Kopenhagen Boldklubben 1876. 2 't Is gebeurd. Onze kampioenskroon ligt aan flarden en Haarlem gaat nu een poging wagen, die van 19471948 naar de Spaarnestad te brengen. Of het de mannen van Van Balen-Blanken zal gelukken, is vers twee, maar dat zij er voor zullen vechten, kunnen we veilig aannemen. Hebben zij voor het afdelingskampioenschap ook gedaan enhet is gelukt. Verdiend, volkomen verdiend, want de rood-broeken speelden het gehele seizoen met de heilige wil, als nummer één te eindigen. Zij speelden constant en zij speelden goed. Lieten een enkele steëk vallen, hoe kan 't anders, boekten daverende overwinningen en hadden dat pietsie veine, dat een voetbal ploeg nu eenmaal hebben moet. Xerxes had dat ook, slechts een tikje minder en kwam daardoor de zucht te kort, die de Xerxanen het recht op een beslissingsmatch moest geven. Verdrietig voor de Rotterdammers, zij hadden er zo op ge hoopt, tot het bittere einde voor gestreden, maar één onnozel puntje, misschien weken geleden onnodig verspeeld, sloeg de huisdeur der „grote zes" net voor hun neus dicht. Een schrale, heel schrale troost rest de blauw-witte Rotterdammers. Zij staan niet alleen met hun voetballeed. Ook de Feijenoorders zullen een paar haartjes uit hun schedeldak getrokken hebben. Vlak voor het einde een kampioenschap in je zak, gewoon op fluweel en dan nog de bloemen aan een ander. E.D.O. grinnikt en vriend Wesselius is in zijn sas. Eeuwig jammer, dat de grote E.D.O.-er, wijlen Frans Pigge, dit mooie succes van zijn club, waarnaar hij zijn leven lang heeft uit gezien, niet meer mocht beleven. Wat zou hij trots op zijn jongens zijn geweest en met recht. E.D.O.-ers, er rust een plicht op U, een ere-plicht ter nagedachtenis van Uw grote voorganger, ter nagedachtenis van Frans; een kampioenschap van Nederland. Dan Be Quick, Groningen. Wij hebben een zwak voor de Groningers, waarom weten wij niet precies, maar het is een feit. Wekelijks ontvangen wij hun clubblad een fraaie prestatie om dat voor elkander te boksen en hebben dus het lief en leed van rood-geel op de voet gevolgd. Wij hebben gelezen, hoe zij Sneek, Frisia en al die andere tegenstanders de wind uit de zeilen namen. Wij hebben ge juicht, toen zij dan eindelijk vrijwel gelijke kansen hadden als Heerenveen. Redacteur Kappinga schilderde in kleuren en geuren de prestaties van Henk Pienter en zijn makkers en nam ons mee naar Haren, Helpman en tenslotte in zeventig touringcars, auto's en extra treinen naar Heerenveen. Via zijn vaardige pen ondergingen wij het voetbaldrama van „Abeveen". Zeven minuten voor het einde hadden de Be Quick- ers het kampioenschap in de achterzak van hun voetbalpan talon. Zeven zenuwslopende minuten! Toen viel de klap. Een ongelukkig handsballetje sloeg alle illusies aan barsten en gruizels. Een jaar hard werken voor niets. Alles op de vodden- kar. Koning Voetbal; soms ben je een fijne kerel, soms een miezerig ventje. Onze laatste wedstrijden waren als vele voorgangers in dit seizoen. Slecht, zeer slecht. Tegen R.F.C. wonnen wij met 32. 't Was van 't goede te veel. Wij lazen in een verslag zoiets van: Ajax geloofde het wel en speelde, nadat zij met 20 de leiding had genomen, zeer slap. De man weet er niets van. Wij speelden niet slap, geloofden het niet, doch konden niet in ons spel komen, omdat R.F.C. het niet toestond. That's all! Toen het 21 geworden was, voelden de Rotterdammers, dat er winstmogelijkheden waren en spanden zich daarvoor nog eens extra in. Zelfs de tegenslag van een penalty, door v. d. Linden in een goal omgezet, kon het vuur niet uittrappen en een tweede R.F.C.-doelpunt, gaf de Rotterdammers zoveel moed, dat er haast geen houden aan was. Onze achterhoede, met Jan Potharst en v. d. Veen als hoofdfiguren, heeft een natte rug moeten halen om niet roemloog ten onder te gaan. Het is gelukt, doch niet alleen door eigen kracht, maar ook door geluk en te onbesuisd schieten der Rotterdammers. De punten kwamen dus bij ons, maar aan de hand van het door onze ploeg vertoonde spel, hadden wij zeker geen rechten. Wij kennen de kracht van de tweede klasse-kampioenen niet, doch hebben zo'n idee, dat de R.F.C.-ers het een heel eind in de degradatie-wedstrijden zullen brengen. Zij nog vermeld, dat er zeer sportief werd gespeeld en geen wanklank vernomen. Goed zo! De match tegen Neptunus in Rotterdam hebben wij niet gezien, dus kunnen van de 13 nederlaag alleen vertellen, wat wij er hier en daar van hoorden. Henk Smit verving de geblesseerde Fischer en deed dat niet slecht. Het team-comité was tenminste niet ontevreden. De eerste helft speelden onze jongens een aardig partijtje, werkten middels Van Dijk een 01 achterstand weg, doch daarna ging het mis. Na de rust was het woord hoofdzakelijk aan Neptunus en besloten wij dit seizoen met een verdiende nederlaag. Guus Drager, Gé van Dijk en Joop Stoffelen speelden met het Nederlands elftal tegen België en hielpen mede aan de 1-1 overwinning op onze Zuiderburen. Onze felicitaties, luitjes. Wij lazen in een sportblad, dat dank zij het stopper- spilsysteem, dit resultaat werd bereikt. Dat lazen wij ook, toen er met 62 van Zwitserland werd geronnen en dat zullen wij ook lezen, als er eens verloren wordt. Ook lazen wij, dat een Belgisch jeugdelftal (oud systeem) met halftime door kunst- en vliegwerk met 31 voorstond en uiteindelijk 'door de tegenpartij (stopperspil-systeem) met 74 werd ver slagen. Is dat even een nummertje voetbal-journalistiek? In Engeland heeft een club de cup-finale bereikt. Die club speeltoud systeem en volgens Jack Reynolds speelt die club het beste en mooiste voetbal van Engeland. Jack weet er echter niets van, vraagt U het maar aan A.F.C., en het wordt tijd, dat hij een voetbalboek, b.v. „Beter Voetbal" gaat lezen, ofzou hij misschien een boek willen schrijven, getiteld „Het Beste Voetbal". Wij zullen het Jack eens vragen. Als hij het doet, moet de prijs laag zijn, want een slordig tientje voor een voetbalboek ligt buiten bereik van de kleine man en om van zijn huis naar ons stadion te komen, heeft hij geen dure slee nodig. Folks, so long! BROWN. Eigil Nielsen, de doelman van Kopenhagen Boldklubben 1876, de club, die in November 1.1. bij ons te gast was, zond ons een brief, waaruit wij het volgende citeren: „I must not forget to thank all of you in Ajax, for all that you have done for us K.B.-ers during our stay in Holland. I know that all my friends will join me in saying so, and the true natur and essence of Sport, which such a spirit appeared and blossomed forth, is worth more than its weights in gold, when K.B. and Ajax met. May it always be soFootball is more thans kicking a ball and scoring goals, and we left Amsterdam with the impression, that Dutch appretention and construction of the ideals of Sport and Dutch mentality on the whole is very very similar to the Danish. The Ajax-standard I was presented with at the dinner, is still hanging over my bed te remind me of the happy days in Holland and the Dutch flag the lady or the ladies gave me is on the mantelpiece. Remember me to the ladies s.v.p. Remem ber me to good old „Marius", to Hans and thank him for his marvellous „chocolate-initial-letters" which tasted delight fully. Remember me last but not least to all the Ajax-boys and I hope, I shall have the pleasure to meet them many times in future years. By the way remember me to the female journalist who interviewed me and promised to send me a copy of her paper which I have unfortunately never received, the reason may be, that she has lost my address. Ad interim: de hartelijke groeten aan al mijn Ajax-vrienden and to yourself from Yours sincerely EIGIL NIELSEN. Onderschrift Zo is het precies: voetballen betekent iets meer dan trappen tegen een bal en het maken van doelpunten. Voetballen kweekt tenminste dat behoort het te doen vriendschap en als wij dit nu maar voor ogen houden, het begrip „sportiviteit" veruit de boventoon laten voeren, dan dragen wij met onze sport misschien een steentje bij tot een betere wereld. BROWN.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 2