Hst „Hpx"-Vrijheidsbeeld. 19 Ik kan mij voorstellen, dat de overgrote meerderheid der Ajacieden de gedachte aan het „Ajax"-Vrijheidsbeeld reeds had opgegeven, niet beseffende de moeilijkheden van het Comité, dat het fonds voor de vervaardiging van de wissel- prijs moest bijeenbrengen. Geld en nog eens.... geld was nodig om een kunstvoorwerp te doen vervaardigen, de „Ajax"-reputatie waardig! En teen wij bezig waren, werkten wij dóór zonder ophef, opdat, bij welslagen, de verrassing des te groter zou zijn. Door het schrijven van honderden brieven, bracht het Comité een bedrag van omstreeks 4000.bijeen en eenmaal zóver, hebben wij ons, als leken op dit terrein de belangloze deskundige medewerking verzekerd van de juwelier S. K, Citroen uit 's Gravenhage, die ons in contact bracht met de bekende kunstenaresse, de beeldhouwster, mejuffrouw G. J. W. Rueb, die de zeker niet eenvoudige op dracht aanvaardde een beeld te ontwerpen, dat symbolisch uitdrukte de doorgestane periode van het verdrukken en uitmoorden onzer bevolking, dat tevens uiting gaf aan de vreugde, vooral in de voetbalwereld, van onze uiteindelijke bevrijding. Welke plannen de Comité-leden met de heer Citroen ont wierpen, bij nader bezien bleken die geen van allen aan het gestelde culturele doel te beantwoorden. Want het zou al te gemakkelijk, het zou ouderwets zijn geweest, een beker te laten vervaardigen, een sierlijke bal of iets dergelijks, al hadden wij ook veel respect voor hen, die in andere clubs op die manier, aan hun liefde voor de voetbalsport uiting hebben gegeven. Maar een „Ajax"-comité in deze tijd, moet, op cultureel gebied, baanbrekend werk verrichten. Rekening houdende met de mentaliteit van ons volk, wisten we dat, kort na de bevrijding, als het voedselvraagstuk was verbeterd, het kankeren beginnen zou, daarvoor zijn wij, Nederlanders en Amsterdam is, in dit opzicht, óók vooraan. De ellende van de hongerwinter, met een half brood per persoon per week en de 1 kg. aardappelen zou spoedig zijn vergeten, het roven der barbaren, het vermoorden en weg slepen van de goede vaderlanders. En dat mocht en mag niet, vooral niet in onze voetbal kringen. De herinnering aan het doorgestane leed en het, gelukkig, neersmakken der onmensen van het Derde Rijk, zal bij iedere wedstrijd om de „Ajax"-wisselprijs het geheugen aan dat belangrijke tijdvak in onze historie opfrissen. Als het zóver is, stellen wij ons voor, maar aan het „Ajax"-bestuur blijft de beslissing dat de aan de tour- nooien deelnemende clubs zal worden gevraagd, in het pro gramma voor de wedstrijden met enige regels het verschrik kelijk jongste verleden, en de uiteindelijke verlossing, in herinnering te brengen. En in de praktijk zal het zó zijn: als een vader met zijn jeugdige zoon het tournooi bijwoont en de jongen vraagt: „pappie, wat betekent dat", zal hij uiteenzetten, dat Nederland door beulen is verdrukt, doch eindelijk aan die furie is ontkomen. Nu ziet gij, waarde clubgenoten, de foto's van het schit terende ontwerp van de bekende beeldhouwster, mej. Rueb. Op de voorzijde het naar het „Ajax"-stadion, met vlaggen optrekkende „Ajax"-team onder de voetbal aan de top en aan de achterzijde van het beeld het door een dodenveld voor het geestesoog gebrachte zware verlies, dat duizenden landgenoten heeft getroffen. Dit monument, 48 cm. hoog, zal in zilver worden uitgevoerd en, gereed, een kunststuk zijn van meer dan gewone betekenis. Ajacieden, weet wat dit zeggen wil, „Ajax" zal doen ver spelen de artistiek en symbolisch schoonste wisselprijs des lands. Dit zal de reputatie van „Ajax" uitdragen en tonen, wat door gezamenlijke toewijding kan worden tot stand gebracht. Van die toewijding gesproken. Die dient nog enigszins te worden aangewakkerd. Want de bijeengebrachte som is, voor nog geen één achtste ge deelte, uit „Ajax" voortgekomen. De voormannen en véle bekende clubvrienden hebben geofferd, maar de massa van de „Ajax"-leden, die wij moeilijk persoonlijk konden be reiken, keek de kat uit de boom. Thans ziet men dat het desbetreffend Comité niet heeft stil gezeten, het zilver is hoog in prijs, de zilversmid eist zijn beloning, kortom, het Comiité kan, voor een royale uitvoering van het monument, nog geld gebruiken. Toe, steun ons, wij mogen wel zeggen lofwaardig pogen, tast in uw zak, vergeet op club_ en feestavonden het „Ajax"- Vrijheidsbeeld niet. De stortingsgelegenheden zijn, zoals her haaldelijk aangeduid, de volgende: Rekening „AJAX"-Vrijheidsbeeld bij N.V. Amsterdamse Bank, Leidsestraat 33, Amsterdam-C. Of op het gemeente-giro nummer van L. Schotting, Overtoom 12, Amsterdam, S. 5789. Bovendien zullen in de rust tussen de wedstrijden op het „Ajax"-veld, vóór de bestuurskamer in het koffiehuis, Comité-leden zijn geposteerd, om bijdragen in ontvangst te nemen. Nog dit jaar zal, in een feestelijke bijeenkomst, het kunst werk van mej. Rueb het „Ajax"-bestuur worden aangeboden. En daarna zal de voetbal rollen in de vreedzame strijd om het „Ajax"-Vrijheidsbeeld. Wij rekenen op u, Ajacieden, voor deze laatste stoot. Stel ons niet teleur. L. SCHOTTING, Voorzitter van het „Ajax"-Vrijheidsbeeld-Comité.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 19