*p0ttShop hebt 'n streepje voor J eugdherinnering U E.D. O. 50 jaar. 8 Tot de glorierijke elftallen, die Ajax in haar zeven en veertiger jaren gekend heeft, behoorde in 1930 de juniores B (dit zou thans juniores 2 zijn). Een ploeg, bestaande uit: Mid dendorp, Paterriotte, v. Tuyl, v. Dijk, Jan Thiry, Thyssen, Pie- ters (zonder Graafland), Hetebry, Louwaard, Ypma en Georg Pickard (de stichter van „Georg Pickard and his band"), die, toen zij door de E.C. voor het nieuwe seizoen werd ingezet, een gewone B-ploeg scheen, zonder meer. Technisch niet zoo hoogdravend, dat buitengewoon succes verwacht - kon wor den. Bovendien zaten in de B-af deeling vérschillende A-elf tallen, o.a. het zeer sterke (en daardoor gevreesde) A-elftal van V.V.A. Maar er zat geest in ons team en we lieten ons door die A-elftallen niet van de wijs brengen. Behoudens een enkele uitzondering wegens studie, kon je de complete „B's" des Woensdagavonds op de lessen van Reynolds vinden. Constant. Was er niet te spelen wegens slecht weer of slecht veld, dan „indoor". In ieder geval iets! Dat kweekte geest. Toch ver- kleeden! Toch de idee, iets gedaan te hebben voor den a.s. Zondag. We draaiden gelijk op met V.V.A., want al spoedig bleek, dat „het tusschen ons ging". En zoo kwam dan begin Januari het eerste treffen op Kruislaan 1. Ik kan wel vertellen: we waren stuk voor stuk geladen. De spot van V.V.A van „50 voor krijgen" enz., prikkelde ons. Zaterdagavonds, voor ik in mijn bed stapte, beloofde ik heel V.V.A. nog eens plechtig, dat hoe ze ook zouden schieten, géén bal de doellijn bij mij zou passeeren. De belangstelling was enorm vdor een juniores-wedstrijd. Zeker een paar honderd menschen, ook van andere clubs, om zoomden het veld. Men kan zich voorstellen, hoe je je als „apie" van 16 jaar bij zoo'n gelegenheid voelt. Enorme spanning, zenuwen, maar een onverzettelijke wils kracht. Winnen! Hallo, Adé, Trie Trac, Cor de Vlieger, Jack Reynolds en zoovele anderen, herinner jullie je dien titanen kamp nog? Voor mij ligt het Ajax-Nieuws van 16 Januari 1930. Daarin schreef Adé o.m. over de match: „zelden hebben we een Ajax-team met zulk een wilskracht zien zwoegen voor de overwinning. Het was kranig." Van den wedstrijd hier te vertellen? Het zou te veel plaats ruimte vragen, maar laat ik volstaan met te verklaren, dat wam ook Uw club hielp ons quotum sportartikelen opbou wen, - Hoewel vele nieuwe klanten ons als leverancier kiezen, weten wij toch dat enkele schaarsche ar tikelen U toekomen. Geeft daarom aan on ze verkoopers op, dat U nAjaxciet bent Dit geef U een streepje voor bij We UIVEHDIJK /52 TEL AM OS/ het een partij was om nooit te vergeten. Nog hebben we het er over. Vooral wij uit die beroemde achterhoede, Piet Pater- notte, Evert v. Tuyl en ondergeteekende. Slechts 12 goals tegen aan het eind van het seizoen, dat ons het kampioen schap bracht met 117 goafs vóór, waarbij zelfs geen gelijk spel want ook in de returnmatch ging V.V.A. ten onder. Haar eenige twee nederlagen. Laat ik nog even uit die eerste partij vertellen. Het hoogte punt! We stonden met rust 20 voor, dank zij „moordgoals" van Hetebry en Pickard. Na de thee kwam V.V.A. sterker als ooit naar voren. Jan Thiry, met zijn onverwoestbaar enthousiasme en geweldige ausdauer, het gróóte struikelblok voor de tegenpartij, veroorzaakt een penalty. De kogel van den V.V.A.-crack, Jopie Brands, gaat, na eerst gestopt te zijn, er in 21. Alles wat V.V.A. is, komt nu naar voren.en dat wordt haar noodlottig. Na een afgeslagen corner komt de bal bij rechsbuiten Pieters, een snelle ren, een voorzet naar Ypma, die ineens inkogelt 31. V.V.A. is volkomen geslagen. We winnen met 61! Een juichtoon daverde door de Kruislaan. Daar kwamen de „kogeltjes", koeken, reepen enzwat waren we voldaan. En we verzaakten niet, geen inzinking, hoor maar: Zondags daarop ging Schinkelhaven er in met 91! Ze zou den tegenwoordig zeggen: Pot voor de „B". Dat was dan het resultaat van trainen, trainen en nog eens trainen. Van een het veld ingaan met den ernstigen wil het beste te geven. O, je behoeft daarbij heusch niet als een „klui zenaar" te leven. Maar heb iets voor de sport over. En dit be- teekent een avond of middag per week onder de zoo bekwame leiding van Jack Reynolds, sprinten, daarna rondjes loopen (niet „afsnijden") maar loop er uit eigen beweging eens één extra. Dan de gebruikelijke lessen van Jack in koppen, bal behandeling e.d. Ik verzeker resultaat. En Ajax 3 bengelt dan zeker niet op de tiende plaats. En Ajax 2.... Waar is de tijd, dat het tweede voor Ajax „bekerde" (wedstrijden om den K.N.V.B.-beker) tot de finale, waarbij dus diverse eerste klas- sers op hun pantalon kregen? De tijd, dat menige tweede klasser Ajax 3 als z'n eerste elftal zou wenschen enzoovoort? Ik geloof, dat alles wel weer beter zal worden. Er is ook buiten voetbal nog veel ontwricht, lusteloos, zonder geest. Alles schijnt zich na die beroerde oorlogsjaren te moeten herstellen. De Ajax-jeugd vaart ;wel. Wie de jeugd heeft.... men weet het. En zouden we ooit mogen beleven, dat in het Ajax-Nieuws te lezen staat dat doelman Kees of Martien Middendorp ('k heb er n.l. al twee!) den bal opving én dien met een verren trap naar rechtsbuiten Erik Fischer plaatste, die in een snel len ren twee, drie man passeerde en met een gloeienden kogel het winnende doelpunt scoorde. Laten we het hopen dat Ajax van hen veel plezier mag beleven. SUNIT. 1 Maart j.l. herdacht de Haarlemsche voetbalclub E.D.O. het feit, dat zij 50 jaar geleden werd opgericht. Tegenwoordig, met zoovele jubilea, een simpel feit, doch in dit geval een bijzonder feit, want een ieder, die in ons voetbalwereldje bekend is, weet wat de club van de heeren Pigge en Luyken voor het voetbal in het algemeen en voor het Haarlemsche voetbal in het bijzonder heeft gepresteerd en nog presteert. Zooals bijkans alle vereenigingen heel klein begonnen, is E.D.O. uitgegroeid tot een groote-, kerngezonde club, die niet tegenstaande vele ups and downs, zich tot de hoogste klasse heeft weten op te werken en daarin een gaarne geziene tegenstandster is. Vele malen mochten wij met de E.D.O.-ers den degen kruisen en alhoewel over het geheel genomen de minste tref fers aan onze zijde vielen, hadden de wedstrijden tusschen rood-zwart en onze club immer een sportief verloop en leven wij met „Eendracht Doet Overwinnen" in de beste verstandhouding. Ook op honkbalgebied behoort E.D.O. tot onze aangenaamste relaties. Met dit jubileum spreken wij, onder aanbieding van onze hartelijke felicitaties, dan ook den wensch uit, dat het onze Haarlemsche vrienden in alle op zichten goed mag gaan en onze vriendschappelijke verhouding tot in lengte van jaren bestendigd moge blijven. E.D.O.-ers, proficiat!.en op naar de honderd! BROWN. DRUKKERIJ „GrtAFICA" - AMSTERDAM

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 8