Onder de loupe. J eugd-voetbalflitsen Boekbespreking 6 Als 'n Ajax-grootvader, zo in 'n hoekje bij de haard, het veelbelovend ,,er was eens" zou vervolgen met „een voetballer die de spelregels kende", dan zou hoogstens 'n adspirant met een verwonderd-vragend „is het heus?" reageren. Maar de ouderen onder ons zouden alleen meewarig het hoofd schudden. Een voetballer, die de spelregels kent? Die bestaat niet. Het tekort aan kennis op dit gebied is inderdaad groot, zowel binnen als buiten de lijnen van onze groene velden. In deze rubriek „Onder de loupe", die waarschijnlijk een alegaartje zal worden van wat we zagen of lazen, zijn we van plan, spelregelkwesties, die de aandacht trokken „uit te benen". Als eerste punt op deze agenda staat „het geval van scheidsrechter Nijs". Twaalfduizend Brabanders, getuige van Willem IIB.V.V., kwamen er door op het kookpunt en U weet, wat dat zeggen wil. Bij een aanval van Willem II scheen de bal onder de Bossche lat te verdwijneh en de heer Nijs flootte vroeg, want de bal ketste van de onderkant van de lat terug. De heer Nijs maakte er geen „prestige kwestie" van, bleef eerlijk en annuleerde het doelpunt. Een houding, waarvoor we ons petje afnemen en die zijn goede kwaliteit als mens en scheidsrechter onderstreept. Maar nu het onvermijdelijke onaangename van zo'n geval. Het spel moet hervat worden met „hoogte-bal", daar waar de bal was, toen de scheidsrechter floot en het spel dus „dood" werd. Dat wil dus zeggen op de doellijn! Nu hangt het er maar van af, of de teruggestuitte bal nog scorings kansen bood of niet. En in het laatste geval krijgt dan de verdedigende partij toch nog onverdiend een benauwd momen tje te verwerken, zo niet erger! Ik heb dat in m'n jonge jaren eens met een handigheidje willen vermijden en doen alsof ik niet gefloten had omdat de teruggekomen bal inderdaad geen gevaar meer opleverde. Maar ondank is des scheidsrechters loon. Achter m'n rug werd in vloeiend Haarlemmerdijks en juist door een spelertje van de club, die ik wilde sparen, ge zegd: „Wat 'n rot schaatsrechter, eerst fluit ie en dan laat ie niks neme." Adé. Van A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij N.V., Leidsche- gracht 11, Amsterdam, ontvingen wij de volgende boeken: „Fluitend door de Wereld", van John Langenus. „De Voetbalridders van T.O.P.", van Jan A. J. Temmink. „Voetbaltactiek", van C. Wedema. „Fluitend door de Wereld" van de bekende Belgische scheidsrechter John Langenus, is een boek waarin deze vermaarde fluitist verhaalt van zijn belevenissen in het binnen- en buitenland. Dat men als internationaal voetbalscheidsrechter heel wat van de wereld kan zien, ontzaglijk veel plezier kan beleven en enorm veel indrukken opdoet, bèwijst deze verzameling reisindrukken. Waar is „ref" Lange nus al niet geweest, in welk voetballand luisterden 22 rappe knapen niet naar John's schel snerpende fluitje? Zij, die er meer van willen weten, kopen a raison van 2.50 dit, met pentekeningen van Elsa van Hagendoren verluchtte, boekje. „De Voetbalridders van T.O.P.", geschreven door de heer Jan A. J. Temmink, is een echt jongensboek. Schoolknapen wie moesten het anders zijn gaan met medewerking van de „meester" (dat was in onze tijd lichtelijk anders) een voetbalclub oprichten. Het begint met een stuk touw en een krant. Begon het bij U en bij ons ook niet zo? De zaak groeit, met een zonder narigheid, met leut en verdriet, maar het wordt wat ennu komt het, uiteindelijk gaan wij mis schien tegen Ajax spelen. Tegen Ajax-adspiranten in het grote Ajax- stadion. Is er iets schoners voor een voetballer-in-de-dop denkbaar? Het gaat door ook, wordt niet afgekeurd en (dat is minder mooi) onze adspiranten krijgen nog klop op de koop toe. Dat nemen en geloven we niet, want dan waren wij er zelf bij geweest en beslist, met de hand op het hart Een heel aardig boek en met het oog op St. Nicolaas, kunnen wij „De Voetbalridders van T.O.P." warm aanbevelen. Prijs van dit keurig verzorgde boek (bandontwerp en illustraties, van John J. van Elk), 4.50. „Voetbaltactiek" van de hand van de heer C. Wedema, vertelt ons tot in de finesses, waar en hoe het edele voetbalspel geboren werd en liefhebbers van jaartallen kunnen hun hart ophalen. Wist U, dat in 1873 de corner het levenslicht aanschouwde en een jaar later de scheenbeschermers in de mode kwamen? Eerlijk, wij wisten het niet. Verder behandelt de schrijver systemen, speltype, volksaard etc. Voor hen, die in deze voetbalproblemen belangstellen, een goed boek. Prijs 5.90. BROWN. Voor wij met onze jeugdvoetbal-rubriek van wal steken, moet ons eerst iets van het hart, dat ons lang niet lekker zit. In de loop der jaren hebben wij uiteraard heel wat jeugdwedstrijden gezien en genoten. Bij het onnoemlijk aantal wedstrijden, dat wij mochten aanschouwen, waren er heel wat, waarin fel om de overwinning werd gestreden (er waren er bij, waar soms te fel om de puntjes werd gevochten), maar nooit sprong men uit de band of ging het onsportief toe. Helaas is ook hierin verandering gekomen. Er wordt by de juniores veel te hard gespeeld. Sinds de „systemen-ziekte" ons voet balwereldje heeft aangetast, is het mis. Weer een pluim op de hoed van de „aanbidders". Het is zelfs zover gekomen, dat, naar wij vernamen, A.F.C. een klacht ingediend moet hebben. Als het inder daad waar is, dan staan wij aan de kant van A.F.C.want hier moet ingegrepen worden. Ons mooie spel, al zo diep de put in, mag niet door „waanzin-voetbal" nog dieper de grond in geboord worden. Waar moet het heen als het jeugdvoetbal bestaat er mooier dan jeugdvoetbal? in de richting van brute kracht gedreven wordt? Reeds genoeg jongens zoeken hun heil in andere sporten en helaas niet ten onrechte. Wij hebben het al eerder geschreven, zij, die dergelijk voetbal tolereren ,zijn niet voor hun taak berekend en behoren in ons voetbalwereldje geen leiding te geven of zeggingschap te hebben. Het is nu al zo ver gekomen, dat het er niet meer om gaat een tegenstander op faire wijze de bal te ontnemen, neen, een tegenstander op alle mogelijke en onmogelijke manieren beletten de bal te spelen, is hoofdmotief geworden. Of het slachtoffer er een paar blauwe schenen of nog ergdr van overhoudt, mag de pret niet drukken. Waar zulk spel toe leiden kan, ligt voor de hand. Een uit de kluiten gewassen jongeman, die zulk spel niet neemt, gaat van repliek dienen, met alle gevolgen van dien. En de scheidsrechters dan? Er zijn goede en slechte scheidsrechters enhet spel aan voelen is voor iedere „ref" niet weggelegd. Zelfs eerste klasse scheidsrechters krijgen wel eens een laag cijfer op hun rapport, is het dan zo verwonderlijk, dat er arbiters uit lagere regionen met heel lage cijfers naar huis gaan. Meer willen wij er heden niet over zeggen, maar dat er ingegrepen moet worden, staat als een paal boven water. Juniores 1 is nog steeds ongeslagen. Van Spartaan werd gewonnen met 80, tegen Volewijckers (22) en Germaan (55) gelijk gespeeld. De Spartanen zijn inmiddels naar een andere afdeling verhuisd, zodat deze match voor „des Keizers baard" geweest is. Tegen de Germanen werd ons spel stuk gespeeld en ging het zeer onvriendelijk toe. Jongens, wat er ook plaats vindt, blijf je gewone spel spelen, geef onmiddellijk de bal af, dan is het vrijwel uitgesloten, dat der gelijke wedstrijden verloren gaan of gelijk gespeeld worden. Zondag zagen wij onze jongens tegen Z.S.G.O. spelen. Er werd gewonnen met 2—1, maar het was niet groots, wat wij te zien kregen. Dat kan stukken beter, boys. Juniores 2 doet het dit jaar slecht. Van Volewijckers werd met 1—4 verloren, tegen Z.S.G.O. met 0—0 gelijk gespeeld en tegen D.W.V. met 0—1 het onderspit gedolven. Vooral de nederlaag tegen de Nieuwendammers lag ons zwaar op de maag. Legio kansen werden op de onnozelste manier om zeep gebracht. Tegen de Blauw Wit-juniores ging het iets beter en werd een 33 uitslag verkregen. Wanneer komt de eerste zege, jongens? Juniores 3 maakt het al heel erg. Geen puntje uit vier wedstrijden. Z.S.G.O., 0—2, Swift, 0—1, Volewijckers, 1—4, en D.W.S., 1—2. Zondag 1.1., tegen A.F.C, ging het zowaar iets beter en kwamen de eerste punten binnen. Met 13 moest A.F.C. de vlag strijken. Het begin is er, boys, dat er meerdere successen mogen volgen. Adspiranten 1 doet het weer prachtig. Z.S.G.O., 30, Zeeburgia, 11—0, Volewijckers, 32, Z.F.C., 62, en Spartaan, 20, werden aan de zegewagen gebonden. Goed zo, boys, de vroede vaderen hebben ple zier van jullie. Tegen de Spartaan speelde de voorhoede te peuterig, was dat niet het geval geweest, dan waren er meer doelpunten ge vallen. Boskamp, heel goed; v. Mourik, Nauta, Anderiessen en Metz- ger een tien met een griffel. Adspiranten 2 ook (om met Dagboekenier te spreken) de hulde van de dag met de Ajax zilveren helm en de rood-witte linten. Zeeburgia, 7—1, Z.S.G.O., 52, Volewijckers, 2—0, S.L.T.O., 1—0. Goed zo, knapen, als jullie kampioen zonder puntenverlies worden, wordt het de Ajax-orde met de gouden helm. Adspiranten 3 dezelfde eervolle vermelding. Zeeburgia, 6—0, Spar taan, 110 en D.W.V., 01. Wij kunnen dit seizoen wel weer een paar kampioenschappen gebruiken, jongens, dus wij rekenen op jullie. Afgesproken? Adspiranten 4 begon met van de Volewijckers te verliezen (23), doch D.W.V. (10) en Z.S.G.O. (9—1) Waren minder gelukkig. Tegen D.W.S. speelden onze "boys enigszins ongelukkig en verloren van de blauw-zwarte vriendjes met 12. Adspiranten 5 schijnt weer kampioensplannen te hebben. Niets op tegen, boys! De Spartaan, 8—0, D.W.V., 30, en. A.F.C.. 60 waren de slachtoffers. Zondag was T.O.G. aan de beurt en verloor met 04. Is dat even een score, boys? (210) 't Zal ons benieuwen, wie doelman Pieters Graafland laat vissen. Houd de kogels er uit, Eddy! Adspiranten 6 doet het om en om. Zeeburgia won met 32, Meteoor verloor met 3—0, Spartaan met 40, doch Swift klopte onze boys met 2—1. Zondag ging het weer beter en werd Volewijckers met 2—1 ver slagen. Nu dat om en om spelletje maar laten varen, jongens, en ons alleen over overwinningen laten schrijven. Adspiranten 7 verloor van O.V.V.O. met 02, speelde tegen Swift gelijk (00), doch klopte Watergraafsmeer op eigen veld met 21. In de laatste minuut dreigde een penalty roet in de overwinningsschotel te gooien, maar tot grote vreugde van onze benjamins ging de bal naast het doel. Tegen D.W.V. ging het aan de lopende band. Met 81 verloren de geel-zwartjes uit Nieuwendam. Hebben jullie de smaak te pakken, boys? Einde van de jeugdvoetbal-flitsen, die wij met genoegen uit onze vulpen hebben laten vloeien. Laat het zo blijven, jongens! BROWN.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 6