zijn fabriek eens mochten bezichtigen en enthousiast nam hij dit plan over. En zo zagen wij de talloze onderdelen stuk voor stuk aan elkaar gelast worden en langzaam maar zeker aan de lopende band tot complete autos' groeien. Het gaat eigenlijk alles zo simpel, maar je moet wel een geweldenaar zijn, zoiets op te zetten. Alle onderdelen komen in kisten en kratten, die van vijf tot acht ton wegen, rechtstreeks uit Amerika, ze wor den uitgepakt, gesorteerd, van vetten ontdaan, gelast, bespo ten etc. etc. Iedere werkman heeft z'n taak, die doet dit, die doet dat, en zo zie je de carosserie vorm krijgen, daar wordt de bekleding aangebracht, daar de machtige motor, het hart, er in gezet, daar staan de radio's klaar om er in te verdwijnen. Alles klinken, lassen, solderen en weet ik veel het ge schiedt allemaal electrisch, met de meest wonderlijke appara ten. Twaalf auto's per dag is de productie, ogenschijnlijk niet veel, maar als je de regelmaat ziet, die hier het tempo aan geeft, kan je er alleen maar diep je petje voor afnemen. Mijnheer en mevrouw Zumsteg, U beloofde ons eens langs te komen, daar U gaarne eens ons veld eet. zelf in ogenschouw wilde nemen. Wij weten ook, dat U woord zult houden. Bij voorbaat heten wij U hartelijk welkom, en wij zullen ons best doen, deze prettige ontvangst te revancheren. 's Middags werd ons een uitgebreide thee aangeboden. Ach du lieber, wat waren de gebakjes lekker en we kregen er zó veel, dat zelfs Volkers en mijn persoontje moesten bedanken. Ja Roef, we zijn nu eenmaal echte zoetekauwen, smul jij maar van dat nationale gerecht die gloeiende lava - geef ons maar een gebakje, 's Avonds stond er alweer een bezoek aan een wijnfirma op het programma, we gingen per spoor naar de Bielersee, hier staat de wijnrank in duizendvoud, en we genoten van het prachtige panorama. Ook hier vernamen wij over de wijnbouw allerlei interessante bijzonderheden en het kan me verdrieten, dat ik deze niet een jaar of veertig eerder vernam. Misschien, dat er dan wel een goede wijnboer uit me was gegroeid, inplaats van een slechte kantoorbediende. Ook nu weer was de ontvangst geweldig, de eigenaar, de heer Engel, hield een voor ons Hollanders buitengewoon waarde rende redevoering, en hij nodigde ons gezelschap uit, er stonden zeker wel honderd flessen voor ons gereed met hem een glas te drinken op de gezondheid van ons Koninklijk Huis, waarvoor hij groot respect had. Wat hebben we daar een paar gezellige uurtjes doorgebracht en vele liedjes gezongen, en daar de Engelwijn werkelijk lekker was, hebben we ons maar De Taubenlochslucht, woest en grillig. Bern is ook een zéér mooie stad.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 12