van dit seizoen. Die training buiten het Ajax-nest doet o.i. aan zijn spel geen goed. Ook Stoffelen was niet om over te schreeuwen, wel wat zijn afnemen varï de bal betreft, maar het plaatsen naar een vrijstaande clubgenoot is niet meer zuiver afgestemd. Trouwens, dit onderdeel van het spel is niet zo goed meer verzorgd en het lijkt ons geen overbodige weel de, als daaraan meer aandacht wordt besteed. Het zal de productiviteit een stuk verhogen, daar nu door onzuiver af- of aangeven van de bal vele kansen en mogelijkheden teloor gaan. Waren wij dan voor de rust het meest in de aanval geweest, de tweede helft was D.W.S. het, die de toon aangaf. Enige veranderingen in de blauw-zwarte ploeg bleken wel verbete ringen, maar hoe Cor v. d. Hoeven, die een prima wedstrijd speelde, zijn aanval ook opstuwde, de Ajax-verdediging gaf geen pardon en bleef de stand 10 in ons voordeel. Door deze overwinning en door de nederlaag van Feyenoord zijn onze kansen voor een hernieuwd kampioenschap aanmerkelijk ge stegen en is V.S.V. nu nog onze zwaarste concurrente. Lui, de laatste ronde gaat in, nog even de schouders er onder en ons vijftiende afdelings-kampioenschap is binnen. AjaxFeijenoord. Viermaal ontsnapte Gerrit Keizer's doel op miraculeuze wijze aan doorboring en tweemaal mocht de uitstekende Feijencord-goalie niet sputteren, toen hij reeds geslagen was en Ajax toch niet scoorde. Dit waren voor de rust de hoogte punten uit het „voetbal-vuurwerk", dat Ajax en Feijenoord in ons stadion op Zondag 11 Mei j.l. afstaken. Een tot de nok gevuld stadion was er getuige van en dat men geen spijt van zijn vervoetbalde-zakcenten gehad zal hebben, staat onomstotelijk vast. Er was spanning van begin- tot eind signaal, sensatie bij de vleet en goede staaltjes voetbal bij dozijnen, 't Is gelijk (11) geëindigd, maar, ronduit gezegd, Feijenoord kreeg minder dan haar toekwam. Een 31 voor sprong met halftime en een uiteindelijke 43 zege voor de Rotterdammers was heel goed mogelijk en zeer zeker niet onverdiend geweest. Phenomenaal doelverdedigen van beide goalkeepers stond echter een hoge score in de weg en dat Gerrit een flinke dosis geluk had, dat heb je als doelman nu eenmaal nodig doet aan zijn prestatie niets af. Een harde dreun tegen de lat, een van vlakbij ingeschoten en meesterlijk gestopte bal en een redding op de doellijn van Jan Potharst waren de ontstellende gebeurtenissen aan onze kant. Pen wonderbaarlijke ontsnapping en een schitterende keeper's stunt een gloeiend schot van Stoffelen werd met een fantastische sprong over de lat gewerkt de daverende dingen aan Feijenoord's zijde. Het begon direct al goed. Onze jongens, gehandicapt door unfitness van Henk v. d. Linden, het ontbreken van Stroker uitstekend vervangen door Cor van der Hart en een Janie v. d. Veen, die zich de laatste weken niet kiplekker gevoelt, begonnen in een razend tempo, waarvan de Feijenoorders niet a la minute terug hadden. Fischer spankerde langs de lijn, Guus en Van Dijk sneden door de Feijenoord-defensie heen en Theo en Rinus „zaten erop", zoals de term luidt, dat visioenen van een klaterende overwinning aan de horizon begonnen te gloren, 't Bleek echter een fata-morgana. Tien minuten bleef, met uitzondering van de doelman, Feijenoord het antwoord schuldig, doch toen Bas Pauwe en zijn mannen de oplossing van het Ajax-vraagstuk gevonden hadden, was het over- winningsverhaal uit. De reeds genoemde staalharde pil tegen Gerrit's aanmaakhout bleek de prologus van het Feijenoord- blijspel. In tegenstelling met Feijenoord-voorstellingen uit de oude doos, teen alles in de oreedte ging, pilden de Rotter damse halves en achterspelers de bal hard naar voren waar vijf rappe knapen in sneltreinvaart achter het ronde ding aangingen en het rood-witte kamp koude rillingen bezorgden. Janie v. d. Veen, die weer ontzettend heeft gezwoegd, begon met een paar half geraakte ballen en Henk v. d. Linden, die Mannus Vraudeunt op zijn weg vond, toonde den volke, dat hij zijn ziekte nog niet te boven. was. Het zag er beroerd uit, doch gelukkig had Zaterdagmiddag captain Keizer, jubi lerende voorzitter Koolhaas iets beloofd, hetgeen hij prompt nakwam. Jan Potharst gaf eveneens blijk niets voor een nederlaag te gevoelen en daar Stoffelen defensief ook zijn aandeel bijdroeg en Cor v. d. Hart zich van Fëijenoordse voetbalreputaties geen cent aantrok, bleven Rotterdamse doelpunten uit. Wij hebben ergens gelezen, dat „zelfs het grote Ajax stopperspil speelt". De man, die dat verhaal schreef, zal het wel weten, maar wij hebben het gelukkig nog AJAX EN HET NEDERLANDS ELFTAL. FrankrijkHolland. Henk v. d. Linden, Guus Drager en Ger Stroker werden wederom de eer waardig gekeurd het Oranje-shirt te dragen. Guus en Ger gaven de Fransen behoorlijk partij, doch Henk stelde, volgens radio en pers, diep teleur. Wij zijn er niet bij geweest, dus kunnen geen oordeel vellen, doch na bestu dering van al die „afmakende" verslagen hebben wij ons af gevraagd; zou de nederlaag alleen aan Henk te wijten zijn, of zou het, na de overwinning in Deurne, zo bewierookte „systeem" daar iets meer mee te maken hebben? Een Ajacied, die het drama bijwoonde, vertelde ons, dat het met Henk heus zo erg niet is geweest en dat er spelers bij waren, die helemaal niet in het stuk voorkwamen, 't Is maar hoe je het bekijkt. BROWN. niet kunnen ontdekken, hetgeen wel aan ons zal liggen. Wat wij de laatste tijd spelen is ons echter niet duidelijk, maar dat er sinds de Nederlandse elftal training weinig ver band in ons team zit, staat vast. Het geheel is rommelig. Janie blijft angstig achter, waagt zich haast niet meer naar voren en van een sluitend geheel is geen sprake meer. Het zaakje klopt niet meer, de harmonie is er uit en het zuiver plaatsen van de bal laat veel te wensen over. Mannen, keer terug tot de aansluitende linies, tot de ragfijne passes, tot het in- en uittrekkende geheel, tot het harmonica-spel. Keer terug, voordat s.s. ons van de sokken loopt. Straks, als het kampioenschap binnen is, het gehele team weer fit and well aan de start verschijnt, moet het weer gaan, zoals het dertig jaren lang gegaan is. Dan blijven angst-wedstrijden als vandaag ons bespaard en zullen wij de voorvechters blijven van „old nice football". Gaan wij mee doen aan „knok- voetbal", dan is het met onze glorie binnen enkele jaren ge daan en gaan ook wij beheren tot de clubs, die bij de aan vang van het seizoen een clubblad vol hebben over geheime wapens, systemën etc. en.geen vinger in de kampioenspap krijgen. Laat ze schrijven, laat ze kletsen, gun de „modernen" de pretlaat ons dan maar de kampioensvruchten plukken. Een ding is jammer; ons mooie spel wordt radicaal vermoord en matches a la BelgiëHolland zijn er het logische gevolg van. Deze wedstrijden werden gewonnen, „men" was in de wolken.het systeem, mijnheer, maar.wat hebben wij verloren? Tommy Lawton sprak na Huddersfield: „Ik heb in jaren niet zo prettig gevoetbald". Wat zei de Belg Deelein, na afloop van HollandBelgië, ook weer?? Wat zei hij ook weer na afloop van „de hel van Deurne" leuke uitdrukking is dat, zo echt sportief en wat zal hij nog meer hebben gezegd, toen er geen vreemdeling bij was?? Wat zal er zijn blijven hangen en nabroeien? Neen hoor, leve S.S.S. three cheers voor „modern" voetbal, het spel voor amateurs. AjaxFeijenoord is dan geëindigd in een gelijk spel en dat is voor ons in deze omstandigheden nog een verdienste geweest. Een razend goed en met ontembaar enthousiasme spelend Feijenoord werd door een rammelend Ajax zij het met veel geluk bedwongen. Men heeft er van genoten, wij ook, maar.hoe zou er genoten zijn, als ook ons team fit and well aan de start verschenen was. Wij weten niet of de Rotterdammers op oorlogssterkte waren, of er bij hen spelers meededen, die zich om een of andere reden niet vol komen konden geven, maar wat wij wel weten, is, dat Bas Pauwe, bij zijn afscheidnemen door zijn clubgenoten niet in de steek is gelaten. Bas heeft met deze match op waardige wijze en zoals een voetballer van zijn allure betaamt, het Feijenoord-shirt uitgetrokken. In deze, zijn laatste, wedstrijd heeft Bas nog eenmaal laten genieten van zijn voetbalkunde en dat zijn geïnspireerde kameraden onze ploeg niet onder de voet liepen is een felicitatie aan Keizer Co. waard. Die Feijenoord-ploeg kent er iets van; balcontrole, positiespel en kepwerk, het is allemaal goed en de 02 tegen A.I.K. plus de 101 zege op Be Quick, komt even in een andere schijn werper te staan, nu wij onze oude rivalen weer eens hebben zien spelen. Wij hadden deze match kunnen verliezen, zelfs dik kunnen verliezen, maar dat wij niet verloren, dit furieuze Feijenoord-team konden weerstaan, zonder in grootse vorm te zijn, pleit voor onze kracht is een pleidooi voor onze tech niek. En als er straks eerste-elftallers het voetbalshirt voor

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 7