De Kerst-kienavond. Iedere redactie weet, dat zij haar lezers geen groter genoe gen kan doen dan eens 'n keertje onder elkaar „mot" te maken. En aangezien de nieuwe, met 2 veteranen verjongde redactie haar lezers niets wil onthouden, zullen Jan Schoevaart en ondergetekende de vulpennen kruisen. Als U het vorige club blad goed hebt gelezen - en dat hebt U natuurlijk weet U reeds uit welke hoek de wind gaat waaien. Uit de bar (re) hoek. J.S. heeft het er naar gemaakt en tenslotte kan je een kikker net zo lang pesten tot ie de sloot uitkomt. En als mijn jeugdig-onstuimig verleden wordt opgerakeld, toen ik de strijdbijl opgroef tegen de advertentie „Elke dag 'n glaasje" in ons clubblad en J.S. me bovendien komt vertellen, dat in onze eigen clubsoos op alle dagen meerdere glaasjes te koop zullen zijn, ja, blijf dan maar eens rustig! Ik weet al vooruit, dat ik weinig geestverwanten zal vinden en dat er als leider van de oppositie voor mij geen droog brood te verdienen zal zijn, maar het hele geval zo maar over m'n kant laten gaan, dat is te veel. In de goede ouwe tijd, toen ik nog aan cumulatie van be- stuurs- en andere functies leed, stond ik te boek als 'n goeie jongen, maar hij moest 'n slokkie lusten. Het eerste werd in dividueel wel eens in twijfel getrokken, over het laatste waren vrijwel allen het eens. Enkele bestuursleden juichten m'n afwijking toe, maar deden dat omdat er dan meer voor hun overschoot en tactici stelden zich bij feestdiners en recepties naast mij op en bemachtigden zo een dubbel portie. Op de voorgrond gezegd, ik ben een verdraagzaam mens, niet georganiseerd, dus om zo te zeggen 'n personalistische anti-alcoholist en gun ieder mits geen onvervangbaar le elftal-speler het recht zich te be- en desnoods te verdrinken in het geestrijke vocht. Maar dat doet niets af aan het feit, dat ik sport en alcohol aan elkaar tegenstrijdig acht en een voetbalclub met eigen bar-met-vergunning geen stijl vind, net zo min als destijds de Bols-reclame in ons clubblad. En de opmerking van J.S., dat in onze krant ook reclames voor kwamen voor al de heerlijkheden omwonden met papier of Sumatra-dekblad en dat die óók de ausdauer (Zwitsers!) niet ten goede komen, die opmerking is wat je noemt clean-offside. Want als ik 10 grote penalen achter elkaar oprook, wordt ik misschien wat bleker, maar zeker niet lastiger, dan ik nor maal pleeg te zijn, zoek ik geen ruzie en ga niet zitten grienen over 'n opoe, die 20 jaar geleden gestorven is. Hier in dit club blad val ik Koning Alcohol aan als storend element in onze omgang en bederver van ons genoegen. Ik moet nu even ernstig worden. Stel U gerust, dat duurt bij mij nooit lang. Ik ga ook geen pricipiëel betoog houden, dat heeft geen zin. Ik heb mijn jeugd gesleten midden in een arbeidersbuurt en in een tijd, dat het drankmisbruik een ern stig ^gevaar voor de volksgezondheid was en die toestanden kan ik U niet vertellen en U kunt ze niet begrijpen. Waar ik voor pleit is, dat U Uw eigen en andermans plezier niet be derft. Bij het laatste feestdiner van de bordjesclub had één der deelnemers klaarblijkelijk een grote achterstand op het gebied van „Elke dag één glaasje" ingehaald en kotste tussen de Hors d'oeuvre en de soep, zichzelf en z'n omgeving onder. Nu kunt U het misschien overdreven vinden, maar zoiets vind ik niet prettig. Niet voor hemzelf en ook niet voor z'n buurlui, die hem twee of drie keer evacueerden naar een oord, dat voor zijn doeleinden betere accommodatie bood. Stel daar tegenover de onvergetelijke avond in Nijmegen, toen Ajax N.E.C. genekt had met 60 en het overgrote deel van onze eerste elftallers hun eerste kampioenschap van Nederland vierden. De wedstrijd was laat gespeeld en de ge legenheid tot borrelen vóór het diner, kort. Wat hebben we toen een leut gehad. De ingenomen drankjes hadden alleen de zwijgzamen wat bespraakt en de schuchteren wat overmoedig gemaakt. Er waren geen on-frisse taferelen en geen enkele ruzie. Alleen echte Amsterdamse Ajax-gijn. Dus, vrienden, nog één opmerking over de bar: maak het niet tè bar. Beste Adé, Zie je nou wel, daar heb je het gedonder in de glazen al. Toen ik in alle onschuld m'n stukske over ons moord-barretje neerpende, kon ik niet denken, dat ik hier m'n mede-redacteur zoals hij zelf schrijft de sloot uitpestte. Nu kunt U mak kelijk zeggen, nou, als hem dat niet bevalt, schop hem er dan maar weer in, nee, zo gemakkelijk is het nu ook weer niet. Toen wij, ik weet niet precies hoeveel jaar geleden, beiden deel uit maakten van „Het bestoer", zaten wij elkaar wel eens meer „figuurlijk" in de haren. Maar beiden hielden we en dat doen wij nu nog van fair play, zodat Adé van mij moet aannemen, dat het nooit in mijn bedoeling heeft gelegen hem van „achteren" aan te vallen, om in voetbalstijl te blijven. En verder valt er eigenlijk niet zo heel veel te expliceren. Natuurlijk ben je hopeloos inconsequent, als je Koning Alcohol met alle kracht aanvalt en Mijnheer Nicotine maar rustig laat tippelen. Ik kan het toch waarachtig niet helpen, dat je blijkbaar wèl aan de nicotine verslaafd bent. Sodeme- rammel, tien penalen achter elkaar, een lucratief baantje heeft mijnheer hoor, en dat durft tegen mij te zeggen, dat hij nooit zwart doet. Enfindat is weer een illusie armer. Maar d&t zeg ik je, voor de ausdauer is èn het roken èn het drinken funest, als je daar maar acte van neemt, en eerlijk gezegd had ik er de vorige maal óók nog „Trijntje" bij willen zetten, maardat durfde ik niet goed. Tenslotte vertegenwoordigen wij een net clubblad en de „Grietjes" zijn soms zo gauw op hun roodgelakte teentjes getrapt. En nu even ernstig. Net zo ernstig als die dame, die aard appelen zat te schillen, en wier man juist in een kroegje was overleden. Een goede vriend zou de „weduwe" langzaam op dit droeve gebeuren voorbereiden, en hij meende hierin wonder wel geslaagd te zijn. Tenminste, zij hield resoluut op met piepers te jassen en zei, als Dolf hij heette toevallig ook Adolf net als jij - als Dolf dan toch naar de eeuwige jacht velden verhuisd is, dan heb ik aardappelen genoeg geschild. Ja, dat plaatselijke incident tijdens dat diner van onze bordjesclub was ellendig, ik heb trouwens altijd gezegd, dat onze „Ruïne" te poreus is. Dat is ten slotte geen drinken meer, maar ik ge loof, dat die vrijer in kwestie te weinig belasting had betaald en op deze wijze met „Vadertje Staat" in het reine wilde kommen. Ik heb eens bij een diner ook helaas van onze club meegemaakt, dat een spreker boven op de feestdis klom en zó zwamde, dat wij zijn schoenen op tafel uittrokken, en hij met ieder been afzonderlijk in een bord groentensoep stond. En maar doorpraten, jongens, christene ziele wat een moord- speech was dat. En toen hij eindelijk z'n hart had gelucht en moeizaam van de tafel klom hij had tussen twee haakjes zulke knollen van gaten in z'n zije sokken en z'n voeten waren minstens in drie weken niet gewassen was z'n biefstuk met doperwtjes enz. koud geworden en lustte ze niet meer. Toen hebben wij in arren moede dat kostelijke eten maar in z'n smoking-jasje gedeponeerd, per saldo was het toch echt van hem. Ja, ja, die drank, daar is al wat ellende uit voortgevloeid. Maar ik zweer je, dat, als ons barretje ooit aanleiding mocht geven tot dergelijke tonelen, ik absoluut mijn veto zal geven - ik heb per saldo maar één stem dat ding voor minstens drie dagen te sluiten. Want het moet toch wel een flinke kater zijn, als ie dan niet verdwenen is. J. S. Géén training op 23, 24 en 31 December. Zulks in verband met Kienavond, Kerstfeest en Oudejaarsavond. De clubavond-commissie nodigt U hiermede met Uw dames uit tot het bezoeken van onze Kerstkienavond, welke gehou den wordt in de trainingszaal van het Ajax-stadion, op 23 December a.s., des avonds 7.30 uur. Twee extra-trams, vertrekkende om 12 uur 's nachts vanaf het Ajax-stadion, staan ter beschikking van de bezoekers. Wij zorgen weer voor diverse soorten wild en gevogelte, en hopen, dat wij van onze leden en donateurs nog enige prij zen in ontvangst mogen nemen, waarmede wij deze avond weer tot een succes mogen brengen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 6