Wintermixture 6 Boca-voorhoede tegenover een River Plate verdediging, die nog stond te peinzen over het schot tegen de paal. Snelheid, snelheid, tempo, tempo, er wordt gespeeld (er is alweer afgetrapt) en dan krijgen we die beroemde veldspel finesses te zien van Boca, van deze acrobatiek-voetbal- staaltjes, met den bal aan een draadje Boca is sterker. Er is geen duit tusschen te krijgen, doch deze verrassingsgoal is nog geen overwinning. Verre van dat. Nu krijgen we langzamerhand het hoogtepunt van den wed strijd. Boca speelt zijn bekende long passing en dat brengt River Plate in de war. U kent die momenten van aarzeling, die elke wedstrijd heeft, ook bij de beste ploegen. Vanaf de tribunes is het niet te begrijpen, want hier loopen 22 voetbal-grooten, alle reuzen in hun knappe spel. Geen inzinkingen. En toch, de eene club magnetiseert de bal, zoo lijkt het wel. Ze doen het onzicht baar, doch ergens is hun superioriteit en dan het is nu Ri ver Plate, die domineert gebeurt het. Het iets grootere dispositie-vermogen, op zulke spannings- oogenblikken, van geheel een elftal, brengt den tegenstander uit zijn spel, een seconde of onderdeel daarvan. Een onver wachte center, een toestand, die niemand verwacht, de aar zeling (fout natuurlijk, maar het gebeurt den allerbesten spe ler van tijd tot tijd) en een meesterlijkekopbal, beslist on houdbaar, van misschien vier meter afstands van de doellijn, vliegt onder de lathier hielp geen sprong meer, de vuist raakte het leer toen het op de doellijn zweefdete laat, de stand is 1-1. Gelijk. Onze buurman omhelst ons, het is zoo aandoenlijk, dat we haast mee gaan snikken! De tweede helft bracht enkele incidenten. In den stand kwam geen verandering meer, doch de voetbalstaaltjes, die wij te zien kregen hopen we ook nog eens bij Ajax te zien. Boca verstaat de kunst van voetballen o.i. beter dan de an dere Argentijnsche clubs, het is technisch de best spelende ploeg van Argentinië, die wij gezien hebben. Merkwaardig is, dat Boca door dit fijnere spel het minst aanleiding geeft tot incidenten en o.i. de club is, die de meer gematigde en minder harde spelmethode volgens Europeesche opvatting, het meest nabij komt. Alles bijeen is het wel een voorrecht, als liefhebber van voetbal gindsche clubs, in Zuid-Amerika, aan het werk te hebben gezien. In Brazillië zouden de voetballers, zoo ver klaarden ze ons, graag eens de gastheeren van Ajax zijn, want wij vertelden in een interview aan de pers in Sao Pau lo, dat Ajax, met zijn talrijke kampioenschappen en zijn aan tal spelers, dat in de nationale kleuren heeft mogen spelen en naar we hopen, in de toekomst nog zal spelen, tot de bes te representanten behoort van het Nederlandsche voetbal. Ajax zou die invitatie o.i. op dit tijdstip niet moeten aan nemen, doch zich van nu af aan moeten gaan toeleggen op verhooging van het spelpeil, om dan mogelijk binnen enkele jaren eens een tournee te gaan maken naar Zuid-Amerika. Vroeg of laat, de vliegverbindingen hebben alle afstanden a.h.w. opgeheven, zal contact komen tusschen het Zuid-Ame- rikaansch en het Europeesch voetbal en we zijn dan wel benieuwd, hoe dan de krachtsverhouding zal zijn. Wat Neder land betreft, moeten onze voetballers en de Ajacieden zijn het aan den haam van hun club verplicht als eerste mee te werken ernstig aan den slag om het spelpeil op te voeren. Dit kan niet met woorden geschieden, of met studiecommis sies, doch dit moet van de clubs in Nederland uitgaan en uit eindelijk van de spelers zélf. Alléén wanneer deze de am bitie en de wilskracht bezitten, om beter te voetballen, dan we op het oogenblik doen in Nederland, is er een kans, dat in de toekomst, bij internationale metingen van kracht op de voetbalvelden, onze driekleur weer hoog in de mast kan worden geheschen! D. KNEGT GERMAAN 2—AJAX 4 2—2. In een door den Heer v. d. Berg geleiden wedstrijd zag Germaan door taai volhouden, kans een puntje in de wacht te sleepen. Voor de rust waren wij overwegend sterker, het geen tot uiting kwam in 2 voltreffers van Arie van Dijk, na goed voorbereidend werk van Frans en Wim; daarnaast ontsnapten de „Germanen" op het nippertje zoo dikwijls het gevaar, dat een overwinning verzekerd leek. Na de pauze waren de bordjes verhangen. Germaan zat volkomen fair fel op den bal en wij volhardden in een te Het vriest dat het kraakt, het is sof met ons voetbal, King „Winter" heeft „sneeuw" in het eten gedaan. Geef mij maar „King Soccer", den vriend van ons allen Die koumaniak kan voor mijn part wel gaan! De lezers van 't Ajax-Nieuws denken natuurlijk, Dat ik over voetbal aan 't dichten zal slaan. Maar 'k moet me helaas tot wat anders bepalen, Ik zou het wel willen, maar het zal niet gaan! Den eersten Kerstdag is een kindje geboren Het is reeds als lid van ons Ajax gemeld En 't zal aan zijn vader zeer zeker niet liggen, Als het niet als rechtsbuiten wordt opgesteld. Ik heb Ajax' basketball-scores gelezen. Het duizelt me als ik die cijfers zoo zie D'arbiter, die telt, naar ik hoor, z' op een telraam; Ik kan 't me begrijpen, 't is raar, potverdrie! Onz' Ajax-krant was in December weer jarig, Bereikte den leeftijd van rond dertig jaar. Van harte gefeliciteerd, hoor redactie, G' hebt eer van Uw arbeid, 't was best voor elkaar! Heer Knegt sprak ons van Zuid-Amerikaansch voetbal. Heel knap-... maar met Spaansche manieren gekruid! Wat leuk, zoo'n arena met gaas afgesloten Men fluit er de tegenpartij vooraf uit Ik kan niet benijden den non-stop-fluitist, Die zoo'n stel in toom moet gaan houden! Prosit! Als men hier in Holland dat temperament had, Dan waren we nóg meer verkouden! Is 't niet? Maar één feit heeft heer Knegt zéér scherp doen belichten En dat is: DE TRAINING, die wonderen doet! GETRAIND zijn de bodies van die voetbalsterren; Dat is hun geheim, daarom zijn ze zoo goed! Er was eens een tijdperk, dat Ajax dat óók wist, Toen werd méér dan 50 procent kampioen! Zeg mannenis dat niet nóg eens t' overwegen Waarom zouden jullie dat niet nóg eens doen? 'k Verwijs naar hetgeen Gerrit Fischer vertelde En doe een beroep op Uw liefde voor ROOD WIT! Stel alles in 't werk om Uw spel te verbeet'ren, DAN BENT U PAS ECHT EEN VOLBLOED AJAX-LID! W. H. DRONKERS. kort spel, dat mede door slecht plaatsen en positie kiezen onmogelijk tot succes kon leiden. Reeds na eenige minuten werd het 12, waarbij de scheidsrechter een overtreding van één der Germanen, die den bal met twee beenen blokte, over het hoofd zag. Nadat de gelijkmaker in ons doel was verdwe nen, kregen wij geleidelijk weer het beste van het spel, zon der nochtans erg gevaarlijk te worden. In deze periode bleek wel zeer duidelijk welk een aderlating ons team heeft onder gaan, doordat wij onze geheele middenlinie aan hoogere elf tallen moesten afstaan. Ondanks individueel goed spel van de middenliniespelers zagen zij geen kans het zoo noodzake lijke verband met de voorhoede tot stand te brengen; vooral de frissche Jange halen van Jan Eenennaam werden gemist. In de laatste minuten werd met alle macht op den aanval gespeeld en inderdaad scoorde Karei Kamlag het winnende doelpunt, maarde scheidsrechter floot gelijktijdig voor het einde en de goal telde niet. Bad luck. Na afloop waren de meeningen verdeeld of het fluitsignaal vóór of na het maken van het doelpunt was gegeven. Mijns inziens er vóór, doch volgens de meesten er na. Het verslag wil ik besluiten met een algemeene opmerking. Den laatsten tijd zien wij ons eerste team regelmatig operee- ren in een clubshirt van een buiténlandsche voetbalvereeni- ging. Hopenlijk wordt zoo spoedig mogelijk hierop terugge komen; ik voor mij prefereer onze oude shirts, waarin zoo veel prachtige successen werden behaald. De reden, dat er geen wollen Ajax-shirts meer voorradig zijn, lijkt mij wel iets overdreven. Of alle elftallen in het oude, zoo vertrouwde rood en wit, óf alle teams in Arsenal-shirt, maar niet het hoogste elftal in een ander dan clubtenue. St.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 6