Iets over onze trainingsavonden. Wat mijn aandacht trok. 3 het gaat sinds de nederlaag tegen de Volewijckers niet meer de match tegen Kopenhagen uitgezonderd zoals wij dat zo gaarne zien, of willen zien. Nu weten wij wel, dat er enige spelers al weken in de lappenmand zitten T- hadden er beter aan gedaan een paar wedstrijden niet mee te doen maar het is toch onverklaarbaar, dat spelers met reputatie zo van slag af kunnen zijn, zulke marquante voetbalbokken kunnen schieten. Tegen R.F.C. schoot onze aanvoerder bovendien nog een heel lelijke bok. Zijn optreden tegenover de scheidsrechter was niet bepaald elegant en dat bezorgde onze club een heel beroerde beurt. Het bestuur heeft echter aan dit onaangename intermezzo de nodige aandacht besteed, zodat wij maar zullen hopen, dat het de laatste keer is, dat wij corrigerend in deze kolommen (hiermede bedoelen wij het Ajax-Nieuws" van de eerste tot de laatste letter) over een Ajacied moeten schrijven. Allez, Ajacieden en nu spreken wij tot de gehele familie laten wij nu eens even met z'n allen rustig rond de tafel gaan zitten (stin kende pijpen, walmende sigaren en cigaretten weg) en laten wij nu eens en voor altijd afspreken: Een Ajacied blijft, wat er ook ge- beure, altijd gentleman, altijd sportsman. Altijd gentleman is per sgldo een elementair levensbegrip en altijd sportsman blijven zijn wij verplicht tegenover de club, de tegenstander (om dat onsympathieke woord te gebruiken) en al komt hij in deze sportiviteits-tirade het laatst op de eerste plaats tegenover de scheidsrechter. Al zijn wij het met een beslissing, of meerdere beslissingen, niet eens, laten wij nooit vergeten; de „ref" fluit voor ons en zijn genoegen, boven dien is hij vertegenwoordiger van de bond, heeft „plein pouvoir" en zijn decisies hebben wij zonder morren te accepteren. Toegegeven: een scheidsrechter maakt of kan fouten maken wijs ons de voetballer, die dat niet doet doch hij is objectief, neutraal, heeft geen voorkeur (een referee, die partijdig zou zijn, is net zo min sportsman) en dat moeten wij nimmer uit het oog verliezen. Daarom moeten wij hem immer en altijd steunen, hetgeen niemand enige moeite kan kosten, daar dit steunen alleen al uit zwijgen en gehoorzamen kan bestaan. Kinderlijk eenvoudig! Ziezo, volk, dat hadden wij nu met elkander .eens even rustig uit de doeken te doen. Jullie gaan nu naar huis morgen weer een zware match bestuur en commissieleden gaan aan de bar, onder het genot van een apéritief, de orde van de dag nog even onder de loupe nemen. Wat tegen Neptunus helemaal niet en tegen R.F.C. (v. d. Linden in samenwerking met Brokmann) éénmaal gelukte, kwam tegen Hermes D.V.S. zowaar weer eens driemaal voor elkander. In een vlot en sportief gespeelde wedstrijd trokken wij met 31 aan het langste eind. Bruins zorgde met een uiterst fraai doelpunt voor nummer één, Guus bracht ons na de rust in veilige haven en Gé van Dijk voerde ons doelsaldo enigszins op door het laatste doelpunt voor zijn rekening te nemen. In de laatste minuut scoorde Hermes, middels haar linksbuiten, tegen. Gerrit Keizer was de held van de dag, volbracht enige fraaie saves, stopte bij de stand 10 een penalty en redde hiermede vermoedelijk voor ons de match. Ad. Waldeck, die de geblesseerde v. d. Hart verving, deed het voor cfe rust zo goed, dat hij spoedig aller aandacht trok en menigmaal de handen van Jan Publiek op elkander bracht. Na halftime zakte hij iets af (de door hem veroorzaakte penalty zal daar wel debet aan zijn geweest), doch was nog ruim voldoende, 't Was O.K., Ad! Bij Hermes was spil Poulus de magistrale figuur, beheerste het middenveld van aftrap tot eindsignaal en zijn spel, rustig en weldadig gelijk een oase in de stopperspillen-woestijn, inspireerde zijn ploeg tot ferme voetbal daden. Zo nu en dan hebben wij ons de ogen eens even uitgewreven over het spel van de Schiedammers. Intelligent, technisch uitstekend en uiterst fair. Een bijna ongekende weelde, zo'n tegenpartij. Het heeft ons team dan ook heel veel moeite en inspanning gekost, de H.D.S.V.- ers te kloppen. Dat het is gelukt, kwam o.i. onder meer door de wil om de punten binnen te halen. Er is tenminste van begin tot het einde hard gewerkt, zowel voor als achter, en al zijn wij dan nog niet op het kampioenspeil; het ging tegen de Schiedammers stukken beter, dan wij de laatste weken te zien kregen. Theo Brokmann bezette nu de rechtsbinnenplaats en deed daar geen opvallende, doch wel nuttige dingen. Jan Potharst viel tegen het einde wegens spierverrekking uit en mocht Ko Loois voor hem de match uitspelen. Alzo weer twee kost bare punten binnen, die wij best kunnen gebruiken. BROWN. Velen zullen het er over eens zijn, dat het niet zo best gaat met onze lagere elftallen. Hoe kan het ook anders. Op 18, 25 November en 2 December waren er voor de training respectievelijk 15, 13 en 15 spelers aanwezig. Zegge en schrijven 15, 13 en 15. En dat voor zo'n vereniging als de onze is. Het is te begrijpen, dat het slecht gaat. Als dat zo blijft zullen we de eerste jaren zeker niet meer die resultaten boeken, die wij voor de oorlog gewend waren. Altijd vaste kampioenen en als dit niet het geval was, dan wisten we toch zeker de 2e of 3e plaats te veroveren. Dat de spelers zelf niet be seffen, dat op deze weg niet voort gegaan kan worden. Je weet zelf, hoe vervelend het is met een gevoel het veld te betreden van: „het zal wel weer op niets uitlopen." Het helpt niets of er ca. 15 man een training bezoeken. Want deze „vaste klanten" trekken maar heel weinig profijt van wat hun Dinsdags-, Woensdags- of Donderdags avonds geleerd wordt, omdat zij in de Zondags te spelen wedstrijden de geleerde speelwijze niet kunnen toepassen. Dit alleen omdat hun medespelers, die de trainingsavonden niet of slecht» zelden bezoeken, hun spel niet kunnen begrijpen. En daar komt meestal nog bij, dat de fouten, die bij het spelen gemaakt worden, op de goedwillenden gegooid worden. Zal het dan nooit eens tot hun doordringen, dat zij er niet alleen zijn voor hun eigen genoegen, maar nog veel meer om de belangen van hun vereniging te behartigen? Tenslotte is Ajax geen philantropische instelling, waar je alleen de vruchten van kunt plukken. Allemaal moeten we er iets voor over hebben, willen we de goede naam houden, die de reserves voor de oorlog hadden. Dan zal er in de eerste plaats getraind moeten worden en om een goed geheel te krijgen, moeten er minstens negen man van ieder team op de trainingsavonden present zijn. Velen zullen natuurlijk wel een excuus hebben. Maar het zal wel heel toevallig zijn, als zich niemand op één van de drie trainingsavonden vrij kan houden. Het bestuur zal het je in dit geval heus niet kwalijk nemen, als je op een andere avond komt, dan de avond die je eigenlijk voor geschreven is. En het voornaamste is wel: de clubgeest wordt er door verhoogd. Deze artikeltjes, die al zo vaak geschreven zijn, worden meestal even vluchtig doorgelezen en slechts zelden blijft men er even bij stil staan. Als je dat steeds gedaan hebt, doe het nu dan eens niet en denk er even over na, dat het toch veel prettiger is om Zondags met een constante ploeg het veld te betreden. Onze tegenstanders moeten we kunnen verslinden, zoals dat vroeger het geval was. Het moet niet mogelijk zijn, dat zij ons met een nederlaag naar huis sturen. Het is voor onze nieuwe trainer Bob Smith ook teleurstellend, als hij zijn beste krachten geeft voor slechts een paar spelers. Velen ver ontschuldigen zich voor hun niet verschijnen op de trainingsavonden door te beweren, dat zij toch niet kunnen meespelen, als er meer dan 22 man aanwezig zijn. Een verontschuldiging is in dit geval echter niet op haar plaats, omdat er, als je niet bij de 22 uitverkorenen behoort, toch de mogelijkheid is in de zaal verder te trainen. De sprints, balcontröle enz., die aan het partijtje spelen" voorafgaan, zijn ook belangrijk genoeg om de trainingsavonden te bezoeken. Het valt niet mee, als het regent en misschien straks gaat sneeuwen, om naar het Ajax-stadion te komen. Maar met een beetje wil en met de gedachte, dat het ons allemaal ten goede komt, bereik je veel. En als je geen fiets hebt; lijn 9 brengt je helemaal tot voor de deur. Laten we het nieuwe jaar met ouderwetse resultaten beginnen en kom trainen, trainen en nog eens trainen, zowel voor jezelf alsook voor ons aller belang. H. P. De laatste jaren heeft de Clubbladcommissie niet over ge brek aan medewerking te klagen. Ons orgaan mag er dan ook in alle opzichten zijn. Nochtans zou het m.i. aanbeveling ver dienen, daarin niet alleen actuele onderwerpen, doch ook merk waardige gebeurtenissen uit het verleden op te nemen. Bij de ouderen zal dit aangename herinneringen opwekken, terwijl de jeugd allicht iets meer omtrent de geschiedenis van Ajax te weten komt. Indertijd heeft vriend Brown daartoe reeds een poging gedaan met de rubriek „Doelpunten of momenten, die je nooit vergeet". Blijkbaar is deze kolom in het vergeetboek geraakt. Tal van leden en donateurs maken reeds enige decennia deel van onze vereniging uit. Ik denk bijvoorbeeld aan de mannen van de „Bordjesclub". Onder hen zijn er stellig velen, die menig smakelijk verhaal uit de dagen van Olim kunnen op dissen. Verschillende clubbl'adredacties zijn er toe overgegaan, een met name genoemd lid te verzoeken, een bijdrage te leveren. Nadat deze hieraan had voldaan, droeg hij weer een andere clubgenoot op hetzelfde te doen. Zouden wij dit voorbeeld niet kunnen navolgen Als men zijn naam in het Ajax-Nieuws leest, geeft dit enigszins de morele verplichting ook eens een duit in het zakje te doen. De opzet van ons sportblad is immers, dat het door en voor Ajacieden wordt geschreven Komaan, Rood-Witten, laat ons ook eens van Uw lotgevallen genieten! De daad bij het woord voegende, heropen ik elders in deze periodiek de rubriek „Doelpunten of momenten, die ie nooit vergeet". In het volgende nummer verwacht ik een artikel van .do heer Stam, de oud-rechtsbuiten van het eerste elftal, die ver der al bijna 20 jaar actief aan de honkbalsport deelneemt. Vooruit Jan, ga er eens goed voor zitten en vergeet bij de in zending van je bijdrage vooral niet, de naam van je opvolger te noemen! In het begin van het volgende jaar zullen er onvoorziene omstandigheden voorbehouden hier te lande Amerikaanse honkbalfilms worden vertoond. Behalve enige instructieve films op het gebied van werpen en slaan, zullen er enkele speelfilms, o.a. fragmenten uit de World Series, in beeld worden gebracht. Zij, die de honkbalsport een warm hart toe dragen, zullen dit interessante en leerrijke programma van ongeveer 2 uur niet mogen of willen missen. Dames zijn even eens welkom. Met het oog op de te verwachten grote belangstelling en tevens om te kunnen nagaan, hoeveel Ajacieden deze voor stelling wensen bij te wonen, is het noodzakelijk, dat men zich per omgaande schriftelijk bij de ondergetekende opgeeft. De toegangsprijs zal vermoedelijk 1.per persoon bedragen. Ten gerieve van de militairen zullen deze rolprenten zo mogelijk ook op een Zaterdagavond worden gedraaid. E. H. VAN TUYL.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 3