11 De aanbieding van het Vrijheidsbeeld. - Een manifestatie van clubgeest. Door de commissie, bestaande uit de heren Schotting, Staal, Dr. Posthuma, Mr. Dr. Catz en Thuman, werd ons bestuur Zaterdagavond 10 Januari 1948 in Huize Krasnapolsky, het z.g. Vrijheidsbeeld overgedragen. Het staat er zo simpeltjes, maar welk een titanenarbeid was er nodig om een idee werkelijkheid te doen worden. De heer Schotting liet in een kernachtige rede de jaren, die wij onder het juk der moffen gebukt gingen, nog eens de revue passeren, hij beschreef de ellende van de hongerwinter met een rantsoen van een half brood per persoon per week en 1 kg aardappelen, het vermoorden en wegslepen van goede vader landers etc. etc. Daarna kwam de langverbeide bevrijding, en werd de idee om de uiteindelijke verlossing van dit schrikbe wind op een bijzondere wijze jaarlijks in Ajax-kring te her denken, vastgelegd. De heer Citroen, de ons allen welbekende juwelier, werd in de arm genomen om zijn gedachten eens over dit onderwerp te laten gaan, en deze stelde de commissie in verbinding met Mej. Gra Rueb, die de zeker niet eenvoudige taak, een beeld te ontwerpen, dat symbolisch moest uitdrukken de doorgestane periode van het verdrukken en uitmoorden onzer bevolking, en dat tevens uiting moest geven aan de vreugde in onze voetbalwereld, over onze uitzonderlijke be vrijding. Hierin is de kunstenaresse buitengewoon geslaagd, en dat het een waarachtig kunstwerk is geworden Ajax waardig daarvan zult U zich zéér binnenkort persoonlijk kunnen overtuigen. Het beeld is rond en vertoont aan de achterzijde een dodenveld voor het geestesoog gebrachte zware verlies, de voorzijde het naar het Ajax-stadion met vlaggen optrekkende Ajax-team. Het geheel wordt overkoepeld door een voetbal, is in zilver uitgevoerd en rust op een voet van het prachtigste coromandel-hout, dat het zilver extra doet glanzen. De voet balfiguren zijn buitengewoon mooi uitgevoerd en ook U zult onder de indruk komen van dit staal van edelsmeedkunst. Wij zagen in binnen- en buitenland diverse mooie voetbalprijzen, ook onze eigen collectie mag er gerust zijn, maar deze trofee is wel zó mooi, dat wij gerust het woordje „uniek" durven gebruiken. Toen het beeld dan ook werd onthuld, stond het gehele be stuur gewoon sprakeloos en voorzitter Koolhaas had ditmaal moeite, direct van repliek te'dienen en wij, zijn mede-bestuur ders, konden dit dan ook best begrijpen. Hij dankte de com missie voor het vele werk, dat deze schitterende prijs onge twijfeld hun had bezorgd, de heer Citroen voor zijn prachtige en daadwerkelijke medewerking en vroeg hem tenslotte de dank van het gehele bestuur voorlopig over te brengen aan Mej. Rueb, die helaas niet aanwezig kon zijn. Ook de vele geefsters en gevers werd dank gebracht en vanzelfsprekend ook de heer Staal in deze hulde betrokken. In principe werd besloten zo spoedig mogelijk dit beeld ten toon te stellen in het centrum der stad, en wel bij His Masters Voice, Spui 6, maar nog daarvóór onze leden en donateurs in de gelegenheid te stellen dit Vrijheidsbeeld te bewonderen. Ook werd nog besloten, dat dit beeld als prijs zal dienen van een jaarlijks te houden Paastournooi. De naam der eerste prijs winnaar zal dan op de voet van dit beeld worden gegraveerd, en de winnaar ontvangt dan tevens een motief. Een en ander zal nog nader worden uitgewerkt, maar het leek me wel van belang U met deze feiten nu reeds in kennis te stellen. Clubgeest, kleine makker, je kunt weer een knoop in je halsdoek leggen voor deze goede daad enmet Pasen gaan we weer eens echt voetballen. Zweden, Belgen en Zwitsers, het kan schoon worden, zulle. J. S.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 11