geschaterd, het was niet mooi meer. En de keukenprinses, die daar ons maaltje gereedmaakte, moet wel grijze haren van onze eetlust hebben gekregen. De ,,seamansbeaff" zou zelfs Lucullus hebben tevreden gesteld, en de hors d'oeuvre was zóó overvloedig, dat de taart die toch door de hofbanket bakker moet zijn gecomponeerd door enkele deelnemers moest worden genegeerd. Maar ook dit luilekkerland moest node worden verlaten, daar wij de vererende uitnodiging ge kregen hadden, om bij de Nederlandse gezant met het gehele Ajax-gezelschap te zijne huize de thee te komen gebruiken. De gezant is de oud-H.V.V.-speler Neuerburg, een sportman in hart en nieren, die ons in zijn schitterend gelegen villa allerbeminne lijkst ontving. Meer dan twee uur hebben wij gezellig bij hem doorgebracht en over de oude en nieuwe tijd geboomd. Het deed ons geweldig genoegen, hem over zijn eigen voetbaltijd te horen praten, waarbij hij nog eens naar voren bracht, dat, als het bij H.V.V. tegen Ajax ging, elke speler zich voor de volle 100% gaf. Toen het bekende liedje van ,,Er is nog Bols in de tent" werd aangeheven, zong hij mee als een geestdriftig ads- pirant, ook de gezantschaps-secretaris, de heer Breen, had pret voor zes. In ons dankwoord brachten wij naar voren, dat het voor ons, Ajacieden, een buitengewone eer en genoegen was geweest, bij een oud-H.V.V.-er op visite te komen, en hoopten, dat dit bezoek voor onze spelers een stimulans zou zijn, om ook in de komende wedstrijden hun uiterste best te doen, en op deze wijze „goodwill" voor ons land te scheppen. Met de allerbeste voornemens bezield vertrok Ajax de vol gende dag naar Karlstad, de zonnestad van Zweden. Was het ons in Stockholm reeds opgevallen, dat alle be woners er zo „verzorgd" uitzagen, keurig geschoeide dames en heren met japonnen en pakken als uit een vóóroorlogse prijscourant, in Karlstad waren het gewoon plaatjes. Om de zes huizen een dames- of herenmodemagazijn, en etalages, zó artistiek opgemaakt, dat het werkelijk een lust is om er naar te kijken. Met enige weemoed dachten we aan de dagen van vroeger, toen de moffen ons nog nietenfin dat weet U wel. Ook hier werden wij in twee hotels ondergebracht, maar hier was alles puik in orde. Wèl gek was het, dat we bij een derde zaak gezamenlijk het ontbijt en de lunch gebruikten en 's avonds in een vierde zaak weer moesten dineren. Dat dit het „op tijd aanzitten" nu niet bepaald in de hand werkte, zal U wel kunnen begrijpen. Natuurlijk hebben we getracht een andere en betere regeling te treffen, maar dit bleek niet mogelijk. Wat zijn de clubs uit het buitenland, die met ons in Nederland een tour regelen, dan toch een stuk beter af. Bijna steeds lukte het ons, het gehele gezelschap in één hotel onder te brengen, met gezamenlijk ontbijt, lunch en diner.. Maar we dwalen af en gaan de wedstrijd tegen K.B.I.K. te Karlstad bespreken. Ook hier weer een aardig ingericht veld, „zoiets als het oude Ajax-terrein", een beetje aan de kleine kant, maar met een uitstekende grasmat. De volgende spelers stelden zich op: Keizer Potharst v. d. Linden Fischer v. d. Hart Christ v. d. Veen Michels v. Stoffelen v. Dijk Drager Oslo, Kungstkatang. - Rust in het plantsoen. (De dame naast Gé van Dijk behoort er niet bij). Het begon met een geweldig offensief van Karlstad. Razend snel en mooi voetbal, met een centervoor, die links en rechts uit alle standen schoot. Met èen prachtig schot probeerde hij de bovenlat te torpederen, maar de kwaliteit van het Zweedse hout is te goed. We moeten even aan het tempo wennen, dan komen we er aardig in en krijgt ook onze voorhoede enige kansen, die echter niet worden benut. Na ongeveer acht minu ten spelen krijgt Michels de bal toegespeeld, hij maakt eerst een mooie schijnbeweging en wil dan de in volle vaart aan komende spil passeren. Een felle botsing, en een geluid, dat mij altijd bij zal blijven. Hij wordt naar de outline gedragen en direct vrees ik het ergste. Gelukkig is er een dokter op het veld aanwezig, die met Vunderink direct in een tax naar het ziekenhuis vertrok. Vanzelfsprekend waren wij allemaal even de kluts kwijt, Brokmann wordt toegestaan in te vallen in Zweden wordt onder geen beding invallers toegestaan, ook bij beenbreuk niet en de wedstrijd gaat door. De stand was toen nog 00. Er was echter verwarring in onze achterhoede, die onmiddellijk door K.B.I.K. werd uitgebuit. Wèl was de eerste goal „clean offside", maar dit mag voor onze spelers geen reden zijn om de zaken minder energiek aan te pakken. Keizer was niet op z'n best en in no time stonden we met 30 achter. Brokmann werkte ontzettend hard, probeerde van alles en verdeelde het spel uitstekend, maar Guus lukte niets en ook v. Dijk kon er maar niet in komen. Wel werkte hij hard, maar verviel in pingelen, en dat behoef je in Karlstad niet te doen. Want dat moeten wij toegeven, ze spelen met animo," die Zweden. Ze komen terug, zien niet tegen werk op en hebben een ausdauer, die op een harde training wijst. Met een 40 achterstand ging de rust in, ondanks schitterend werk van v. d. Linden, die ook nu weer een prachtpartij speelde. Na de rust hebben wij nog van alles geprobeerd om de achterstand in te halen. Brokmann gaf met een prachtig schot de keeper het nakijken en even daarna stelde hij Fischer in staat de doelman voor de tweede maal te passeren. Geen vijf minuten hierna brak Brokmann weer door alles heen, maar werd een meter voor het doel ten val gebracht. Penalty. Van der Linden snelt toe, met een geweldige kanjer vliegt de bal tegen de bovenlat, en gaat uit. En als even daarna v. d. Veen gestraft wordt met een strafschop ,die wèl goed wordt geno men, is de stand 52 inplaats van 43. Nakaarten heeft nooit veel zin, dat weet ik heus wel, jammer vind ik het alleen, dat in zo'n geval de captain in de goal staat en niet midden in het veld. Een Wim Anderiessen b.v. gaf het ook dan nog niet op, z'n voorbeeld gaf rust in de ploeg en bracht be zieling. Nu rammelde het in de halflinie, Stoffelen ging de ballen brengen en liet z'n vleugel los. Niet meer doen, Joop, blijf je spel spelen en laat de bal het werk doen. Nog éénmaal moest Keizer vissen en met 62 kwam het einde. De scheidsrechter was zeker niet feilloos, vooral de eerste goal was geheid buitenspel, maar wie is zonder fouten. Wel moet ik v. d. Linden feliciteren voor zijn prachtig spel, het was geweldig. Ook Brokmann verdient hier een pluim.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 4