SPORTS SHOP Wat mijn aandacht trok. 5 Zaterdag 5 April a.s. belooft het voor de schooljeugd weer een groote dag te worden, want dan nemen de schoolwedstrij- den een aanvang. Dit sportfeest verschaft den jongens steeds genot; bovendien is het van groote propagandistische waarde. Verscheidene deelnemers zijn reeds lid van een club. Voor velen zal het echter de eerste keer zijn, dat zij op een echt voetbalveld onder leiding van een scheidsrechter spelen. Is het debuut van dezulken eenigszins bevredigend tien tegen een, dat zij zich dan bij een vereeniging aansluiten. Tengevolge van den oorlog beschikken nog niet alle jonge lui over een voetbaluitrusting, waardoor het aantal mede dingende elftallen ietwat onder de verwachting is gebleven. Moge de weersomstandigheden er aan medewerken, dat Amsterdams toekomst op behoorlijke terreinen haar hart aan ons mooie spel met of zonder stopperspil? kan ophalen. Aan de schoolwedstrijden is de naam van H. J. Bon on verbrekelijk verbonden. Sinds 1917 zwaaide hij den scepter over 's werelds grootste voetbaltournooi. Tijdens de bezetting heeft Pa Bon het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Deze sportieve onderwijzer zal echter nog tal van jaren in de her innering van velen blijven voortleven. Het monument op het graf van wijlen den heer Bon zal vermoedelijk in Mei wor den onthuld. Met veel genoegen heb ik het artikel „Jeugdherinnering" van mijn ouden speelmakker Sunit in het vorige clubblad gelezen. Inderdaad zal van de 376 wedstrijden, die ik tot dusver voor Ajax heb mogen spelen, de juniores-match AjaxV.V.A. mij het meest bij blijven. Niet door geweldige techniek, doch door enorme wilskracht slaagde onze ploeg er in, de physiek sterkere tegenpartij geheel onverwacht met groot verschil (61) te verslaan. Als een der beste wedstrijden herinner ik mij de ontmoe ting met de Blauw Wit-juniores, die o.a. Wilders en Berg man in hun gelederen hadden. Deze strijd eindigde met 41 in ons voordeel. En voorts nog den voorwedstrijd in het Hil- versumsche Sportpark, toen 't Gooi met 101 een lesje kreeg. In dien tijd was het geen uitzondering, als een groot aantal toeschouwers langs de lijn geschaard stond. In latere jaren is daar echter verandering in gekomen. Er zijn heel wat leden en donateurs, wier belangstelling uit sluitend naar het eerste elftal uitgaat. In uitwedstrijden kan hun aanwezigheid voor de spelers een stimulans zijn, zich tot het uiterste te geven. Wanneer Ajax 1 echter vrij' is of thuis speelt, moet U beslist ook eens 's morgens de lagere elftallen en vooral de jeugd gadeslaan. Ook zij behooren tot de rood witte familie. Bovendien krijgt U daardoor een betere kijk op het spelersmateriaal, waarover Ajax beschikt. Basketball heeft den laatsten tijd zeer aan populariteit gewonnen. Het feit, dat Ajax over een goede accomodatie beschikt, was voor den heer J. G. A. Losekoot aanleiding, met twee ploegen aan de competitie deel te nemen. Terwijl Koning Winter de voetballers maandenlang van de velden hield, speelden de beoefenaars van genoemde zaalsport bijna iedere week hun wedstrijd. Alras bleek, dat Ajax 1 voor de 3e klasse te sterk was. Slechts even dreigde er gevaar, toen De Sterke c.s. den strijd met hun naaste concurrenten moes ten aanbinden. Het resultaat hiervan was een gelijk spel. Een week later kreeg Famos er evenwel geducht van langs, waardoor Rood-Wit het kampioenschap behaalde. Tot mijn groote spijt kon ik hiervan geen getuige zijn. Dit belet mij echter niet, Pa Losekoot en zijn jongens met dit fraaie succes van harte geluk te wenschen. Het tweede stak even eens goed van wal, doch liet daarna eenige steken vallen, waardoor de kans op den titel is verkeken. Niettemin kan ook deze ploeg op een aardig seizoen terugzien. Thans zal het eerste zijn geluk in een hoogere klasse gaan beproeven. Onwillekeurig denk ik even aan verschillende athleten, die eenige jaren geleden overwinning op overwin ning stapelden en hun prijzenkast met tal van medailles zagen verrijkt. Hun prestaties hadden mede tot gevolg, dat zij in een hoogere klasse werden geplaatst. Door den groo teren tegenstand ging het toen niet meer zoo van een leien dakje, waardoor de animo begon te dalen. Ten slotte moest de athletiek-afdeeling geheel worden afgeschreven. Den persoon Losekoot kennende, geloof ik niet, dat het met de basketball-afdeeling denzelfden kant zal uitgaan. Zaterdag 15 Maart j.l. stond de Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Honkbalbond voor de laatste maal onder leiding van den heer E. Bleesing. Wat deze voor de honkbalsport heeft beteekend, vindt U elders in dit nummer vermeld. Onder grooten bijval werd hij tot eere-voorzitter benoemd. Als zijn opvolger werd de heer D. Beets (H.F.C. „Haarlem"), die reeds 16 jaar als vice-voorzitter deel van het Bondsbestuur heeft uitgemaakt, gekozen. Het nieuwe bestuur bestaat thans uit de heeren D. Beets, voorzitter; D. Baas, secretaris; A. J. Schaling, penningmees ter; I. Notebard, vice-voorzitter; E. H. van Tuijl, 2e secre taris; J. H. Scheen en K. Th. Boersma, commissarissen. Gezien de tijdsomstandigheden werd besloten, het 35-jarig bestaan van den N.H.B. onopgemerkt te laten voorbijgaan. De bekende Belgische honkbalclub, General Motors, heeft contact gezocht met Nederlandsche vereenigingen. In het vorige clubnieuws maakte ik er gewag van, dat er in bijna alle deelen van het land belangstelling voor honk bal bestond. Alleen uit het hooge Noorden werd nog niets vernomen. Dezer dagen las ik echter in het orgaan van Be Quick (Gr.) een artikel, waaraan ik het volgende ontleen: „Wij zullen een zomersport naast onze voetbalsport moeten beoefenen om een ongeschikte periode voor voetbal in het jaargetijde zoodanig te overbruggen, dat de spelers in goeden geestelijken en lichamelijken vorm weer aan hun respectie velijke competities kunnen beginnen. Want voetbal is, terecht, de hoofdzaak bij Be Quick." En iets verder: „Daarom lijkt ons het spel honkbal (base ball) veel beter geschikt om beoefend te worden naast voet bal. Honkbal is in het Westen van het land reeds zeer popu lair. Wie heeft niet gehoord van de honkbalploegen van Ajax, Blauw Wit en Haarlem, waarin de voetballers ge legenheid krijgen om hun vorm te stabiliseeren. Daarbij komt nog een practische kant van de zaak: nage noeg alle leerkrachten lich. oef., werkzaam bij het Middel baar Onderwijs en ULO, de bron, waaruit ook Be Quick zijn jeugd moet putten, zijn voorstanders van dit spel en zullen er het hunne toe bijdragen, om dit spel hier ter stede meer populair te maken. De tijd lijkt ons er dan ook rijp voor, om reeds nu in Be Quick, naast voetbal, een afdeeling honkbal op te rich ten, om straks de jeugd, die op school kennis gemaakt heeft met dit spel (en ze zijn er naar de ervaringen, die wij er persoonlijk mee hebben opgedaan, zeer gauw enthousiast VANBAERIESTRAAT90-AMSTERDAM-Z.TH.93951 DE AJAX-SHOP NAAST HET CONCERTGEBOUW DAT WAS 'M MET SCHOENEN UIT DE 1/ BAERL E 5 TH AA T NIET GEBEURD &.044H.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 4