Meta-critiek van Douwe Wagenaar en ons antwoord daarop. 6 In het Januari „Ajax-Nieuws" is ontzettend veel critiek uit geoefend op het verdedigende voetbal van de laatste tijd, bijzonderlijk op de speelwijze van het elftal van De Vole- wijckers in het algemeen en enkele spelers in het bijzonder. Ik heb dit blad goed gelezen zoals steeds en geloof, dat we de goede vriendschap hebben verspeeld door het gelijke spel in het Ajax-stadion. De aanvallen op onze club deden me pijn, gedachtig aan het gezegde: ,,wie zwijgt stemt toe", deden me besluiten enige plaatsruimte te vragen voor een weder- woordje oftewel een meta-critiek. Om alles, naar voren gebracht in jullie blad, duidelijk en met zwierigheid te beantwoorden, zou te veel plaatsruimte vergen, vandaar mijn grote beknoptheid, hetwelk in mijn cri tiek niet als gebrek aan bewijzen moet worden aangevoeld. Ik ben geen clubchauvinist, die alles door dun en dik verdedigd en wat ik beweer kan ik bewijzen. Dat een ander eens in je clubkrant schrijft, kan nooit geen kwaad. Onze club weet nu, hoe enige heren van Ajax over ons denken, straks weten jullie hoe ik over Ajax denk. Heeft het nut? In alle bescheidenheid, ja! Juist bij Ajax, want steeds mis ik bij jullie de onontbeerlijke zelfcritiek. Veel van een clubnaam vind je in de club terug, heeft een deskundige eens tegen mij gezegd. Gedachtig daaraan, ben ik even in mijn boekenkast gekropen en heb gezocht wat voor Griekse held Ajax toch wel was. Ajax dan, was één der Griekse helden uit het beleg van Ilium, aan het hoofd van 40 schepen trok hij op naar Troje en onderscheidde zich door dapperheid en vlugheid. Op de terugtocht deed Athene hem schipbreuk lijden; Poseidon, de beheerser der zee, redde hem het leven, maar toen hij zich beroemde, dat hij tegen de wil der Goden de dood was ontkomen, spleet Poseidon met zijn drie tand de rots, waarop hij Ajax had gezet en deed deze met de snoever in de diepte verdwijnen. Nu kunnen jullie me nog tegenwerpen, deze Ajax de Locriër, zijn wij niet, wij zijn vernoemd naar Ajax de Salaminiër. Je had geen Hom. Od. IV moeten naslaan, maar Odyssee XI. Wel, Ajax, zoon van Telamon, trok met 12 welbemande schepen naar Troje, hij was één der stoutmoedigste strijders, een waardig tegenstander van Hector. Bij de verdediging van het lijk van Patroclus, vriend van Achilles, wak Ajax de hoofd figuur .Bij de dood van Achilles, schonk de moeder Thetis zijn wapenen aan de dapperste der Grieken. Hierop maakten Ajax en Odysseus aanspraak. Zij werden echter aan laatst genoemde toegewezen. Ajax verviel hierdoor in razernij en stortte zich in zijn eigen zwaard. Zo zijn twee Ajacieden aan hun einde gekomen. Aldus de Griekse mythologie over hen, waar jullie naar zijn vernoemd. En, beste Ajaxvrienden, ik ben niet zo vermetel, voorspellingen te wagen ovër jullie einde, verre van dat, ik hoop, dat jullie mij overleven. Maar tocher zit iets leerzaams in, wie vergelijken wil en kan, die vergelijke! In jullie laatste clubblad staat een taal van de grote sterke club, die de vriendschap misschien wel wil, maar zo overdreven laat merken, de vijand schap niet vreest. Deze taal, deze stijl, is niet juist, beste vrienden. Moet ik nu ingaan op de verkeerde veronderstellingen, halve en hele onwaarheden, suggesties, die kant noch wal raken, beledigingen aan ons adres Graag zou ik het willen, maar ik weet, de plaatsruimte is duur en het heeft weinig zin. Als gemeen spel wordt afgemeten naar het aantal gegeven vrije schoppen, dan verliezen jullie het, beste vrienden, want tegen Ajax zijn er 14 genomen, tegen Volewijckers 12. Wij waren voor een hoofdklasse, om het spelpeil te ver hogen, door ons voorgesteld, dat Ajax er nog tegen was. Wij vrezen de kwaliteit niet in ons spel, vrienden! Over systemen zullen we het maar niet hebben, daar zullen de mensen altijd over van mening blijven verschillen; maar laat een ander het goed recht te spelen, zoals zij het believen, de spelregels laten juist deze mogelijkheden. Ajax moge dan één van Neerlands superploegen zijn, alhoe wel ik daaraan ga twijfelen, gezien de resultaten in wedstrijden niet tegen De Volewijckers, van veel taktisch inzicht hebben zij de laatste tijd niet doen blijken. En nu is het vreselijk dom om kwaad te worden als men een wedstrijd taktisch niet kan winnen. De taktiek doet toch nog steeds mee in een wedstrijd, in een kamp tussen twee ploegen, die om de overwinning vechten. Zouden jullie een wedstrijd niet meer beslist willen zien uit gedrukt in de aantallen doelpunten, maar in de schoonheid van het spel, dan gaan wij daar ook mede accoord, vrienden! Zullen we dan misschien samen in schoonheid sterven En danwaarom stellen jullie de tegenstanders altijd als zulke harde en ruwe knapen voor, veel te enthousiast en onbesuisd en eigen mensen als engelen en lieve poesjes Kom, De Bruijn en Adè en andere beste Ajax-vrienden, ver laat eens een Zondagmiddag de prachtige overdekte tribune, en begeef je eens tussen het publiek op de open zitplaatsen, en wring je eens tussen de staanplaatsbezetters, vraag eens aan deze bezoekers hoe ze over Keizer, Potharst, Fischer en v. d. Linden denken! Ik weet zeker, dat hun oordeel niet mals is. Wees daar toch niet blind en doof voor! Veel, heel veel zou ik nog kunnen schrijven, niet om af te breken wat we zo moeizaam hebben opgebouwd: waarachtige vriendschap. Ik zou nog wel iets kunnen zeggen, ondanks dat ik een betrekkelijke buitenstaander van jullie club ben, waar om het jullie minder goed gaat. Over julie taktiek, maar ook over jullie spelers individueel! Maar daar is het hier de plaats niet voor! Het gaat een club niet goed, als zij haar eigen fouten ver bergt, pijnlijke kwesties verdoezelt, haar tekortkomingen op een ander schuift, achter een bedrieglijke parade alsof alles naar wens gaat in eigen verband en de mislukkingen de schuld van een ander zijn. Het gaat een club niet goed, als zij geen zelfcritiek heeft, slechts met een gevoel van zelfvoldaanheid voortleeft, zich aan eigenwaan overgeeft en eist, dat iedereen bukt voor een roem rijk verleden en grote historie. Ik ben en blijf een groot bewonderaar van Ajax, veel hebben wij van jullie kunnen leren, maar de geest in jullie laatste clubblad kan ik niet bewonderen en waarderen. Het spijt mij, zulks te moeten schrijven, de eerlijkheid geeft, het me echter in. Nog beschouwen wij het als onze taak om altijd en overal voor de vriendschap op wacht te staan, en zijn wij bereid te strijden tegen hen, die onze vriendschap willen verbreken. Wij voeren in ons banier en dragen het als een erecode bij ons: Fairplay loyaal consequent! Wanneer wij deze begrippen zouden verliezen, ik zou geen Volewijcker meer zijn. Het laat ste Ajax-nieuws zou mij dit willen suggereren. Neen, dat geloof ik niet! Geachte heer Wagenaar! Zoals U ziet is aan Uw wens volkomen gevolg gegeven, Uw Meta-critiek is onverkort opgenomen. Wat mij het meeste tegenviel, is, dat U blijkbaar aan die mogelijkheid hebt getwijfeld en dat bewijst, dat U ons toch niet zó goed kent als U veronderstelt. Ja, wat was dat een moord-tijd, hè, toen met al die oude Grieken. Neem die Odysseus eens, meer dan tien jaar heeft hij erover gedaan om van Troje weer thuis in Ithaca te komen en hing toen een verhaal op, waarmee wij bij onze Penelope's niet de minste kans zouden maken. En hij kon niet eens zeg gen, de laatste pont gemist te hebben, een troef, die jullie, Over-IJ-ers nog altijd achter de hand hebben. Maar nu over die oude Ajax, die zich het leven benam door zich in z'n eigen zwaard te storten. Laat ik U dit zeggen, als er één ding is, dat we met alle gebrek aan zelfcritiek, waaraan we volgens U lijden kunnen begrijpen, dan is het wel dat bij vele supporters van onze zusterverenigingen de wens leeft dat wij, het moderne Ajax, nu eens eindelijk het goede voorbeeld van onze klassieke naamgenoot zouden volgen of op een meer aan de moderne tijd aangepaste wijze harakiri zouden plegen. We hebben te lang ons in de voorspoedszon gekoesterd, dan dat dit anders zou kunnen zijn. Natuurlijk geldt dit voor de supporters, niet voor Volewijckers en U persoonlijk. Veel van de clubnaam vind je in de club terug, schrijft U. Als er in Goor een club van die naam bestaat en dat zal wel dan heeft die met z'n doop toch wel 'n erg zware morele belasting meegekregen. U heeft in Uw boekenkast onder de A van Ajax gezocht. Ik heb eens gekeken onder de V van Volewijckers en vond in een historisch werkje van A. Margaretha van Gelder, dat Volewijk de plaats was, waar de lijken van misdadigers werden tentoongesteld. Nogal een lugubere relatie, vindt U ook niet?

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 6