S. 0. s. Voetballen of systeem spelen? 14 (Spaar Onze Senuwen). 't Gebeurde vóór de wedstrijd Men draaide wat muziek, Om 't wachten wat te korten Van 't aanwezige publiek. Tot plots'ling klonk een hels kabaal En akelig gekrijs. Ik dacht: verschil van mening, Men raakt weer eens van de wijs. Doch 'k had me schromelijk vergist, 't Was niet zoals ik dacht! Er werd ons via gramophoon Amusement gebracht! Als men wat platen voor ons draait, Daar ben ik sterk vóór. Maar. laat het dan MUZIEK zijn, Dat ligt beter in 't gehoor Een flinke mars, e,en mooie wals, Die stelt publiek op prijs. Maar spaar ons als het U belieft Dat mis'lijk jazz-gekrijs! W. H. DRONKERS. Het gaat met het Stopper Spil Systeem verder afgekort als S.S.S. net als met „Zwart", sommigen doen er prin cipieel niet aan, anderen alleen als het onvermijdelijk is (cigaretten!) en de overigen zeggen: „Met m'n bonnen kom ik er niet, dus koop ik Zwart. De aan de laatste groep analoge in de voetbalwereld zeg gen: „Met voetballen komen we er niet, dus spelen we S.S.S. Alvorens verder te gaan wil ik even vastleggen, dat ten eerste: de naam stopper-spil misleidend is. Men zou deze lieden 3e back of mid-back kunnen noemen, maar met spil heeft het hele geval niets meer te maken. Ten tweede: dat we het S.S.-S. net zo min weer kwijt zullen raken als bijvoorbeeld de lopende band. Nóch 'n beroep op het algemeen voetbalbelang, nóch spandoeken met: „Ouders laat Uw kind geen stopper-spil worden" zullen er iets aan veranderen. Ten derde: dat er twee variaties bestaan, n.l. stopper-spil en stopper-spil-systeem. Onder het laatste versta ik dan een regeling waarin „Het gat in het midden", door het weg vallen van de spil onvermijdelijk veroorzaakt, op de een of andere manier wordt aangevuld. Meestal bestaat de oplossing daarin, dat men een der binnenspelers terugtrekt en deze nieuwe functie met de minder vleiende naam van zwerver aanduidt. Deze „Zwerver" moet cfan uitgerust zijn met „longen als van 'n paard plus 'n dosis voetbalhersens" (die met gewone hersens niets te maken hebben, al sluit het een het ander niet uit). Er zijn natuurlijk nog meer mogelijkheden, bijvoorbeeld het terug trekken van beide binnenspelers, welke formatie men dan met „Het magische vierkant" pleegt aan te duiden. Een derde mogelijkheid, de centervoor in teruggetrokken positie, de aanvalsteunende taak van de spil over te laten nemen, zag ik nog niet toegepast. Verm)oedelijk niet omdat middenvoor's, die zo'n taak aan zouden kunnen er niet of bijna niet zijn. Abe Lenstra zou het geloof ik kunnen en 'n centervoor zoals vroeger Theo Broek man Sr. was ook. De .„oude" Theo was altijd meer regisseur en spelverdeler dan goalgetter en bij zijn afwezigheid viel het brillante Ajax aanvalsquintet altijd uiteen in een aantal solisten, zij het dan van uitzonderlijke qualiteit. Zuiver zakelijk bekeken, als men het vergaren van wed- strijdpunten, hoe dan ook, als de hoogste voetbalwijsheid accepteert, hebben de S.S.S.-aanhangers gelijk.tenminste zolang er nog clubs zijn, die het systeem niet spelen, dus zolang als er, om met Knegt te spreken (zie „Moment opnamen" in het voorgaande nummer) andere clubs er „in" trappen. Zijn we eenmaal zover, dat alle clubs S.S.S. spelen, dan is het voordeel zoek en kan men op het S.S.S dezelfde mop toepassen als op vroegere devaluatiemethoden, n.l. van Jan en Piet die met elkaar om 'n tientje wedden dat ze een kikker durven doorslikken. Eerst wint Jan en dan Piet en daarna komen ze tot de conclusie „weer precies even ver" te zijn en beiden alleen een raar gevoel in de maag te hebben overgehouden. De clubs hebben dan een raar gevoel in het „midden". Voorlopig, zolang er dus clubs zijn die „er in" trappen, biedt het S.S.S. de kans op de meeste punten, want om er niet in te trappen is moeilijk, dat heeft onze club al sedert jaren ervaren. Denk bijvoorbeeld maar terug aan de kam pioenscompetitie in 1934 met K.F.C., hoewel we met een zekere genoegdoening kunnen constateren, dat uiteindelijk en zij het met de hakken over de sloot, toch Ajax en niet K.F.C. de hoogste titel behaalde. Het veldoverwicht dat een S.S.S. spelende club aanbiedt, verleidt de tegenpartij haast altijd tot een riskant opdringen en een verwaarlozing van de verdediging, vooral als „het niet lukken wil". Nu de nadelen. In de eerste plaats het wegvallen van de spil, die alleen nog maar op 't programma te vinden is, maar in feite op 't veld ontbreekt. Dat is geen gering nadeel, vooral niet, zoals ik al gememo reerd heb, in een tijd, die arm is aan werkelijke middenvoor's. Een „echte" spil (let op deze kenmerkende Nederlandse vertaling van centre-half) kan de taak als spelverdeler en stuwer van de aanval overnemen als geen ander in het elftal. Wie, onder de ouderen herinnert zich niet de lange ketting van prima midhalfs die ons Nederlands voetbal gekend heeft, van Bok de Korver en Dirk Lotsy tot Bas Pauwe en Wim Anderiesen, welke twee laatsten naar mijn oordeel de laatste schakels in deze gouden keten waren. De spil, waarom het elftal „draaide", die de ziel was, zowel van de verdediging als van de aanval, die op 't psychologisch moment dikwerf het getij wist te doen keren en z'n voor hoede opstuwde tot het beslissend offensief, deze spil is met het S.S. Systeem verdwenen. Over blijft een taai verdedigen, met afbraak als primaire taak en een uit 4 en soms zelfs uit slechts 3 man bestaande min of meer in de lucht hangende voorhoede, die maar op de gelegenheid moet wachten tot het maken van een uitval-doelpunt. De ruïneuze resultaten van dat al kan men week in week uit in de diverse sportverslagen terugvinden. „Rommelige wedstrijd", „Het aankijken niet waard", „Kleurloze vertoning", dat zijn de opschriften, die op onze le klasse wedstrijden geplakt worden. En behalve het spelpeil wordt ook de geest in het veld systematisch verpest. Midvoor spelen is van een genoegen tot een corvee ver worden, ook daarvan getuigen wekelijks de voetbalverslagen. Ik zal me tot één citaat beperken, n.l. het verslag van Blauw-WitD.F.C. in „Het Parool" van 14 April j.l.: „Een iets minder geleidelijk, maar blijkbaar even onvermijdelijk karakter hadden de botsingen tussen de zwaargewicht-spil Swaen en de Amsterdamse midvoor De Wekker Als je er zo'n tweehonderd pond tegenaan kunt gooien, trek je al gauw de aandacht, maar wat deze D.F.C.-er in de tweede helft met De Wekker uit haalde, schreeuwde werkelijk om een strafschop." Laten we onze conclusie aldus samenvatten: Het stopperspil-systeem heeft het voetballen én om te spelen èn om naar te kijken lelijk naar beneden gehaald en is tevens één der oorzaken van de onaangename sfeer die zo dikwijls op onze velden hangt. We hebben pas 2 interland-wedstrijden achter de rug, waarin beide partijen „Het" systeem speelden. Nog nooit was de verstandhouding in en buiten het veld zó rot. (Een droeve „bijdrage" tot de NederlandsBelgische aaneensluiting!) En tot de hoera-roepers van vandaag, die ons „succes" menen te moeten danken aan het feit, dat ook Nederland „Stopperspil" heeft gespeeld, zeg ik: Denk terug aan de eerste HollandBelgië na de oorlog. De 63 overwinning toen behaald, niet met een stopperspil, maar met Kuppen uit de „Oude Feijenoord"-school, was royaler en beter ge fundeerd en. bleef, ondanks alle felheid waarmee ge streden werd, een sportief genoegen, voor spelers en publiek. Het is misschien een wat ouderwetse opvatitng, maar nog steeds veronderstel ik, dat we voetballen voor ons plezier en dat de vreugde daarin groter wordt naarmate we het beter en mooier doen. Een cm dat te bereiken is er slechts één systeem: Voetballen en niet beletten te voetballen. Adé.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 14