fgMT|LWEl>9TBUD. Mfp?VERfLAGEN 12 REGEN, WIND EN SENSATIE BIJ D.W.V. 2—AJAX 2. Het was een drukbeklante zaak, die de Firma Jansen en Jansen openden in Nieuwendam op 16 November. De D.W.V.-aanval liep wat je noemt storm op het privé-kantoor van directeur Leentvaar, doch de Nieuwendammers slaagden er niet in, ook maar één doel- punten-order geplaatst te krijgen. Het enige doelpunt kwam via een Jansen-been tot stand, waartegenover staat, dat op 'n moment, dat Leentvaar niet meer bij machte was de dringende verzoeken der D.W.V.-ers te weerstaan, het ook weer 'n Jansen-been was, dat er resoluut een streep doorhaalde. Typisch genoeg schenen Ajax-doelpunten onvermijdelijk in de le en in de laatste minuut van de wedstrijd. Een hard schot van Ter Horst vloog via de binnenkant van de paal in de armen van D.W.V.-'s doelman en toen in de laatste seconden van de strijd drie Ajacieden op het punt stonden de bal voor de derde maal in de Nieuwendamse touwen te werken, floot de scheidsrechter, die dit verloop blijkbaar al te gek vond, het einde. En daar had hij geen ongelijk in, want tussen de le en 90ste minuut was het D.W.V.dat de lakens uitdeelde. Slechts korte aanvalsrukken gaven onze ver dediging gelegenheid eens even uit te blazen. Het verloop was uiter mate spannend en sensationeel. Een vrije schop tegen ons „viel" als het ware in ons doel, veroorzaakte 'n hevige scrimmage en werd tenslotte onder appèl voor penalty weggewerkt. Een paar goede switches van Brokmann en Ter Horst leverden 'n paar kansen op, die onbenut bleven. Kort voor de rust kogelde Ter Horst uit een vrije schop ontzettend hard ons eerste doelpunt in. Na de rust was Ajax het eerst aan bod, een voorzet van Brokmann liet Timp tactisch lopen voor Kraamwinkel, wiens schot via des doelmans vuist overging. Direct na deze hoekschop trok D.W.V. er tussen uit en kwam het reeds gememoreerde doelpunt tot stand. Onze jongens dienden direct van repliek en via een ingooi, een vrije schop wegens hands en daaruit weer een corner, werd de bal door Timp in het D.W.V.-doel geplaatst. Vanaf dit moment ontwikkelde zich een steeds heviger wordend D.W.V.-offensief, dat tegen het einde culmineerde in corners aan de lopende band. Leentvaar, de Jansen's en Boonstoppel door stonden de vuurproef en zo moest D.W.V. zijn eerste' nederlaag en nog wel op eigen veld incasseren. AJAX 2—Z.F.C. 2. was het volgende programmapunt van onze reserves. Een blessure van Ter Horst en het invallen van Brokmann in ons eerste, nood zaakten een wijziging in de opstelling. Eenenaam nam nu de links buitenplaats in en Smit verving Ter Horst op de midvoorplaats. Met de rust stond ik 4—0 achter, d.w.z. ondergetekende persoonlijk, niet Ajax 2. Viermaal haalde ik vóór halftime m'n kladboekje te voorschijn om een naar alle schijn onafwendbaar doelpunt te noteren, toen Lambregts, Smit en Kraamwinkel alleen voor doelman Dijkstra verschenen. Viermaal kon ik m'n boekje weer opbergen, het werd géén goal, zelfs niet toen Dijkstra reeds gepasseerd was, want het te zachte) schot werd juist vóór de doellijn door een der back's achter haald. En deze gang van zaken viel te meer tegen, daar rechtstreeks van de aftrap onze linkervleugel er op uit trok en Timp de bal in het Z.F.C.-doel prikte. Door het uitstekende doelverdedigen van Leent vaar bleef onze 10 voorsprong behouden tot 5 minuten voor de rust. Toen zwenkte de Zaanse linksbuiten naar binnen, plaatste per fect voor het doel en met een fraaie kopbal verdween onhoudbaar de gelijkmaker in ons net. De tweede helft bracht ons deze keer niet de overwinning. Een gesynchroniseerde drie-mans-blunder in de verdediging bezorgde Z.F.C. een 21 voorsprong, die de Zaandamse achterhoede, met Dijkstra aan het hoofd, niet meer afstond. We zagen onze reserves nu twee maal achtereen en kunnen met alle waardering voor hun harde werken niet anders zeggen, dan dat ze een typisch Hollands-, maar geen Ajax-spel vertonen. Verdedigend valt er veel te waarderen, maar de spelopbouw en afwerking is zwak door onvoldoende techniek. Adé. AJAX 7 OP HET „OORLOGSPAD". Na de leiders, Aalsmeer 3, met 41 aan de Middenweg in het zand te hebben laten bijten, zijn de heren van het zevende ineens maar doorgegaan en hebben S.N.A. 2 met korfbalcijfers in de pan gehakt. Konden De Graaf en Keizer de stand spoedig op 20 brengen, een fout in de Ajax-defensie werd ons noodlottig en het was 21. Kamlag maakte er echter spoedig 31 van, maar veel schoons wap er niet te genieten en het weer was daar te slecht voor. Nog voor rust moest Schalm no. 2 uit het net halen, zodat met 32 in ons voordeel gedraaid werd. Reeds lo minuten na rust was het 3—3, maar eerst had de midvoor het hoofd van Schalm voor een bal aangezien,, wat de rechtsbinnen hem verbeterde en de losgelaten bal in het net deponeerde. De scheidsrechter keurde de goal goed en Anneveldt verving Schalm als goalkeeper en nog voor laatstgenoemde de kleed kamer had bereikt, was het al weer 4—3. Na een stortregen en een doelpuntenlawine werd het uiteindelijk 75 voor Ajax en toen moest de scheidsrechter even z'n aantekeningen controleren enna een moeilijke rekensom was het toch 75. DIXIE. AJAX 3—HILVERSUM 3. Ons derde begon de wedstrijd lang niet kwaad, vooral de linker vleugel viel enige malen scherp aan en een pracht kopbal van v. Dijk had beter lot verdiend dan juist langs de verkeerde kant van de paal te snorren. Na een vrije schop, gevolgd door ^en corner, ver plaatste Hilversum het spel en uit een scrimmage namen de groen- witten de leiding. Een sensationele penalty, door Gischler slecht genomen en door de doelman weggestompt, werd toch nog door v. Dijk in een doelpunt omgezet. Na de rust zag het er aanvankelijk niet rooskleurig voor ons uit. Uit een met moeite ingehouden en daarna verkeerd geplaatste bal, hernam Hilversum de leiding. Ge ruime tijd leek het, of ons beide punten zouden ontgaan. Een penalty, nu goed door Gischler genomen, bracht plotseling de ommekeer. Uit een hoekschop werd het 3—2 en toen Leeser na een opdringen van Hilversum doorbrak, plaatste hij met een mooie schuiver het vierde doelpunt langs de uitlopende keeper, waarmee de strijd beslist was, 4—2. Adé. HILVERSUM 2—AJAX 4. Naar het zich laat aanzien, hebben mijn opmerkingen van de vorige week toch enige vruchten afgeworpen. Maar ik ben nog niet te vreden. We zullen afwachten. Doch nu wat de wedstrijd zelf betreft: Middenvoor Masseling laat reeds spoedig na het begin ,,de" kans van de dag voorbijgaan, want op ca. 2 meter voor open doel schiet hij de bal huizenhoog over. Dit uitstel blijkt echter geen afstel te zijn, want na een hernieuwde schermutseling voor het vijandelijke doel, stompt de Hilversum-keeper de bal voor de voeten van Bungel t, die deze kans goed benut en dan ook doelpunt, o—1. (Het begint geloof ik traditie te worden, dat Ajax 4 in iedere wedstrijd het eerste doelpunt scoort.) Uit het bovenstaande moet men niet afleiden, dat het alleen Ajax is, wat de klok slaat, want Hilversum zit heus niet bij de pakken neer en weet een paar corners te forceren, die echter door het prach tige kopwerk van Ko Loois weggewerkt worden. Bij een dier corners echter bukken zowel Fritz als keeper van Heusden tegelijk onder de bal door, waardoor de Hilversum-middenvoor op de doellijn de bal tegen de borst krijgt en deze zo in het doel springt (11). Het spel wordt echter veelal te kort gehouden en er wordt boven dien te veel getreuzeld, waaraan vooral Wenderholt zich bezondigt. Hierdoor geraakt de Ajax-verdediging telkens in moeilijkheden, die echter opgelost worden. Na de lust talmt echter de verdediging van Hilversum. Hiervan weet Masseling te profiteren (12). Een paar minuten later breekt Eenenaam alleen door en weet, hoewel zwaar gehinderd door een paar Hilversummers, schitterend te scoren (1—3). Hilversum blijft echter, ondanks deze tegenslag, doorvechten. Rechtsback Fritz denkt echter, dat Ajax al „binnen" is en wil voor eigen doel een mannetje nemen. Hij raakt echter de bal kwijt en Van Heusden kan de bal uit het net halen (23). Direct na de hieruit voorvloeiende aftrap, weet Ajax weer door te breken, doch ditmaal heeft Staubach pech en schiet rakelings naast. Doch weer komt Hilversum opzetten; de rechtsbuiten geeft een mooie voorzet en hun linksbinnen weet met een werkelijk prachtige kopbal van ca. 12 meter afstand, keihard in te koppen en te doel punten. (33). Ajax wijzigt hierop haar opstelling, waarbij Loois als het ware, net als De Ruijter van de Volewijckers in de wedstrijd tegen Ajax 1, de positie inneemt van een tweede spil, hetzij aanvallend. Mede dank zij dit „systeem" en het feit, dat Ajax deze wedstrijd tot het einde door blijft voetballen, komt er in de stand geen wijzi ging meer. In tegenstelling met zovele andere wedstrijden, was de scheids rechter werkelijk prima. DICK. VELOX 2—AJAX 4. Ondanks het feit, dat ook deze wedstrijd weer eens verrast werd met de traditionele regenbuien, liet de eerste helft snel en aan trekkelijk voetbal met aanvallen over de vleugels zien. Beide par tijen zaten fel op de bal, zodat er geen kansen tot scoren werden gegeven. Bij een der vele Ajax-aanvallen weet de Velox-back, in het nauw gedreven door goed doorzetten van Van Dijk, niet anders te doen dan de bal corner te trappen. Losekoot neemt de corner a la Drager met zijn rechterbeen en ziet, de bal draait, mede door het feit, dat de Velox-goalie geoorloofd gehinderd werd, in het doel (01). Na de rust bleek Velox alles op alles te zetten om de achterstand in ie lopen, doch de verdediging, met Ko Loois als prima verdedi gende mid-half aan het hoofd, hield stand. De samenwerking tussen achterhoede en middenlinie werd echter steeds minder. Als zowel de back als de half de buitenman gaan „houden" is het logisch, dat de vijandelijke binnenspelers vrij spel hebben, zodat het geen verwondering verwekte, dat Velox er in slaagde, na ongeveer een half uur in de tweede helft te hebben ge speeld, twee doelpunten te scoren. Deze doelpunten kon zelfs Van Heusden, die deze middag werkelijk een buitengewoon goede wedstrijd keepte, niet verhinderen. Ajax zette hierop alles op de aanval, doch resultaten leverde dit niet op. Kort voor tijd slaagde Velox er nogmaals in het net te vinden (1—3). Gememoreerd dient nog te worden de schitterende redding op de doellijn door middel van een snoekduik van Bab Fritz, toen Van Heusden was gepasseerd. Er moet mij tot slot nog het volgende van het hart. Het vierde heeft het in de zeven achter ons liggende wedstrijden klaar gespeeld om iedere wedstrijd met een andere opstelling in het veld te komen. In de afgelopen wedstrijden had Ajax 4, om een greep te doen, voor de volgende plaatsen een andere opstelling, n.l.: linksbuiten 5 x, middenvoor 3 x, rechtsbinnen 3 x, spil 3 x, rechtshalf 3 x. Dat hierbij in totaal 21 man mee gemoeid zijn, zal dan ook niemand verwonderen. Wat volgens mij wel iedere buitenstaander verwon deren zal, is het feit, dat Ajax, die toch volgens de clubbladen van diverse andere clubs over „een keur van goede reserves" moet be schikken, met deze 21 man niet in staat blijkt te zijn een goed en sluitend vierde elftal te vormen. Enfin, jongelui, ik blijft nog altijd wachten op de eerste overwin ning.. Laten jullie mij de volgende keer nu eens met vreugde in mijn vulpen klimmen om over een overwinning te schrijven. DICK.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 12