Het Surinaamse elftal naar Nederland. Sigarenmagazijn Rembrandt Halvemaansteeg 21 Grote Sortering *e vana^ Rembrandtsplein Sigaren, Sigaretten Telefoon 37835 en Tabak Beleefd aanbev. G. J. Hulscher Van onze oud-clubgenoot, Wim de Bois, die momenteel het Surinaamse elftal traint, ontvingen wij enige brieven over zijn belevenissen in Suriname en hetgeen ook niet-Ajacieden zal interesseren een uitgebreid schrijven over het Surinaamse voetbal. Tevens zond Wim ons de foto's der spelers, die naar Holland komen, zodat ons blad, met de publicatie van deze portretten, een „kei" van een primeur heeft. Daar er achttien spelers de reis medemaken en Wim zo vriendelijk was ons de namen op te geven van hen, die tegen Ajax uitkomen, waren wij nu al in de gelegenheid onze leden, via het „Ajax-Nieuws", kennis te laten maken met het elftal, dat in Augustus a.s. de Amsterdammers de kracht van het Surinaamse voetbal zal demonstreren. Als wij Wim de Bois mogen geloven en wie zou aan de woorden van die oude sobat twijfelen? dan krijgen de Amsterdamse voetballiefhebbers wel geen „prof- spel" voorgezet, maar een partij voetbal, waarvan de kenners zullen smullen en genieten. Snelheid en balcontröle 'schijnen hun voornaamste wapenen te zijn en als.onze jongens daar weer eens het „old-nice-Ajax-football" tegenover zetten, dan kunnen wij een match te aanschouwen krijgen, waarover Amsterdam na jaren nog een boom opzet. Surinaamse voetbal vrienden; namens de Ajacieden, hartelijk welkom in Holland en hoe de uitslagen van de diverse wedstrijden ook mogen zijn, wij hopen en vertrouwen, dat de kennismaking met Uw speel wijze van dien aard is, dat in de toekomst voetballers uit Uw land, gaarne geziene gasten op de Hollandse velden zullen zijn. Sportvrienden uit Suriname, nogmaals: hartelijk welkom in Holland, veel genoegen en heel veel succes! BROWN. Wim de Bois, onze hartelijke dank voor de moeite, die hij zich heeft willen getroosten, maar dat zullen wij nog wel eens even onderstrepen, als hij met zijn team naar Amsterdam komt. Hieronder volgt dan hetgeen Wim over het Surinaamse voetbal te vertellen heeft. DE KOMST VAN HET SURINAAMSE ELFTAL NAAR NEDERLAND Nu het vast staat dat het Surinaamse elftal in Augustus in Neder land komt spelen, is het voor de voetballiefhebbers stellig interessant, het een en ander over de organisatie en de spelers, die naar ons land komen, te vernemen. De oprichtingsdatum van de Surinaamse Voetbal Bond ligt in het duister. Officieel is aangenomen i October 1920, vast staat echter dat ook voor die datum al georganiseerd gespeeld is geworden. De S.V.B. bestaat uit een ie klas afdeling, tellende 1$ ver enigingen en een 2e klas afdeling, tellende 21 verenigingen. Deze spelen ieder jaar een halve competitie. Alle wedstrijden worden op een en hetzelfde terrein gespeeld. Dit terrein is in huur van de S.V.B. Een oefenveldje is ook aanwezig. De S.V.B. ontvangt de recettes, die meestal zeer bescheiden zijn en bestrijdt hieruit hoofdzakelijk de kos ten voor huur en onderhoud van het terrein en accomodatie. Geen lagere klasse, geen reserve afdelingen, geen junior voetbal en geen plaatselijke bond. Geen enkele vereniging bezit meer dan twee elftal len. Hier dus geen concentratie, maar grote versnippering van krach ten. De sterkste vereniging is M.V.V. Militaire Voetbal Vereniging) die dan ook de meeste internationals levert. De twee eerste klassers buiten Paramaribo, zijn Billiton en Paramam, uit de Bauxietdistricten. Er bestaan nog enkele kleinere bonden in Suriname die aangesloten zijn bij de S.V.B. n.l. de Commewijnse Voetbal Bond, de Coronie Voetbalbond ongeveer 15 uur reizen van Paramaribo en de Nickerie Voetbal Bond, ongeveer een dag reizen van' Paramaribo. Over en weer worden er jaarlijks enkele vriendschappelijke wedstrijden, hetzij in Paramaribo, of daar ter plaatse, gespeeld. Internationaal contact wordt onderhouden met Curacao, Aruba, Venezuela, Brazilië, Trini dad en Demerara. Soms met lange tussenruimte. De grote afstanden en de daardoor zeer dure reizen zijn een rem. Gaat het Surinaams elftal op reis, of komt een buitenlands <elftal in Paramaribo spelen, dan is di! meestal voor meerdere wedstrijden, dit, om de gemaakte kosten te dekken. In ons land is de situatie dan ook veel gunstiger om het algehele spelpeil op een behoorlijke basis op te bouwen. Aan des kundige leiding heeft het altijd ontbroken, wat goed merkbaar is tijdens de wedstrijden. Toch zal men verrast zijn, over de prestaties van de spelers die in Nederland de Surinaamse Voetbal Bond komen vertegenwoordigen. Het tropisch klimaat heeft een gunstige invloed op de souplesse van het spierenstelsel. In doorsnee zijn de spelers leniger dan de meeste Hollandse spelers. Zelden zoeken zij het in kracht, veelvuldig in snelheid. Achttien spelers maken de verre reis naar het Moederland. Het elftal dat zijn debuut in Holland tegen Ajax zal maken, staat, op de beide kanthalfs uitgezonderd, vrijwel vast, n.l. Graanoogst Gill Zorgvol Babb of Deira Leeuwin Woerdings of Deira Belgrave Nelom Kamperveen Samson De Clerck Graanoogst is een goed doelverdediger, zowel in stijl als flegma een tweede Gerrit Keizer. Van de beide achterspelers is Zorgvol de snelste; het zijn geen artisten, maar degelijke trapvaste spelers. Leeuwin is een prima spil, fors figuur, prima koppend, goed links en rechts trappend, vasthoudend en stoer in zijn speelwijze. Deira is een speler die op meerdere plaatsen bruikbaar is. Klein van stuk, maar goed gebouwd, prima baltechniek, als van Heel in zijn goede tijd, elegante speelwijze. Babb is een goed speler, zonder meer, zal zelden falen maar eveneens zelden uitblinken. Woer dings is de leukste speler van allen. Net een jonge foxterrier, die de halsband wordt afgedaan. Onvermoeid, hapt soms fantastisch raak, maar mist in zijn grote ijver ook soms rakelings. Een speler, die altijd de sympathie van het publiek heeft. Belgrave is een nuttig speler, speelt met overleg en inzicht, geen man van klasse. Zijn buurman Samson is een pracht voetballer, een speler van klasse, die zeer in de. smaak van de spelkenners zal val len. Een Argentijn in zijn uiterlijk en in zijn speelwijze. Kamperveen, fijn lenig gebouwd is als kwikzilver. De oudere voetballiefhebbers die Theo Brokman, de Ajax middenvoor uit Ajax' gouden tijd hebben gekend, zien in zijn speel wijze zijn evenbeeld. Een knaap die iedere spil veel werk bezorgt. Nelom, fijne technicus, een knaap die weet hoe voetbal gespeeld moet worden. Ook deze speler zal zeer de aan dacht der spelkenners trekken. De Clerck is technisch minder sterk, maar flitsend en bijzonder schotvaardig. Beschikt over een steenhard schot. Ziehier de sterke kanten der spelers, aan de tegenstanders de taak de zwakke punten te ontdekken. Het is geen profteam, met zijn sterke maar ook soms harde kanten, echter een elftal dat volkomen fair speelt en waar voetballiefhebbers met voldoening naar zullen kijken. De Surinamers zijn vrienden van Nederland, waar zij lang niet naar waarde voor beloond zijn geworden. Laat de Nederlandse sportliefhebber, door zijn aanwezigheid en sympathie, bij staaltjes van goed spel, bewijzen dat zij vijanden zijn van rassenhaat en ge loven in de mogelijkheid van Internationale samenwerking en ver broedering en de spelers op het veld, door eerlijke sportieve strijd de bewijzen hiervoor leveren. De Surinamers willen graag hun deel hier toe bijdragen. Wim de Bois. SURINAME EN DE SPORT. De komst van het Surinaamse elftal naar ons land, om in de maand Augustus een serie wedstrijden te spelen, wordt het eerste contact op voetbalgebied tussen Nederland en Suriname. Ajax, Feijenoord, P.S.V., Quick (N.) en Be Quick (Fr.) zijn de verenigingen die als gastheren zullen fungeren, terwijl het niet onmogelijk is dat aan deze serie nog een enkele wedstrijd wordt toegevoegd. Paramaribo, de hoofdstad en belangrijkste plaats in Suriname telt 75000 inwoners. De stad is ge bouwd langs de brede Suriname rivier welke voor grote zee schepen bevaarbaar is. Vanuit de Atlantische Oceaan heeft men ongeveer twee uur nodig om Paramaribo te bereiken. De bevolking is een mengelmoes van vrijwel alle rassen ter wereld waaronder zijn 1400 Europeanen. Een aardig overzicht van deze grote verscheidenheid is het hieronder volgende uittreksel uit het Handelsregister per 31 December 1947. Gevestigde zaken: totaal 1154, verdeeld als volgt: Hollanders en Suri- names 414, Chinezen 349, Hindoestanen 295, Libanezen 32 en

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 4