Wat mijn aandacht trok. Door middel van deze kostelooze advertentie wensch ik allen clubgenooten met hun dames en den sportvrienden van zustervereenigingen alsnog een voorspoedig 1947 toe. De prestaties van onze spelers en werkers in het achter ons liggende jaar zijn reeds zoo vaak bezongen, dat ik daar over thans niet zal uitweiden. Ik meen echter, dat wij schro melijk te kort zouden schieten, als wij den betrokken dames ook niet eens lof toezwaaiden voor de medewerking, die zij steeds hebben verleend, door haar echtgenoot of verloofde zooveel uren in het belang van Ajax af te staan. Indertijd zijn er stemmen opgegaan, uitsluitend 's Zaterdags te voetballen, ten einde den Zondag te midden der familie te kunnen doorbrengen, zooals dit in Engeland het geval is. Met het oog op den wederopbouw van ons land zal dit voorloopig nog wel toekomstmuziek blijven. De dames hebben er echter stellig recht op, dat haar gade althans den eersten Kerstdag in den huiselijken kring ver keert. In dit opzicht is het nu eens niet noodig, ons naar Albion te richten. De Britsche beroepsvoetballer heeft in de Kerst week wel 'aan iets anders dan aan kalkoen en plumpudding te denken. Dan staat er namelijk een reeks van zware wed strijden op het programma, waarin de hard bevroren velden met alle daaraan verbonden gevaren geen verandering kun nen brengen. Gelukkig zijn wij hier nog niet zoo ver en wij hebben er ook geen behoefte aan. De Vrijdag 20 December j.l. gehouden wildavond voor leden en donateurs met hun dames is, der traditie getrouw, bijzon der goed geslaagd. De belangstelling was van dien aard, dat de voorzitter zich er over heeft uitgelaten, voor een volgenden kienavond naar een grootere zaal te zullen uitzien. Wederom dwong de prachtige, uitgebreide collectie prijzen ieders bewondering af. De groote wandborden en de loting kwamen de organisatie zeer ten goede. Een woord van dank aan de Commissie voor de club avonden, de schenkers der prijzen en de andere medewerkers (sters) mag hier zeker niet ontbreken. Ongeveer 200 actieve leden hebben Zaterdag 28 December j.l. in de groote zaal van ons stadion genoten van de leerrijke Engelsche voetbalfilm de première in Nederland! en de causerie van den heer D. Knegt over voetbal in Zuid-Amerika. Ik heb zoo het gevoel, dat door de vroege verzending der convocaties menig Ajacied op den bewusten dag vergeten was, dat deze sportmiddag zou worden gehouden. De weg blijvers hebben anders wel wat gemist. Tal van bekende beroepsspelers toonden ons op het witte doek hun buitengewone vaardigheid met den bal. Wanneer kunnen wij dergelijke voetbalkunstenaars weer in levenden lijve bewonderen? De lezing van „Vlokkie" werd eveneens met groote aan dacht gevolgd. Ten einde ook de overige Ajacieden van zijn ervaringen in Uruguay, Argentinië en Chili te doen kennis nemen, is de tekst elders in dit blad afgedrukt. Moge het gebodene vooral voor de jonge spelers een aan sporing zijn de voetballessen van onzen trainer Reynolds ge regeld en met het noodige elan te volgen! Gezien het bevredigende aantal clubgenooten, dat bij deze bijeenkomst tegenwoordig is geweest, waag ik het, het vol gende op te werpen. Als een adspirant zijn eerste schrede op een echt voetbal veld zet, weet hij in groote trekken, wat onder hands, hoek schop, strafschop en doelpunt wordt verstaan. Verder reikt zijn kennis van de spelregels doorgaans niet. De overige een voudige regels leert hij spelenderwijs. Van de ingewikkelde, die minder vaak voorkomen, blijft hij ook nadat hij senior is geworden meestal onkundig, doordat hij geen spelregel boekje tot zijn beschikking heeft. Menig protest zou niet zijn ingediend, als de betrokken aanvoerder volkomen op de hoogte van de spelregels was geweest. Een enquête onder de voetballers om van de toeschouwers niet te spreken zou stellig een poover resultaat opleveren. Verscheiden vereenigingen zijn er toe overgegaan, een spel regelrubriek in haar clubblad te openen. Gewoonlijk worden de vraagstukken helaas met een half oog gelezen, omdat het „te droge kost" is. Met een aanschouwelijke voorstelling zou wellicht meer zijn te bereiken. In dit verband wil ik gaarne de aandacht vestigen op een bericht in het officieele orgaan van den K.N.V.B., afdeeling Amsterdam, volgens hetwelk de leden van de Scheidsrechters- commissie zich beschikbaar stellen voor het houden van lezin gen over de spelregels. Mogelijk vindt het Bestuur hierin aanleiding de noodige stappen te doen. Indien het werkelijk zoover komt, geeft U dan van Uw belangstelling blijk, niet alleen uit beleefdheid, doch ook en vooral ter verrijking van Uw spelregelkennis! Men zegt wel eens, dat één zwaluw nog geen zomer maakt, doch de elf Zwaluwen, die op Nieuwjaarsdag in het Olym pisch Stadion waren neergestreken, vermochten evenmin de noodige warmte te brengen. Het was Kil.... die met zijn tien stadgenooten een benauwde, doch verdiende 32 zege behaalde. Vier Ajacieden maakten van de hoofdstedelijke ploeg deel uit, t.w. linksback Van der Linden, onze tweede spil Stoffelen, Drager als rechtsbuiten en de middenspeler Stroker (van Ajax II, aldus een der sportbladen) als rechts binnen!?! Dat Volendam bij den voetbalstrijd betrokken was, viel ook op te maken uit de aanwezigheid van verschillende schoonen uit dit visschersdorp in haar typische kleederdracht. Apropos! De Amsterdamsche-elftalspelers vielen met hun kousen in allerlei schakeeringen wel wat uit den toon. Toch benijd ik hen nog, want ik heb heelemaal geen voetbalkousen meer. O, die textieldistributie! Ondanks de zeer moeilijke terreinomstandigheden of misschien wei juist daardoor heeft het eerste elftal met een fraaie 52 overwinning op V.S.V. het jaar 1946 weten te besluiten. Een verslag zal ik U niet geven, daar dit tot de bevoegdheid van vriend Brown behoort. Het zij mij echter vergund twee opmerkingen te maken. Dat een goede ingooi voor de tegenpartij gevaar inhoudt, bleek weer eens, toen Fischer den bal over het hoofd van een der Velsenaren kreeg toegeworpen. Uit zijn voorzet kwam het tweede doelpunt tot stand. Het moet mij van het hart, dat vooral onze spelers de dek king van hun tegenstanders nog te veel verwaarloozen. Moge deze wenk weerklank vinden! Toen aanvoerder Keizer ging tossen, bleek de Ajax-grens- wachter nog niet te zijn aangewezen. Alsnog werd een der reserves met de grensbewaking belast; na de rust werd de vlag aan een andere reserve overgedragen. Er hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan, doch deze gang van zaken brengt toch aan het licht, dat aan het grensrechteren niet genoeg aandacht wordt geschonken. Hoe vaak is de beslissing van een dergelijken functionaris al niet op den uitslag van invloed geweest? Doordat het aanstellen van neutrale „linesmen" bij compe titiewedstrijden practisch niet uitvoerbaar is, zorgt elk der betrokken vereenigingen er voor, dat een harer leden den scheidsrechter ter zijde staat. Uiteraard wordt de taak van den „ref" hierdoor verzwaard. Geleidelijk zal hij er achter komen, wat hij aan zijn secondanten heeft. Het wordt voor hem dan ook niet eenvoudiger, als hij na de pauze wéér een „nieuw gezicht" ontwaart. Bij sommige clubs ziet men steeds denzelfden man als zoo danig dienst doen. Zou het ook niet iets voor Ajax zijn, zich te verzekeren van de medewerking van een „vasten vlagge- voerder", die actief en objectief is en bovendien de spelregels goed kent? Onze voetballer en honkballer Wim Prins nam de uitdaging, den len Kerstdag met Ada Hibbelink „in den ring" te ver schijnen, aan. Wim stak in de overgangsklasse goed van wal en gaf zijn wederpartij geen kans uit den hoek te komen. Haar gelaat had door de eh. heel wat te verduren. Namens Ajax wensch ik het verloofde paar ook van deze plaats van harte geluk. Onze eerste-honkman Kok heeft onlangs met goed gevolg een knie-operatie ondergaan. Gefeliciteerd, kerel! Rud is met de beste voornemens bezield en verbeidt met ongeduld het oogenblik, dat hij den handschoen weer kan aantrekken. Het zal mij benieuwen, wie in den zomer de snelste honklooper is. Als U dit orgaan ontvangt, behoort de eerste contactavond der honkballers al weer tot het verleden. Voor de niet verschenen seniores en ook voor de juniores zij medegedeeld, dat er 's Zaterdagsmiddags weer gelegenheid be staat in onze groote zaal te oefenen. Kan de Honkbalcommissie ook op Uw komst rekenen? h VAN TUIJL

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 5