Basketball. 10 Inleiding. Een dezer dagen werd mij verzocht een artikel te schrijven over de basketballsport in het algemeen en het belang hiervan voor onze voetballers in het bijzonder. Als leider dezer afdeling deed deze opdracht mij bijzonder veel genoegen, niet alleen omdat hieruit de belangsteling van onze „vroede vaderen" bijkt, maar bovendien en vooral, omdat ik er zo volkomen van overtuigd ben, dat deze.sport het waard is in het middelpunt der belangstelling te staan. In het hieronder volgend artikel zal ik trachten U dit duidelijk te maken en U tevens inleiden in de geheimen van deze opkomende sport. Vanzelf dringt zich bij U de vraag op: Wat is basketball, hoe wordt het gespeeld, wat zijn de aantrekkelijkheden, die het mogelijk maken, dat duizenden het beoefenen en niet meer los laten? We belanden daardoor direct in de: Geschiedenis. De basketballsport is van Amerikaanse origine. Uitgevonden door een der coaches van een universiteit in de U.S.A. (be doeld als bijsport omdat athletiek etc. niet geheel aan de ver wachtingen voldeed) is deze sport uitgegroeid tot een zelf standige tak met plm. 21 millioen beoefenaren en ruim 8 millioen deelnemers aan de competities in Amerika. Cijfers, die voor zichzelf spreken. Voorheen werd het in een grote zaal gespeeld. Aan twee tegenovergestelde muren werd een mandje bevestigd (zonder bodem) en het spel kon beginnen. Twee teams (met aan weerszijden zo ongeveer een 50 deelnemers) bonden de strijd aan, met al de gevolgen daaraan verbonden. Al spoedig zag men de noodzaak in om wat orde in deze chaos te brengen. Geleidelijk werden allerlei voorschriften ge maakt en het aantal deelnemers teruggebracht tot het tegen woordige aantal (5 spelers per team in het veld). Het spel- en wedstrijdreglement is thans internationaal, zodat practisch in ieder land op dezelfde wijze gespeeld wordt. Speelveld. De afmetingen van een speelveld lopen van 12 tot 15 meter breed en 20 tot 26 meter lang. De verdeling van het veld is aangegeven op nevenstaande schets. In het midden der uit lijnen zijn de baskets aangebracht (zie hiervoor schets). De netten onder aan de ringen zijn voor het afremmen van de bal, waardoor een gemaakt doelpunt beter is waar te nemen. De punten in de cirkel onder de basket geven aan, waar de straf worpen genomen moeten worden. U kent nu het speelveld en zullen we overgaan tot bespre king van de voornaamste spelregels en de wijze waarop het spel gespeeld wordt. In het veld stellen zich twee teams, van elk 5 spelers op. Een team bestaat gewoonlijk uit 8 a 10 spelers, waarvan dus, net als bij 'ijshockey, enige spelers aan de kant op hun beurt om in te vallen wachten. Dit is hard nodig, gezien de snelheid van dit spel. Het is slechts aan enkelen gegeven, een gehele wedstrijd uit te spelen. Het wisselen van spelers mag ieder ogenblik plaatsvinden. Zo'n wissel wordt gewoonlijk door de coach aangevraagd en moet binnen 30 seconden gebeuren. De spelers, die wisselen, zijn verplicht zich aan- of af te melden. Zo niet, dan worden zij, wegens onbeleefdheid, met een technische fout, dat is 1 strafworp, gestraft. Een wedstrijd duurt 4 x 10 minuten zuivere speeltijd. Uit gemakzucht maakt men er echter 2 x 21 minuten van. Zuivere speeltijd is n.l. zeer moeilijk op te nemen. Het spel neemt een aanvang door het opgooien van de bal door de scheidsrechter in de middencirkel. Hierin staan twee spelers opgesteld (elke partij 1), die mogen opspringen zodra de bal het hoogste punt heeft bereikt, en dan trachten de bal te spelen, door deze met de vlakke hand weg te tikken. Doel is nu door combinatie de bal bij de basket van de tegen partij te brengen en te scoren door de bal van boven door de ring te werpen, hetzij met, hetzij zonder gebruik te maken van het bord. Een doelpunt telt voor twee punten, een strafworp echter voor 1. Verboden is: het lopen met de bal zonder te stuiten (dribbelen) het aanraken van een tegenstander; het in de lucht meer dan eenmaal aanraken van de bal; het meer dan eenmaal dribbelen achter elkaar; het achterdekken; en vele andere dingen, die men echter tijdens het spel beter leert kennen. Overtredingen worden gestraft met een vrije worp, uitge zonderd het aanraken (persoonlijk contact), ruw spel, achter dekken enz. worden bestraft met 1 of 2 strafworpen, naar het oordeel van de scheidsrechter. Na iedere speeltijd verwisselt men van speelhelft. Bij iedere wedstrijd moeten aanwezig zijn: 2 scheidsrechters, 1 tijdop nemer en 1 schijver. De speler, die een strafworp of -worpen veroorzaakt, wordt genoteerd (nummer). Zo'n overtreding is een persoonlijke fout. Bij vier van dergelijke fouten moet hij onherroepelijk het speelveld verlaten. Opmerkingen tegen officials enz. worden met een technische fout (1 strafworp) bestraft. Dit wat de regels enz. betreft. Door het zien van wedstrijden leert men vanzelf de finesses kennen. (Wordt vervolgd.) JOLO. COPY. De copy voor het volgend nummer moet vóór 5 Februari a.s. in het bezit van de redactie zijn. Wie helpt mij aan een kleine, droge opslagruimte? F. H. W. de Bruyn, Molenkade 9, Duivendrecht.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1948 | | pagina 10