9 een center-forward optrad, die de groote eigenschap bezat, het spel oordeelkundig te verdeelen, met volkomen daarop inge speelde wings, die hun wings ook werkelijk hielden. Teamwork is toch eigenlijk de essence van voetbal! Dat op-elkaar-ingespeeld zijn (hetgeen gansch iets anders is dan „opdrachten-spel") is ook en alleen maar weer het gevolg van training. Iedere wedstrijd heeft zijn karakteristiek, het kan tegen-zitten, het kan méé-zitten, de lieve Vrouwe Fortuna komt er altijd en altijd weer bij te pas, maar indien de aanval weet, wat de ruggegraat van het elftal doet en wanneer een vleugelspeler het spel-type van zijn centre- forward uit vele oefeningen verstaat, dan komen er toch in eiken wedstrijd voor zoo'n getraind team prachtige kansen. Om goals te maken moeten we eerst de kansen scheppen. Zoo ongemerkt zijn we met onze causerie op het terrein van de spelbeschouwing gekomen. We zullen hierop nu nog even doorgaan: straks vertellen we U dan nog wat over het publiek, de scheidsrechter en over het milieu van voetbal wedstrijden in Zuid-Amerika, in het algemeen. Wij gelooven goed te doen U scherp in te prenten, dat waarschijnlijk van alle karakteristieken van het Zuid- Amerikaansche voetbal: snelheid de meest in hef oog springende is. In een Zuid-Amerikaansch prof-voetbalteam zien we geen athletische „stotteraars". U weet toch wat dat zijn? Dat zijn wat voetbal betreft de spelers, die er bijna of in het geheel niet aan te pas komen, die niet snel genoeg zijn voor het speltempo. In alle landen en in alle wedstrijden op de Zuid-Ameri- kaansche voetbalvelden zagen wij staaltjes van snelheid, van snel handelen, die ons meermalen hebben verbaasd. Op vangen van den bal, omdraaien, starten met den bal, rushes, al of niet op een millimeter gevolgd door den vijandelijken man, die evengoed als de hazen liep, ziedaar het doorsnee beeld van het tempo en den gang van het spel. Spel, waarin „gang" zit, van begin tot einde. Daarbij toonen de voetballers van Zuid-Amerika we zouden haast zeggen wel wat overmoed. Dit snelle spel ontaardt meer dan eens in onbesuisd spel, met als gevolg over tredingen en straffen, spelonderbreking en ongelukken. Men is in Holland wel eens geneigd te gelooven, dat het voetbal in Zuid-Amerika, als regel, opzettelijk unfair is. Dit is niet het geval. Natuurlijk zien we in Zuid-Amerika, dank zij het warme Zuidelijke bloed en de forschheid van het spel, die men ginds toelaat, van tijd tot tijd werkelijk unfairness, doch we zouden te kort doen aan de Zuid-Amerikaansche sports men, indien we hen betichtten van opgelegd gemeen gewoonte- spel. De teugels worden door de scheidsrechters zéér strak gehouden. Onze meening is, dat het spel te hard is, soms veel te hard, bij het roekelooze af, doch dat is het temperament van de Zuid-Amerikanen. De spelers, veelal sterk gespierde, tot het uiterste getrainde sportsmen, toonen vaak een hartstochtelijk spel, prachtig toch om te zien, als het goed afloopt, doch een catastrophe als het mis gaat. En het gaat mis, van tijd tot tijd. Dan ont staan heftige tooneelen, het warme bloed begint dan eerst recht te kooken en hier is het dan de onverbiddelijke arbiter, die de situatie moet redden. Hetgeen hij prompt doet. Vijf minuten later is iedereen de herrie vergeten en heeft elke speler nog maar één ding in het vizier: den bal en hoe dien het beste te spelen! Overigens is er nog een moreele rem: een beroepsvoetballer speelt voor de duiten en wanneer het hem overkomt, dat hij werkelijk het spel te bont heeft gespeeld en van het veld moet verdwijnen, nu dan is hij nog niet „happy", want de reglementen zijn scherp. Zulke fouten kunnen den man duur te staan komen. Wanneer wij zoo naar dat harde spel zaten te kijken, toch vol bewondering voor de baltechniek en de knappe manier, waarop de uitblinkers de spel-ambities van hun tegenstanders wisten te doorkruisen, hebben we ons wel eens afgevraagd: Wat zou ons Ajax 1 nu wel presteeren tegen deze voetbal keien? Die vraag zult U zich ook wel alreeds gesteld hebben? Ajax moet immers, tot nader order, tot een der sterkste Neder- landsche ploegen worden gerekend? Ons antwoord is, dat we geen schaduw van een kans zouden hebben. Ajax zou precies, zooals het Nederlandsche elftal in Enge land, een gevoelige les krijgen. We zouden het muisje zijn, waarmede de Argentijnen of de Brazilianen zouden spelen! Wij zouden in de verste verte niet óp kunnen tegen de ge oefendheid van de Zuid-Amerikaansche voetballers, afgezien van het feit, dat we vreezen, dat het keiharde spel van gind- sche heeren, onze spelers in no time van de sokken zou doen tuimelen. Wij zijn dan ook van meening, dat Nederland en Ajax incluis voorloopig nog maar thuis moet blijven en hun oefenmeesters de kans geven, beter getrainde spelers van hen te maken. Want training is de sleutel naar succes en een andere sleutel is er niet! Daarvan zijn we overtuigd, nadat we heb ben gezien, hoe de Zuid-Amerikanen voetballen en nu we weten, hoe deze heeren dag in dag uit trainen, elk detail van het spel beoefenen, vangen van den bal, stilleggen van den bal, omdraaien met den bal, loopen met den bal, rennen met den bal, koppen, koppen in eiken stand en naar elke richting, dat alles is oefenwerk, product van geduldige- en volhardende training. Het resultaat is een elftal, dat voetbal speelt, waar aan zich spelers en toeschouwers het hart ophalen. In Argentinië vertelde ons een clubofficial, dat hij nog één ding behalve de training belangrijk vond voor een voetballer. Namelijk een goede dosis eerzucht. Eerzucht alléén is natuur lijk niet voldoende om van iemand een goeden voetballer te maken, evenmin als een kampioensprinter een voetballer van klasse kan zijn, indien hij niet de voetbal-leer bestudeert. Maar zonder 'n tikje eerzucht, die samen moet gaan met een sterken wil, komt een voetballer er ook niet. De sterke wil om iets te bereiken, harde training aanvaarden, ziedaar wat de Zuid-Amerikaansche voetballers groot maakt. Slappe karakters zijn geen deeg, waaruit voetballers van klasse wor den gemaakt. Er is opoffering voor noodig. Men moet zich veel kunnen ontzeggen. De aangename dingen des levens zijn niet opgenomen in een trainingsreglement voor een voet baller, die in zijn sport wil uitblinken. Ontzegging van drank en rookgenot, stipte levenswijze en de physieke en specifieke voetbaltraining, waarover we het hier hebben gehad, zijn de programmapunten. De Zuid-Amerikaansche voetballers hebben het zoo ver gebracht, omdat zij zich geheel aan hun sport hebben gewijd. Dat is de oplossing. Wij weten heel goed, dat prof-voetballers en amateurvoetballers, zooals wij, niet dezelfde pretenties hebben. Het is natuurlijk een verschil, of ge voor Uw brood voetbalt, dan wel uit zuivere liefhebberij. Doch U hebt hier spreken wij tot de ouderen onder U ook in Uw dagelijks leven niets bereikt, zonder inspanning, zonder concentratie. Voor Uw liefhebberij geldt precies hetzelfde. Elke liefhebberij vereischt concentratie. O.i. eischt elke tak van sport deze concentratie, dit zich geheel geven en toe spitsen op die tak van sport. Vooropgesteld dan, dat U iets wilt bereiken. De Zuid-Amerikaansche voetballers zijn niet alle uitblin kers, doch ze hebben wel alle een graad van perfectie bereikt, die hen in staat stelt in een elftal zich aan te passen en mede te komen. Want dit is toch immers het struikelblok van menig elftal: het goede spel van de ernstige spelers, zij die trainen en zich geven, wordt afgeremd door de minder enthousiaste spelers, haast zeiden we, de slapperen, maar dat is nog al een leelijk woord. Spiegelt U aan voorbeelden. We wilden nog gaarne even in details treden over het doel- verdedigen van de Zuid-Amerikanen. Doelverdedigen immers is in voetbal, mogen we wel zeggen, een chapiter op zich zelf. De goede keeper is niet alléén de man, met de lenige spieren en den katteprong, doch het is vooral de man, met den arendsblik. Geen speler moet zoo veel kijk op het spel hebben als juist de doel verdediger en hij moet, bij wijze van spreken, den aanval geheel zien gebeuren, één seconde vóór die aanval gebeurt! Welnu, we gelooven waratjes, dat Zuid-Amerika, een apart keepersschooltje er op nahoudt. We hebben geen doelverde- diger gezien, die nu werkelijk kapitale fouten maakte, afge zien van de geluks- en ongeluks-momenten dan, want ook een keeper kan door Vrouwe Fortuna leelijk in den nek worden gezien. Uitloopen b.v. Dat is toch een rekensommetje. Nu, dat uitloopen van de

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 9