De slag aan de Spanjaardslaan. - Één—één voor Haarlem. 3 De buurt daar bij de Haarlemmerhout is altijd het toneel geweest van grote historische veldslagen. Zo omstreeks 1500 moet 'n zekere Witte v. Haemstede er de Vlamingen die toen nog niet zulke goeie frangeskes hadden en dies minder populair waren op hun broek gegeven hebben. En zo in de buurt van 1910 kregen ze nog eens klop, toen met 70 van Bok de Korver en Mannus Francken o.a. Het knusse veld aan de Spanjaardslaan was toen de battle ground van good old H.F.C., later Hollands Fijnste Combinatie, en we moesten er heus even aan wennen, niet ,,Haaf'c", maar het roodgebroekte Haarlem uit de kleedkamers te zien komen. De wedstrijd, die op de laatste Zondag van 1947 plaats vond, zal in de herinne ring blijven voortleven als ,,het beleg van Haarlem". Het duurde niet zo lang als in 1572, de zeven maanden van toen werden 40 minuten. Van 5 minuten na de rust tot 30 seconden voor het einde. Er vielen geen doden bij, de kneusjes werden opgelopen buiten de witte lijnen door het publiek op inzak kende plankieren en omvallende hekken. En de Kenau's namen geen rechtstreeks deel aan de strijd, doch zaten op de over dekte. En enigen ervan bedreigden ondergetekende, toen hij, als enige mogelijkheid, na de opstand der horden vóór de overdekte, óók ging staan om althans iets te zien van het historisch gebeuren. Clubs, die de steeds ongebruikelijker methode van techniek als basis hebben, spelen tegen wind beter als met wind mee. Dat was zo'n kleine dertig jaar geleden ook al, toen Ajax aan de Schoterweg na een 00 ruststand met een vliegende storm mee, Haarlem ging kloppen. Zelfs de befaamde aanval van 19171918 kon de opgave maar net aan. En ook nu bleek het voor een voorhoede als de onze, die gewend is constructief voetbal te spelen, niet mogelijk profijt te trekken van het stormpje mee. Zo nu en dan probeerden Ten Horst en Fischer het eens met een ver schot, doch de veine, die daarbij nodig is, ontbrak en Kluit keerde ze met gemak. De 80 en 50 van de vorige ontmoetingen lagen de Haar lemmers blijkbaar nog zwaar op de maag en vooral Bruins en Fischer werden zwaar bewaakt. Het grootste gevaar voor Haarlem kwam vóór de rust van links, aan welke kant ook de steeds van plaats verwisselende Bruins nogal eens te vinden was. Een „loei" van l.g., een venijnig schot van Dijk net naast de paal en een van richting veranderde bal, die Kluit er val lend uit wist te houden, waren de grote kansen voor ons in de eerste helft. En voor Haarlem kwam de grote kans 1 minuut vóór half time. Een naar mij achteraf verteld werd foutieve in gooi op links werd ons noodlottig. Er werd geappeleerd en even geaarzeld en dat gaf Roozen gelegenheid om met een schampschot juist het uiterste hoekje van ons doel te treffen. Een kostbaar geschenk voor Haarlem, dat met haar speel wijze juist zo'n kleine voorsprong nodig heeft om tot grotere resultaten te komen. Heel even probeerde Haarlem na de hervatting haar offen sieve kracht. Vermeulen pikte de bal voor de voeten van ter Horst weg, 'n doorbraak over links volgde, de bal ging langs Keizer, doch v. d. Linden redde bekwaam en koelbloedig op de doellijn vóór de toestormende rechtervleugel van Haarlem. Toen begon het beleg. Met de gebruikelijke 7-mans voor hoede, waaraan, naarmate de tijdnood groter werd, ook nog Veen en v. d. Linden toegevoegd werden, werd Haarlem's defensie onder druk gezet. Een defensie, die er zijn mocht zowel in qualiteit als quantiteit, want tegen het einde stop- perspilde bijna heel Haarlem. Een felle kogel van Bruins suisde langs Kluit, sprong terug van een der Haarlem-spelers op de doellijn en was de inlei ding tot enige critieke situaties, die eindigden met een schot van Fischer over de lat. Een andere kogel van Bruins klemde Kluit vallend tussen hem en de doellijn. Daarop zorgde Roozen voor een intermezzo door van grote afstand op Keizer's doel te dreunen; maar Gerrit plukte het ronde ding uit de boven hoek. Met een tweede kogel, nu langs de grond, had onze doelman meer moeite, en deze leverde zowaar een corner op. Voor de Haarlem-verdediging een welkome gelegenheid om even lucht te happen. Direct na de hoekschop werd het spel weer ver plaatst naar de Haarlem-helft, waar weer enige heftige scrim- CAichéSportief' De laatste storm loop op de Haarlem-veste, die tenslotte tot de felbegeerde gelijkmaker zou leiden. Men zou zeggen, dat Fischer de bal in het doel blaast, doch dat is niet zo. Bruins, tussen de drie Haarlem mers in, is de producent.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 3