Kerst-kienavond 1947. Afbraak-voetbal of het nieuwe systeem S.S.S.S. De zo langzamerhand traditioneel geworden Kerst-Kienavond is weer uitstekend geslaagd. Door fantastische vrijgevigheid van onze leden, donateurs (trices) en onze club goed gezinde firma's, kon de clubavond- commissie, bestaande uit de heren J. Zwang, P. Paternotte, R. de Wit en F. Dukker, met een „prij zentaf el" voor de dag komen, die alle verwachtingen ver overtrof. De in dit blad voorkomende foto geeft geen juist beeld, daar de camera-man de bijtafels slechts gedeeltelijk kon vereeuwigen. Dit was onmogelijk, daar de prij zen-„etalage" bijna de gehele breedte van onze trainingszaal besloeg en door het grote aantal liefhebbers (ca. 400) voor edelwild (zwijn en walvis) volgens de uitnodiging de fotograaf geen bewegingsvrijheid had. Half negen opende voorzitter Koolhaas op zijn bekende vlotte wijze de feest-vergadering, zegde de milde gevers, na voorlezing van de mon sterrol, hartelijk dank en stak en passant het comité een welverdiende pluim op de Borsalino. Wij zeggen een welverdiende pluim, maar dat is toch feitelijk aan de magere kant, want om zo'n Kienavond goed op poten te zetten, is wel het een en ander nodig. Op de eerste plaats de gevers aan hun jasje trekken, dan de prijzen ophalen en naar ons stadion slepen. Vervolgens de zaal versieren, opbouwen, lichtdicht maken etc. etc. Dat hier niet een paar uurtjes, maar vele uren, om niet te spreken van dagen, voor nodig zijn, ligt voor de hand. Dus aan deze dames en heren (de heer Schroder niet te vergeten) niet een pluim, maar een groot bos pluimen. Hulde! Piet Paternotte, benoemd tot chef-omroeper, was de man aan wiens lippen wij die avond hingen (figuurlijk dan). Hij beschikte immers toch over de bus met de cijfers, hij was de man, die dat ene vermaledijde becijferd stukje hout uit het blik moest toveren, om de kienkaart vol te maken. Piet rammelde met overtuiging overgehouden uit de wieg pikte secuur de houtjes uit de bus, vergiste zich slechts één maal en liet ons de 24ste en 190ste prijs winnen, dus Zondags kenien op het bord. Dank je, Piet! Klokke twaalf uur was de zaak bekeken en waren de 265 prijzen aan de vrouw en de man gebracht. Twee extra trams stonden gereed (orga nisatie tot en met) om de voetgangers naar huis te brengen. Komiteit der Ajax-clubavonden! Dank, namens de apostelen en martelaren. Het was in cdle opzichten uitgekiend voor elkander en volgend jaar mogen jullie terugkomen, wij komen ook. BROWN. (Super Stopper Spil Systeem.) Als wij het voetbal van jaren geleden vergelijken met het tegen woordige, als wij denken aan de voetbalwedstrijden AjaxFeijenoord, waarin uitsluitend voetbal gespeeld werd, prachtig positiespel, bal- contröle, mooie ragfijne passes van speler naar speler en wij vergelij ken deze met AjaxVolewijckers van Zondag, dan gaat ons mooie voetbal toch hard bergafwaarts. In „De Sportwereld" deelde Douwe Wagenaar mede, dat Vole wijckers 10 wedstrijden voetbal gespeeld heeft met als resultaat alles verloren en thans een nieuwe speelwijze gevonden heeft, n.l. afbraak voetbal of S.S.S.S., wat gebaseerd is om mogelijk één punt uit een wedstrijd te slepen en waar een soort voetbal gedemonstreerd wordt van trap die bal maar weg het geeft niet waarheen. Zondag na de wedstrijd heb ik deze match de revue nog eens laten passeren en tevens het vele geschrijf in sportbladen over het S.S.S. en heb ik er nog maar een S. bijgevoegd, het Super Stopper Spil Systeem, of te wel: met welk kunst- en vliegwerk blijf ik le klasser. Als het zo doorgaat met het bijvoegen van een S., wordt het voet bal binnenkort met 11 man in het strafschopgebied gespeeld, doch dan kan men beter naar Rugby gaan kijken of het Amerikaans voet bal hier invoeren, dat wij na de bevrijding hier gezien hebben, waar bij gehele kleedkamers als hospitaal ingericht waren, dan ziet men als toeschouwer nog iets, terwijl dit voetbal van Volewijckers het aankijken niet waard was. Nu zou men kunnen zeggen, schrijver dezes is boos, dat hij niet gewonnen heeft, doch verre van dat. Ik heb verschillende sporten louter alleen voor mijn plezier beoefend en was altijd een goed ver liezer als inderdaad ook verdiend verloren werd en de tegenstander inderdaad sterker was, doch ik geloof niet, dat Volewijckers Zondag het veld ingegaan zijn met het gevoel, wij kunnen Ajax slaan als wij voetbal spelen, neen, het ging hier alleen om: als wij maar gelijk spelen, dan zijn wij dik tevreden. Nu kan men zeggen: ja, maar Ajax had door die veldmeerderheid moeten scoren. Inderdaad, en hier zit de fout. Wij wisten, gezien de vorige ontmoeting, welk systeem ons voorgezet zou worden en was het zeer zeker gewenst, de middenvoor in teruggetrokken positie en de buitenspelers scherp aan de lijn, desnoods over de lijn, om het binnenveld zo groot mogelijk te maken en de bewaker, welke bij iedere speler aanwezig was, een zo groot mogelijk veld te laten bestrijken. Dan was het noodzakelijk geweest, dat de twee center-halfs van Volewijckers naar voren moesten komen om Bruins te dekken, aan gezien deze anders geen tegenspeler bij zich zou hebben en U hebt toch kunnen constateren, dat elke Ajax-speler trouw een tegenstan der naast zich had. De strijd om het bestaan in onze voetbalwereld is ,,erg hard", vele clubs zijn tegen promotie- en degradatie-wedstrijden, doch als ik 's Zondags de wedstrijden zie van de clubs, die onderaan bengelen, dan is iedere wedstrijd opzich zelf reeds een promotie- en degradatie wedstrijd en komen deze wedstrijden er aan het einde van elk seizoen nog eens extra daarbij. Als dit soort voetbal voor de Volewijckers-spelers nog een ontspan ning is, betwijfel ik en verwacht op deze grote inspanning een nog grotere reactie A. DE WIT. De keur van prijzen, die onze leden en donateurs ter beschikking stelden voor de Kerst-kienavond 1947.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 7