Kampioenscompetitie 1947. 9 AjaxHeerenveen 33. Zondagavond 8 Juni 1.1. zette met de wedstrijd AjaxHee renveen de kampioenscompetitie in en, al werd door een verdeling der punten een uitslag verkregen, die voor ons enigszins teleurstellend was, toch hebben captain Keizer en zijn mannen een partij voetbal gedemonstreerd, die op de Hollandse velden heel moeilijk haar evenknie zal vinden. Heerenveen komt voor 100 procent de eer toe, dat door haar in zijn soort goede spel, ons team de zweepslag kreeg, die nodig was, dit furieuze Friese voetbal met succes te weer staan ente overvleugelen. De voorsprong, welke de Heerenveensters kort na de aanvang hadden veroverd, gaf onze spelers de prikkeling, een grimmige partij voetbal weg te geven, zoals wij uitgezonderd AjaxFeyenoord in geen maanden mochten aanschouwen. Een groot, heel groot gedeelte van de match werd zoals wij enige tijd geleden in het Be Quick-Nieuws (Groningen) lazen „Abeveen" volkomen overspeeld en dat de blauw wit ten in die lange periode van Ajax-supprematie niet van het veld werden geveegd, lag voornamelijk in het onbenut laten van een serie daverende kansen en het verwoede verdedigen der Friezen. De periode van uitgesproken Ajax-overwicht be gon pas tot uiting te komen, toen door twee Abe-doelpunten een mogelijke Heerenveen-overwinning zich in wazige lijnen aandiende en ons elftal de eerste kampioenscompetitieschok te incasseren had gekregen. Janie v .d. Veen raakte bij het af slaan van een Friese aanval n.l. geblesseerd en dit kostte ons het tweede en tevens een heel kostbaar doelpunt. Enige minuten daarvoor had immers Abe op prachtige wijze een moeilijke kans benut. Een voorzet van Jongsma kopte Jan Potharst weg, doch vlak voor de voeten van de geheel vrij staande „Heerenveen-goalgetter", die de dalende bal op zijn schoen nam en zeker van twintig meter afstand schitterend inkogelde. Een juweel van een doelpunt, dat negen en negentig van de honderd voetballers hem zeker niet nagedaan zouden hebben. Dit doelpunt kwam de Friezen, die met ongelooflijk fanatisme op man en bal zaten, prachtig van pas en schonk hen het stimulans, de ingeslagen weg te vervolgen. Wat techniek be treft, moesten zij in rood wit hun meerdere erkennen, maar hun felheid en razend enthousiasme hield de zaak in even wicht en toen dan ook de geblesseerde v. d. Veen zich niet meer kon verweren, kreeg het Ajax-moreel een tweede deuk. Een harde trap ergens uit de achterhoede dwars door het mid den specialiteit van Huize Heerenveen zeilde in de rich ting van ons doel. De Friese middenvoor raasde achter de bal aan, v. d. Linden snelde toe entackelde binnen het straf schopgebied de blauw witte aanvaller. Penalty! Hevige protes ten van onze defensie. Waarvoor? Abe joeg de bal langs Keizer; droog, hard en onhoudbaar. Daar stonden en zaten we; 02 achter en dat toch waarachtig niet door superieur voet bal van de tegenpartij. Het was té gortig en verbeten en grimmig zetten onze jongens een offensief in, waartegen de Friezen niet bestand waren en geen klaar en helder antwoord op wisten te geven. Hun felheid en fanatisme baatten niet meer, Ajax nam en behield het woord. Van man tot man, van links naar rechts, in de lengte en in de breedte vloeide het „old nice Ajax-voetbal" over de grassprieten en restten de Noordelijke kampioenen alleen nog met man en macht verdedigen. Stof£èlen v. d. Veen was uitgevallen die nu de spilplaats bezette stuwde met Stroker en v. d. Hart steeds maar weer onze aanval op en Ajax-doelpunten leken slechts een kwestie van tijd. Het eerste liet niet lang op zich wachten en zag het levenslicht zij het enigszins fortuinlijk door een ver schot van Stroker, dat Veenstra had moeten houden. Ger had de bal in het middenveld te pakken gekregen, drib belde er snel mee naar voren en loste geheel onverwacht een verre schuiver, die onder de te laat uitvallende doelman door schoot 12. Dat gaf de burger moed en tevens de volle zeker heid, dat de match tot een goed einde gebracht kon worden. Met dezelfde energie en dito tempo werd voor de gelijkmaker gevochten, doch voorlopig wisten de zwoegende Heerenveen sters het echter te klaren. Reeds was de eerste helft aan haar laatste minuten bezig, toen Fischer, snel en actief als in zijn beste dagen, voor de zoveelste maal op het Friese doel af stormde; de bal naar Michels centerde, die op zijn beurt de toeschietende Brokmann in staat stelde de zo verdiende gelijk maker in het net te kanjeren (22). O.i. zat er aan dit doel punt een vrij scherp buitenspelsmaakje. Rust. Jan Publiek kon tevreden zijn. Vier doelpunten en een wed strijd om lang, breed en pleizierig over na te kaarten. Boven dien, Abe in vorm enmet doelpuntenhonger. Hij mag dan misschien voor Interland-voetbal niet geschikt zijn, maar elf van deze Abe's met doelpuntenhongernu, laat Old Eng land dan gerust komen. Maar het publiek kreeg dus waar voor zijn geld, want elf Friezen vochten voor de glorie van hun club en de eer van het Noordelijk district, waarbij, als extra-nummer, een Ajax, dat in maanden niet zo'n spel had laten zien. Wat deerde dan de regen plus een paar natte voeten? Wat deerde dan de onaangename wind, die over ons stadion mepte. Allez, kerels, wij willen voetbal zien Welnu, de menigte heeft haar zin gehad, heeft voetbal gezien en genoten. Van de zes en veertigste tot de negentigste minuut is er spanning en sensatie geweest, vielen wij van de ene thriller in de andere. Dertig minuten lang was onze ploeg de dominerende figuur en speelden Abe en zijn mannen de tweede viool. Toen werd Stroker slachtoffer van het harde spel en was ons overwicht genekt. Met 32 stonden wij voor en met een beetje veine had het vier of vijf tegen twee kunnen zijn, doch met deze kleine voorsprong mochten wij ons gelukkig prijzen, want het had wel wanhopig onverdiend, maar in 't geheel niet gek geweest, als wij uiteindelijk nog hadden verloren. Maar laten wij eerst overschakelen naar het begin van de tweede helft. Nauwelijks was weer afgetrapt, of Fischer liet het linker- verdedigingsblok zijn hielen bewonderen en plaatste de bal prachtig voor doel, doch helaas ging door te laat reageren van ons binnentrio, de kans verloren, 't Mocht echter niet hinderen, want steeds kwamen onze aanvallers terug en toen na zes minuten Gerrit wederom enige tegenstanders aan zijn laars lapte, schoot Brokmann toe en kopte met een fantas tische sprong nummer drie in het net. Zo was dus de 02 achterstand in een 32 voorsprong omgezet en aangezien het offensief geen ogenblik verflauwde, opende zich schone pers pectieven voor een ruime zege. Het heeft echter niet mogen zijn. Wel dreunde Gerrit de bal tegen de paal, schoot Michels rakelings langs het doel en miste Theo een voorzet van Gerrit op een haar; een vierde goal bleef uit. Het ronde ding wilde niet meer tussen de palen en hoe ons team ook werkte, hoe Drager en van Dijk ook combineerden, de voorsprong werd niet groter en dat kostte ons uiteindelijk de overwinning. Een kwartier voor het einde raakte Stroker geblesseerd en ver dween onder de tribune. Henk Blomvliet nam zijn plaats in, doch met alle respect voor Henk's pogen „to make the best of it", Ger's verdwijnen betekende een geducht verlies. De Friezen beseften, dat nu nog niet alles verloren was en grepen hun kans. Zij worstelden zich los, trokken weer ten aanval en Ajax kwam in het nauw. Een lange pass bereikte Abe, een snelle dribble volgde, Potharst en v. d. Linden bereikten hem te laat en langs de uitlopende Keizer verdween de bal precies in de hoek van ons doel (33). Een fraai doelpunt. Tweemaal kropen wij toen nog door het oog van de naald; een redding op het kantje van Keizer en een schot tegen de paal, deed de Ajax-schare rillen van schrik. De laatste minu ten deed ons team nog een wanhopige poging om te scoren, maar succes bleef uit en zo eindigde deze eerste partij om de gouden plak in een draw. Onze ploeg heeft goed gespeeld en hard gewerkt om de Friezen beide punten afhandig te maken. Het is niet gelukt, had zelfs volledig kunnen mislukken, maar gezien het felle spel der Heerenveensters mogen wij met één winstpunt niet ontevreden zijn. Als wij in Heerenveen weder om een punt in de wacht slepen de heren zijn vastbesloten er twee mee naar huis te brengen dan staan onze kansen voor de gouden plak niet slecht. HeerenveenAjax 02. Onze jongens hebben woord gehouden en zijn er na span nende en harde strijd in geslaagd, de Friezen in eigen huis met 20 te verslaan. Met deze nederlaag werd het record

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 9