Illusie. 3 zonder enige glorie en zonder enige speelvreugde, want hoe meer dergelijke opvattingen winst boeken op de techniek, hoe meer zwakke broeders zich hieraan te buiten zullen gaan. Een van onze beste spelers heeft na de drie beruchteivedstrijden gezegd: „Als het zo voort moet gaan, schei ik er net zo lief mee uit." Dat doet hij natuurlijk niet, en dat doet ook Ajax niet. Men vecht door in de hoop op betere tijden, dat hebben we in de bezettingstijd vijf jaar lang gedaan. Maar als we het volgend seizoen de afstand in techniek met onze tegenstanders niet groter kunnen maken, dan zij nu is, zullen we ons overigens als kijkspel prettig aandoende zeven-man's voorhoede-systeem moeten herzien en zeker meer aandacht moeten besteden aan de dekking van de buitenspelers. Het bovenstaande hadden we reeds geschreven vóór H.D.V.S.Ajax. Maar van het spel in deze wedstrijd zullen velen geschrokken zijn. Onze achterhoede was niet op dreef, maar zelfs in topvorm zouden met een zo volkomen negatie van alle dekkingsregels, ongelukken onver mijdelijk geweest zijn. Ik ben geen systeem-aanbidder, maar als Veen, die nu ruim een jaar stopperspil speelt, dit laat varen en naar voren komt, heeft dat z'n consequenties voor de kanthalfs en, daar weer aan verbonden, voor de binnenspelers. Met een ongedekt centrum en backs, die telkens ge noodzaakt werden „in te komen" tegen de buitenspelers, vielen er net zo veel schotrijpe kansen als gaten in een Gruyère-kaas. Achteraf kon men zich alleen maar verwonderen, dat het aantal tegenpunten tot vijf beperkt is gebleven. In de voorhoede had de elftallen-commissie de kaarten opnieuw ge schud, blijkbaar in de hoop, dat de Schoppenbeter verdeeld zouden zitten. Het zou onjuist zijn in de drie gemaakte doelpunten daarvan een bevestiging te zien. Eerstens waren de treffers het gevolg van plotseling goed individueel werk vooral het tweede van Michels en ten tweede had ook de H.D.V.S.-verdediging geen neiging om ten koste van wat dan ook tegenpunten te voorkomen. De Poulus van de Schiedammers predikt nu eenmaal geen S.S.- systeem en speelt een royale aanvallende spil-partij, die kansen schept voor z'n eigen en kansen laat voor de tegenspelende voorhoede. Of de opstelling (v.l.n.r.)Bruins, Drager, Michels, Dijk, Fischer, de juiste is, blijft m.i. een vraagteken. Als U mocht menen, dat er in het 53 verloop spanning zou gezeten hebben, moet ik U ook hierbij teleur stellen. Slechts na het tweede doelpunt, door Michels gescoord, hebben we enkele minuten de hoop kunnen koesteren op een ommekeer, doch het vierde Hermes-doelpunt, 2 of 3 minuten na ons tweede ge scoord, deed alle hoop verdwijnen en, behalve die enkele minuten, heeft H.D.V.S. het spel voortdurend in handen gehad. Er viel voor Ajax, zowel voor de spelers als voor de spel-technische leiding, veel te leren op het knusse H.D.V.S.-veld! Adé. De rechtsbuiten van V.S.V. moet ik de schuld geven. Als je een hele middag naar zo'n vurige veteraan zit te kijken, ontkom je daar niet aan. Ik stond weer op m'n oude plaats ik rende weer langs de lijn als vanouds. KnotsDie's voor mij nu eerst even lopen en dan vóórgeven.... Oei. mis... Het geloei aan de kant gold mij natuurlijk. „Ga eruit, ouwe!" Dat zou ik best willen. eruit. op de tribune... kijken hoe anderen het opknapten. ik ben ook te oud om dat tempo vol te houden. Deksels, wat was ik moe en nu is de wedstrijd pas begonnen. Ja, nu kan ie. nu krijg ik de kans. Als ik maar geen aanval van spit krijg. Zes weken kan ik daar mooi mee zijn. Klets. op m'n hoofd.... Wat is die bal zacht. „Hééé!" schreeuwt het publiek. Wat nou weer....? Dan hoor ikieen duidelijke stem. „Nee hoor, nu niet in je stoel zitten te slapen. ga liever eens met je kleindochter spelen." Zitten te slapen? Ik kijk op. Ik zit, na de wedstrijd in m'n ge makkelijke stoel bij de haard.... De radio staat aan: sportflitsen. M'n kleindochter, boven de slapende opa gehouden, heeft met haar knuistjes op het haarloze hoofd getikt. Met een zucht is opa tot de werkelijkheid teruggekeerd. Stel je voor Maar wat heb ik een eerbied voor die oude V.S.V.-baas langs de lijn! Zou die óók al opa zijn VLINDER. Hebben we tegen Xerxes dus toch de knock-out gekregen. Wilkes, ons aller Faas, voltrok het vonnis, en ik vind het dubbel erg, dat hij dat nu juist moest doen. Hoe vaak heeft die knaap me nu in Inter landwedstrijden al niet in extase gebracht, en hoe heb ik niet rond gesprongen, als een van zijn kogels de Belgen of Zwitsers de grond inboorde. En nu dit, neen, Faas, ik bewonder je en ik gun je ieder succes, maar het had mij j.l. Zondag toch heel wat liever geweest, als dat schot van jou rakelings over was gegaan. Enfin, het is nu eenmaal zo en als goede sportsmensen hebben we er ons maar bij neer te leggen, volgend jaar zullen onze jongens het wel beter doen, twee jaar geen kampioen zou natuurlijk te gek worden. Eén ding wil ik echter nog even vastleggen, als er iemand dit seizoen nog durft beweren, dat Ajax een mazzelclub is, krijgt hij het met mij te kwaad. Ik ben geen clubchauvinist, maar toch durf ik beweren, dat wij akelig veel pech gehad hebben. Die verduvelde schrikkeljaren ook, een mens moet maar afwachten of Vrouwe Fortuna hem vraagt, zelf een klein verzoekje indienen is er in 1948 nu eenmaal niet bij. Vorig clubblad vol over „het systeem", zodat ik van plan ben vandaag voor het laatst mijn schrijfmachine hiervoor te misbruiken, de vlam zit nu eenmaal al in de pan. Bovendien zwijg ik er liever over, want mijn grote broeders uit de echte pers schrijven over stopperspil Veen van Ajax, waardoor mijn argumenten als Ajacied een beetje op losse schroeven komen te staan. Overigens heeft Janie in een paar wed strijden een doelpunt gemaakt, en vond ik hem voor het vijandelijke doel nooit ongevaarlijk, hetgeen ik van andere stoppers nu niet bepaald durf beweren. Het gekke is nu, dat ik een tante heb, die bridge speeltop zich zelf natuurlijk is dit niet zo gek, maar ze speelt pas een paar wekenkomt ze daar verleden week zo maar ineens tot de ontdekking, dat er verschil bestaat tussen schoppen en harten, en meteen het hek van de dam. Nu speelt ze systeem, ze Culbertsont, volgens mij kan dat nooit goed zijn (een mening, die overigens ook niet maatgevend is, want ook op het terrein van bridge ben ik maar een klein mannetjeen heb ik eens ernstig met haar gesproken. Veel resultaat heeft dit niet gehad, want volgens haar is Culbertson ook klein begonnen, een opvatting waartegen weinig is in te brengen, of het moet zijn, dat Culbertson na twee weken spelen, ook waarschijnlijk nog niet aan een systeem heeft gedacht. Verder heb ik een neefje, die een paar weken voetbal speelt, en nu Zondag in het laagste adspiranten-elftal mee heeft mogen rennen. Hij speelt enz. enz. (zie boven verslag over tante). Nu zal een schrander opmerker zeggen: heel aardig, maar ons eerste klasse voetbal is nog wel iets anders dan het adspiranten-elftal van je neefje. Gelijk heeft U, mijnheer, maar waarom schrijft de pers dan, dat „het systeem" in Engeland zo goed werkt. Per slot van rekening is er ook nog altijd voor vijf centen verschil tussen Engels prof-voetbal, en dat, wat onze amateurs tegenwoordig voetbal plegen té noemen Geacht bestuur, bij mij op kantoor bedrijft men met blinde harts tocht een voetbalpool. Als goed Ajacied voorspelde ik regelmatig flinke overwinningen voor onze jongens. Het resultaat behoef ik IJ zeker niet te vertellen, ik sta muurvast onderaan de ranglijst ;dit grapje kost mij mijn naam als insider, mijn geld en mijn goede humeur. Ik heb hier mede bewezen, onder alle omstandigheden een goed Ajacied te zijn, maar bij wie kan ik vergoeding krijgen voor al deze onaangenaam heden. Is het goed, dat Jan Elzenga een bonnetje afgeeft aan Wim Volkers. Over het bedrag zullen wij het wel eens worden. Heipalen neem ik ook aan. Veel gehoord en gelezen over het Ajax-Vrijheidsbeeld, en ben ik eens even bij Jaap op het Spui gaan kijken. Het is mij enorm meegevallen, ik vind. het een prachtstuk, en de club, die deze trophee in zijn prijzen- kast krijgt, is wel te benijden. Ik heb maar één bezwaar, en wel tegen de beschrijving er van in de étalage. Woordelijk weet ik het niet, maar er staat zo iets van „voorop loopt fier de aanvoerder, gevolgd door het stoere elftal". Toen ik het geheel even voor mijn bewonderende ogen liet ronddraaien, kwam ik tot de ontdekking, dat er achter de aanvoerder twaalf man op marcheerden. Nu wil ik alleen maar weten, hoe is dat mogelijk, is het de bedoeling, dat er een reserve meeloopt, of een grensrechter, of mis schien een trainer, zou het misschien Marius zelf zijn, die tussen zijn jongens mee optrekt? Vertel het ons eens even, ik zou het vervelend vinden, als er clandestien eentje tussen geschoven is. JAMES.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 3