De samenstelling van het Nederlandsche Elftal. 47. Moment-opnamen 12 Een oplossing in nationalen zin moet gevonden worden! Nu de tijd der internationale wedstrijden nadert, lijkt het mij gewenscht, eens met klem te protesteeren tegen de achterlijke wijze, waarop cms vertegenwoor digend elftal gekozen wordt. De keuze-commissie houdt al jaren vast aan het even absurde als on-N ederland- sche systeem, daarbij alleen op de capaciteiten van de spelers .te letten, met volkomen negatie van kerkelijke of politieke kleur. Er dient nu eens eindelijk een elftal samengesteld te worden, waarin de diverse nuances van ons volk tot uitdrukking komen en het ligt voor de hand, daarbij als richtlijn de samenstelling van de Tweede Kamer te gebruiken, dus 4 K.V.P.-ers, 3 leden van de P.v.d.A., 2 Communisten, 1 A.R. en 1 C.H. Er moet natuurlijk tegen gewaakt worden, da: de Communisten sleutel posities zouden gaan bezetten als centervoor of spil. De bezetting van de linksbuitenplaats door hen ligt voor de hand en zonder twijfel zal de A.R.-man op de rechtsbuitenplaats moeten komen. Een R.K. op de rechtshalf plaats en een P.v.d.A. als linkshalf, daar zal geen mens bezwaar tegen maken. Trouwens, in den beroemden wedstrijd KamerledenJournalisten in 1942 in Sint Michiels-Gestel (waar men, als in zoo vele opzichten, vóór was op de rest van Nederland) speelde de heer Algera inderdaad rechtsbuiten en de heer Joe- kes linksback. Dat van der Goes van Naters daar rechtshalf speelde, is van weinig beteekenis. Iedere insider weet, half-links of half-rechts, daar zit niet veel verschil in! Bovenstaand stukje spoot eensklaps uit mijn vulpen, toen ik net van het A.N.P. het laatste nieuws hoorde over ons Oranje-team. Gut wat gek, dacht ik, vrijwel nergens kunnen we samenwerken, iedere richting moet z'n eigen school, z'n eigen vakhond en z'n eigen radio hebbeni. En als er gevoet bald moet worden, neemt zoo'n elftallen- (of keuze-) com missie zoo maar den besten keeper, poot hem in de goal, pikt dan stomweg de twee beste backs en zet die ervoor en gaat zoo verder, of ze het in Nederland nooit anders geleerd hebben. Hoe meer je er over gaat nadenken, hoe zotter het wordt. Ik heb nog nooit 'n socialistische midvoor een kapita- listischen voorzet zien weigeren of een binnenspeler een pass van eern halfback zien negeeren, omdat hij vóór en de ander tegen Linggadjati was. En nooit zag ik een communistischen keeper moedwillig een bal doorlaten, omdat hij en de schut ter allebei lid waren van de tweede internationale. Nog sterker: Als van Mook dé centervoor zou zijn en met Het was weer een avond, die klonk als een klok Dat jaarfeest van ons Rood en Wit. De zaal, als gewoonlijk, gevuld tot „de nok" Een avond vol humor en pit. Gezellig is het „en familie" te zijn Met héél onze Rood Witte schaar. Waarom, Ajax, zou je niet zijn „voor de gein" Eens twee keeren jarig per jaar? U zegt, schatbewaarder, tekort in de kas? Daarvoor weet ik héél goede raad: Leer goochelen, net als die snaak daar in Kras, Dan blijft Uw kas „in volle staat". Eén ding moet mij echter nog wél van het hart, Ik was op verzoek vóór acht binnen.... Maar 'k had zoo gehaast heusch niet hoeven te zijn. Men ging na half negen beginnen! Het dreigement: Géén toegang wordt meer verleend Aan hen, die zich melden na achten, Verloor z'n effect, want ik heb op 't begin. Omstreeks drie kwartier moeten wachten! W. H. DRONKERS. een moord-loei den Belgischen keeper zou passeeren, zoowel de Elsevier- als de Waarheidsupporters zouden dan samen dansen langs de lijn! En het blijft niet alleen,' bij het groene veld! Achter de groene tafel is het net zoo uitzonderlijk on-Nederlands. Ik kan me van m'n vroegere collega-bestuursleden alleen en dan nog met moeite herinneren, wie er wel eens en wie nooit vloekte. Maar wat ze waren, V.D., C.H. of R.K., ik zou het werkelijk niet weten, misschien waren we alle O.K. Ik mag nu wel gerust vertellen, dat ik me in die jaren dikwijls uit den naad heb gewerkt Eere-lid ben ik toch al en ik heb al de jaren na m'n aftreden zoo consequent alle po gingen afgewimpeld om me weer in de circulatie te brengen, dat ik niet de verdenking kan opwekken weer naar een baan te sclliciteeren. Ik wil met dit alles alleen dit zeggen: de opoffering en de werklust, waarmee talloozen in ons voetbalwereldje samen werken, kunnen als voorbeeld gesteld worden voor tal van kringen, die op de keper beschouwd hoogere doelen nastre ven, maar klaarblijkelijk niet over Koolhaas'sen en Elzinga's beschikken, die bereid zijn zich de p.... te werken voor nul spie en nog wel met iedereen, zonder te vragen of hij Rood, Blauw of Zwart is. Dit is alles wat ik te zeggen had, maar de eerlijkheid ge biedt me nog even te vertellen, dat het eerste deel van dit artikel reeds geplaatst werd in „Vrij Nederland". Ook al zoo'n gek geval, een blad, dat ook artikelen opneemt van menschen, die anders denken dan de redactie. Nog zoo'n wormvormig aanhangsel uit den bezettings- en verzetstijd! Ik zou niet graag in de redactie ervan zitten, die vinden we zeker over een paar jaren opgezet terug in het persmuseum! ADé. De poort van den Ajax-hove is dezer dagen ietwat bruusk achter eenige onzer discipelen dichtgeklapt. In voetballand zal de klap nog wel even nadreunen! Men bedenke echter, dat King Soccer een democratisch vorst is, die overigens regeert over standvastigen en wankel moedigen! En men neme ook in overweging, dat onze heden- daagsche jeugd in een zeker genoeg verwarden tijd leeft, waarin veel upside-down is. Schokjes als deze kunnen dus voorkomen. Wat de buitenwereld ervan zegt?? Vermoedelijk niet veel fraais. Wanneer een stel eerste elftallers uit een club als Ajax, een der grootste en best geleide vereenigingen van het land, zóó maarat one blow afmarcheert, dat nog wel naar een lager milieu, dan is het klontjes-klaar, dat er „spul" uit gebrouwen wordt. Onvermijdelijk. Wij voor ons vinden het héél jammer. Voor de spelers dan. Het wordt tijd, dat we ons gaan abonneeren op de Sport kroniek. Anders is de kans groot, dat we binnenkort tot de achterlijken gaan behooren. Want in de Sportkroniek wordt voetballes gegeven. Er staan daverend-verheldererjd wer kende opstellen in over spelsystemen. Het is een lust om ze te lezen. We vinden er teekeningen in over het ver-stopper- tje-spel en het schijnt, dat met toepassing van die systemen het winnen van wedstrijden tot een peulschil wordt. Aange nomen dan, dat de tegenpartij meedoet, wel te verstaan. Want als de tegenpartij niet mee-trapt in het systeem (om zoo te zeggen er „in" trapt) dan wordt natuurlijk alles grauwe theorie. Het condensaat van alle getheoretiseer is dit, dat volgens de Sportkroniek ons Nederlandsche voetbal gered kan wor den met het een of ander systeem. Uitroepteekenü Wij voor ons, in onze onschuld natuurlijk, beweren, dat ons Nederlandsche voetbal alléén gered kan worden met spelverbetering en niet met spel-systemen. We weten echter, dat we nou écht ouderwets doen!! De spelverbetering in Nederland begint bij de clubs en bij voortdurende, hardnekkige training door die clubs, onder leiding van voetbal-experts. Met de klemtoon op „voetbal", want alle andere experts komen op de tweede plaats. Aansluitend aan dit recept moeten we snel de selectie van onze allerbeste eerste-klassers in Nederland doorvoeren. We moéten een hoofdklasse maken. Dwars tegen alle egoïsme van de clubs in. De fine fleur van de Nederlandsche voetbal jongelingschap móet in één mandje.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 11