ASBEEK BRUSSE Over „systeem" gesproken. Wanneer gaan wij in Holland weer „voetballen". Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 Radio, Haarden, Kachels, Rijwielen, Stofzuigers, Wasmachines, Wringers, Keukengerei etc. 14 Wij prijzen ons gelukkig, de lezers van ons blad de mening over „systeem"-voetbal van onze clubgenoot, de heer H. Del- sen, in zijn tijd voetbal-goochelaar en -technicus bij de gratie, voor te leggen, een mening, die scheldende „sport-journalisten" eens stevig in hun oren moeten knopen. Het zou een vreemde wereld zijn, als we allen dezelfde smaak en opvatting zouden hebben. We liepen allen met een lichtgrijs-, donkerblauw- of roestbruin costuum rond, met of zonder hoofddeksel, een slappe- of stijve boord om, al of niet voorzien van een stropdas met spikkeltjes of strepen. Gaat U zelf maar door. Dezelfde opvatting zou betekenen, dat we alles op dezelfde manier zouden uitvoeren of laten uitvoeren. Neen, verschil van smaak en opvatting moet er zijn en blijven, dat geeft kleur en variatie aan het leven. Maar, zult U zeggen, wat heeft dit allemaal te maken met het op schrift „Over „systeem" gesproken"? Wel, ik zal U mijn mening laten weten over het „systeem" in de voetballerij en ik ben er van overtuigd, dat er zeer velen zullen zijn, die het helemaal niet met mij eens zijn. Maar dat hindert niet, misschien komen we uiteindelijk dan toch nog tot een goede oplossing van dit zo belangrijke probleem. Kijk, hoe men ook over een „systeem" denkt, het is een feit, dat er altijd een bepaald systeem gevolgd werd en nog wordt. Of men nu speelt met een aanvallende spil met teruggetrokken midden- en binnen- spelers of meteen stopperspil, vooruitgeschoven middenspelers en één zwervende binnenspeler achter vier voorhoedespelerswelke dek kingsopdracht de spelers ook mogen hebben, „systeem" is er altijd gespeeld. En nu weet ik wel, dat no. één „systeem A", no. twee „systeem B", enz. enz. liever ziet toegepast, omdat het volgens hem mooier is om te zien, ofwel nuttiger voorkomt, het neemt niet weg, aan een „systeem" ontkomen wij niet. Maar nu komt het „cardinale" punt. Voor welk systeem dan ook, heeft men spelers nodig, die technisch bekwaam genoeg zijn om het „systeem" behoorlijk uit te voeren. Spelers met een prima techniek, zoals balcontröle, een goede dribbel, een zuiver hard schot, perfect koppen en, vooral niet te vergeten, een prima lichaamsbeheersing en die bovendien een groot uithoudingsver mogen hebben, zullen elk „systeem" met succes kunnen uitvoeren rekening houdende met hun voorliefde een bepaald „systeem" te wil len spelen. B.v. een spil, die graag aanvallend, kort achter de voorhoede zit, speelt met tegenzin stopperspil. Dus allemaal factoren, die een grote rol spelen in het te volgen systeem en waarmede terdege rekening gehouden moet worden. Een „systeem" te laten spelen door technisch onbekwame spelers, is belachelijk en men doet derhalve beter, zulke spelers maar te laten draven als veulens in de weide. Techniek is dus hoofdzaak en het is de taak van de leiders en!of de trainer dit de spelers in de eerste plaats bij te brengen. Het klinkt voor velen misschien wat vreemd, maar oefenen in je eentje met een voetbal (links en rechts) is even nuttig als het beoefe nen van het biljartspel zonder tegenpartijJe krijgt tenslotte de macht om met het bruine monster te doen wat je wilt. Wanneer men dan zo gelukkig is te beschikken over technisch onder legde spelers, kan men pas over een „systeem" (tactiek) gaan praten. Welk „systeem", dat moet in eigen boezem uitgemaakt worden, maar dat er een bepaald systeem gespeeld MOET worden, staat voor mij als een paal boven water. Over deze materie is nog veel meer te schrijven, maar ik geloof in grote trekken mijn mening duidelijk genoeg te hebben weergegeven. H. DELSEN. Ik ben al enkele „weken" lid van Ajax, heb vanaf de adspiranten hier ook „voetbal" geleerd en smaakte het genoegen, ook voor onze geliefde rood-witte kleuren in de eerste klasse te mogen uitkomen. Gedurende een reeks van jaren ben ik door de Technische Commissie van de K.N.V.B. in het bezit gesteld van een diploma om als oefen- meester te mogen fungeren. Ik heb daar dikwijls gebruik van gemaakt en meen dus bevoegd te zijn om over voetballente oordelen. Uit de aard der zaak bezoek ik nog geregeld onze wedstrijden, maar in de loop van dit seizoen heb ik als liefhebber mijn hart nog maar zeer weinig kunnen ophalen. Alle mogelijke systemen worden gepropageerd, stopper, dubbele stopper, versterkte dubbele stopper, grendel, egelstellingen, kortom, te veel om op te noemen. Aan het Lips-systeem is blijkbaar niet gedacht. Over het algemeen worden deze systemen nog verdedigd, slechte wedstrijden in radio-reportages nog opgehemeld als „spannend en sen sationeel", maar bitter weinig hoort men een eerlijke zienswijze, die naar mijn mening alleen en uitsluitend als volgt geformuleerd kan worden: „Gebrek aan techniek en vechten voor lijfsbehoud." Het moge nu wel aardig klinken om na afloop van je tegenpartij te moeten horen: „Wij moeten wel zo tegen jullie spelen, anders hebben wij helemaal geen kans", maar de enige conclusie lijkt mij„Het „voet bal" wordt vermoord" Binnen de kortst mogelijke tijd zullen honderden zich terugtrekken om hun penning te offeren voor dit heen en weer getrap. Als kijkspel zijn de meeste ontmoetingen waardeloos geworden en deed het mij genoegen van de radio-reporter en schrijver van het boek „Voetbal kreeg een ander gezicht", n.l. Aad van Leeuwen, in zijn reportage over „H.F.C.-Oud Internationalshet enige goede advies aan actieve voetballers te mogen horen: „Ga deze wedstrijd elk jaar zien, daar valt van die oude heren nog heel wat te leren op gebied van „techniek." Nederland is aan de opbouw, willen wij ons voetbal verbeteren en voor de kijkers weer aantrekkelijk maken, dan is er één weg: trainen op de verbetering van techniek en eerst daarna aan de hand van het beschikbare materiaal, een bepaalde speelwijze propageren. Wij spelen in de eerste klasse 20 wedstrijden, ik ben met 10 ont moetingen van het genre Ajax—Feijenoord reeds tevreden en geef de overige ontmoetingen dan graag cadeau aan de liefhebbers van sensatie. Met angst en vreze zien de ware voetbal-liefhebbers de competitie van het volgend seizoen naderen, waar de versterkte degradatie haar intrede zal doen. Dan zal de ware hel pas losbarsten, vermoedelijk zullen de koppen in de sportbladen van. Vinnige, sensationele strijd, gooi- en smijtpartij, onbehoorlijk gedrag enz., wel vervangen moeten worden door: Vele ernstige beenbreuken, bloed aan de paal, politie te paard voor de deur enz. Geef ons een hoofdklasse en als Ajax op het moment van invoering wat haar plaats op de ranglijst betreft hier dan niet voor in aanmerking komt, dan zullen wij trachten met voetballenhier zo spoedig mogelijk in te komen. Op het moment amuseert men zich nog het beste bij de jeugdwed strijden. Zo U hier nog geen geregelde bezoeker van bent, kan ik U adviseren, ga dan eens kijken. U amuseert zich en gaat tevreden naar huis. Gaat U bij een kleine vereniging kijken en er wordt U één of andere bus met de woorden „Jeugdfonds", of iets van die aard, voor de neus gehouden, offer dan Uw penningske wat U had willen besteden voor een sensationele ontmoeting. U steunt dan een goed doel, want vanaf de jeugd zal de voetbalsport weer geleid moeten worden, ja, en dan dan gaan we „In Holland weer voetballen" Het Algemeen Handelsblad geeft hier ook een aardige zienswijze van, die de moeite waard is om te lezen. Mijn stukje was reeds klaar. C. E. DE VLIEGER. Tevens Reparatie-inrichting. Electrisch- en Autogeen-lasbedrijf. Haarden en kachels schoonmaken. Het adres voor:

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 14