Rondom ons Paastournooi een verhaal van voetbal., en vriendschap. 3 Het prachtige, door onze leden en donateurs geschonken vrijheidsbeeld, dwong het bestuur min of meer in de richting van een tournooi en bijna vanzelfsprekend werden de Paas dagen benut om dit tournooi te doen plaatsvinden. Nu is het organiseren van een dergelijk sportgebeuren niet bepaald een peuleschil, vooral de deviezenmoeilijkheden vormen momenteel een haast niet te nemen hindernis, maar ook deze werd ge nomen. Jan Elzenga telefoneerde, correspondeerde en telegra feerde, en na veel vijven en zessen waren de volgende clubs bereid naar Amsterdam te komen. F.C. Biel, Racing Club de France en Be Quick zegden hun medewerking toe, en wat ons betreft kon dus het spul beginnen. Een paar kleinigheden als kaartverkoop, passe-partouts, logies, prijzen, scheidsrech ters, toestemming van de bond, een paar aardige trips, receptie, prijsuitdeling etc. etc., och, dat loopt allemaal vanzelf, en zo trokken Koolhaas en Elzenga reeds Donderdagmiddag naar Maastricht om de zonen van Willem Teil bij eventuele grens- moeilijkheden de helpende hand te bieden. Maar toen ze daar 's avonds te ongeveer twaalf uur arriveerden, was er in het donkere Zuiden geen hotel meer te krijgen. Dat zijn zo van die belevenissen, die in ons gastvrije Holland vroeger eenvoudig niet voor kwamen, maar prettig zijn ze niet. Goede raad was duur en al kan een nachtwandeling ook soms z'n bekoring hebben, in de gegeven omstandigheden was het toch minder aangenaam. Een late Zuidelijke broeder gaf hun de raad een bezoek aan het politiebureau te brengen, maar helaasalle cellen waren volgeboekt, en kondeh dus ook daar hun ver moeide ledematen niet uitstrekken. Wel werd hun een stoel aangeboden en zo, bij de warme kachel, werd de nacht door gebracht. Enfin, dat was weer een creditpost voor de Ajax-kas en je voelt je op zo'n ogenblik pas echt bestuurslid van een grote vereniging. Met bijna twee uur vertraging kwam het gezelschap in Mokum aan, waar het in Kras een goed ontbijt vond met extra sterke koffie, die de heren dusdanig opmonter de, dat het voorstel om het Rijksmuseum te gaan bezichtigen, waarempel in goede aarde viel. Frits de Bruyn en meine Wenigkeit bleken blijkbaar bekwame gidsen te zijn, de Zwit sers waren vol lof over het gebodene en hadden geen ogen genoeg, en dankbaarder publiek hebben wij nooit gehad. De lunch gaf ons nieuwe krachten, en zo tramden wij 's middags naar ons stadion. De thee stond daar al klaar en het was voor ons een prettig gehoor de openlijke lofuitingen over ons huis te vernemen. De goede stemming was al spoedig ge vonden en er werden daar Tirolerliedjes ten beste gegeven, zoals ik ze nog nooit op de gramofoonplaat hoorde. Daar onze Franse voetbalvrienden moesten worden afge haald, togen wij maar weer naar het Centraal-statïon, gelukkig was de trein nu beter op tijd dan 's morgens en behoefden we niet zolang te wachten. Ook hier was het goede contact en waar het gehele gezelschap ook in Kras was ondergebracht, werd het een gezellige en gezamelijke maaltijd. Voor Zater dagmorgen hadden wij een extra lange'boottocht gearrangeerd vriendelijk dank, De Waal, voor je bemiddeling die enorm in de smaak viel. Amsterdam is toch wel een pracht - stad. De grachten met de vele bruggen, de haven met de prachtige zeekastelen als b.v. de Oranje en Johan de Wit, de grote dokken en wat al niet meer, en dat alles overgoten met een stralende zon, het kon werkelijk niet mooier en de vele kiektoestellen klikten als maar door. Daar de Zwitsers en de Fransen hadden verzocht om een half uurtje te trainen, gingen wij nu per autocar naar ons veld, om tevens eens pols hoogte te nemen, wat onze vrienden van de voetballerij kenden. Dat viel best mee, vooral de Zwitsers vielen op door hun prach tige clubdiscipline, zou ik het willen noemen, de Fransen deden het naar hun aard wat vuriger, en hun trainer leek af en toe de Vesuvius wel, maar dan in volle werking. We ge bruikten op ons veld gezamelijk de lunch en de V.A.M.I. kan die middag geen droog brood aan ons hebben verdiend. Jonge, jonge, wat is daar gegeten, nee heus, die Hollandse keuken blijkt nog zo slecht niet te zijn. Na de lunch stapten wij weer in onze touringcar en via het Olympisch Stadion waar we toch ook even een kijkje moesten nemen gingen wij naar Volendam om de befaamde kledij te bewonderen. Het landschap dat wij vlak en vervelend vinden werd door de Zwitsers hogelijk gewaardeerd, een paar molens brach ten de Fransen in vervoering, maar toen wij in Volendam arriveerden, had het gezelschap geen ogen genoeg. Ze raakten niet uitgekeken in Hotel Spaander en ze hadden gaarne alle schilderijen gekocht, die daar aan de muur hangen, en de bijna spreekwoordelijke foto, die wij altijd met een gezelschap gaan maken, was ook nu weer het glansnummer. Wat is er weer gelachen met die verkleedpartij op zolder, het was wer kelijk niet mooi meer. Daar het intussen vrij laat was gewor den, was er helaas geen tijd meer om even naar Marken over te wippen en werd node de terugtocht aanvaard. Be Quick kwam nu het gezelschap completeren en dat er een aardig mondje buitenlands werd gesmoesd, wilt U zeker wel van mij aannemen. Na het diner ging het gehele gezelschap naar de bloemententoonstelling in de R.A.I., mijn pen is helaas niet bij machte U ook maar bij benadering te schetsen hoe sprookjes achtig mooi het daarbinnen is. Hopelijk is U zelf gaan kijken, daar U iets moois gemist heeft, als U dat heeft overgeslagen. En zo is het Zondag geworden en kunnen wij ons sport- praatje beginnen. Het weer was vooruit besteld en als ooit een opdracht prompt werd uitgevoerd, was dit nu het geval. Wat zag alles er feestelijk uit in ons stadion, we maakten werkelijk een prachtbeurt. Uit het met bijzondere zorg uit gevoerde programma halen wij even het volgende stukje proza van onze kroniek-schrijver, de heer J. Hoven, aan: ,,Met het huidige Paastournooi 1948 doet Ajax een waarde volle historie herleven. De oude garde heeft zeker de prettigste herinneringen aan vele prachtige Paastournooien op het oude veld vóór de Kruislaan georganiseerd. Enkele malen is later getracht een Paastournooi gezamelijk met Blauw Wit te orga niseren en ook nu weer is dit denkbeeld geopperd, doch Ajax heeft er de voorkeur aan gegeven, zelfstandig op te treden. Onze Zwitserse en Franse vrienden in de onvermijdelijke Volendammer fotoshow.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 3