10 keepers in Zuid-Amerikaansche elftallen, heeft me in bewon dering gebracht, en niet een enkele maal, doch heel dikwijls. Het is een studie, om achter een doel te gaan staan en op te letten, hoe deze heeren hun doel verdedigen. Klemvast vangen is een speciaal trainingspunt. Dat is zóó te zien, dat hierop is geoefend, want dat gaat volgens vaste normen. Laag schot of hoog schot, ergens loopt de bal klem. Over het formidable koppen van de spelers hebben we al iets verteld, doch dit moeten we er nog bij zeggen: de Zuid- Amerikaansche voetballers spelen, in letterlijken zin hier bedoeld, veel en veel meer met den kop dan bij ons. Een ver klaring hebben we hier niet voor, of het moest zijn, dat dit voortkomt uit de meerdere training op dit punt. Tot zoover over het spel. We willen nu nog iets zeggen over de scheidsrechters, het publiek en over de entourage van voetbalwedstrijden in Zuid-Amerika. Onze indruk is, dat de scheidsrechters alle ingesteld zijn op voorhands het indrukken van wat we dan maar zullen noemen „overmatig" ruw spel. Hun beslissingen zijn meer dan bij ons een rem. Ze fluiten snel en ook voor lichte ge vallen. Gevaarlijk spel is iets, waarop ze soms zoo letten (het is rioodig ook!) dat het spel op onaangename en dikwijls storende wijze wordt onderbroken. We moesten wel eens aan Chris Groothoff, dien vroegeren primus inter pares van ons scheidsrechtersgilde denken; hij had den naam van behoorlijk forsch te laten spelen! De ouderen onder ons herinneren zich dat nog wel. Wat zou de heer Groothoff zich hier geërgerd hebben: laat de kerels toch flink uit-spelen, het is geen jonge- juffers-spel. Groot is de hoon en vele zijn de uitbarstingen van gejoel en afkeuring, waaraan zich de scheidsrechters in Zuid- Amerika blootgesteld zien. in eiken wedstrijd. Doch we nemen den hoed af voor deze heldhaftige dapperen. Onverbid delijke kerels, ook als ze er naast zijn. Maar dat is het goede recht van den arbiter. Er is maar één man scheidsrechter in een wedstrijd en daarmede: basta. Punt! Tot besluit van deze causerie nemen wij U mee naar een fel partijtje in Buenos Aires! U zult U pret beleven! Het is heerlijk, zonnig lenteweer en we hebben een goede plaats. Er zijn 80.000 toeschouwers en het rumoer is niet van de lucht. In het veld zullen komen River Plate en Boca Juniores, twee candidaten voor het kampioenschap. De wedstrijd vindt plaats in het geweldige River Plate stadion, een in grootschen stijl opgetrokken betonnen bouwwerk. In tegenstelling met de om rastering van traliewerk, zooals gebruikelijk is in Argentinië om de heethoofdige kijkers van het speelveld te houden (en binnen welke dan gewoonlijk een vijftigtal dienaren van de Heilige Hermandad de boel bewaken, om op alle gebeurte nissen voorbereid te zijn) is dit terrein op andere wijze tegen de aanvallen van het monstrum, dat Publiek heet, beschermd. Er loopt namelijk een soort „slotgracht" rond het veld, een vijf meter diep en daarover komt men niet zoo gemakkelijk heen! Prettige toestanden in Argentinië, wat? Neen, prettig en sympathiek doet zoo'n afsluiting van het speelterrein niet aan, maar ja, een mensch gewent aan alles en wij voor ons kijken al niet meer naar zulke dingen! Is het publiek in gindsche landen dan zóó gevaarlijk? zult ge vra gen? Ja, inderdaad, het publiek in die landen is een moeilijk geval! Vechtpartijen onderling, op de tribunes, zijn niets bijzonders. Meeningsverschillen over scheidsrechterlijke be slissingen, of onvriendelijke uitlatingen over een speler en zoo, zijn voldoende om de altijd groote explosiviteit van deze heetgebakerde zieltjes tot werking te brengen! Het publiek bij voetbalwedstrijden in Zuid-Amerika is samengesteld uit wat men zoo noemt „de heffe des volks". Het is eigenlijk heele- maal niet „du bon ton" om in Zuid-Amerika naar voetbal wedstrijden te gaan, ofschoon dat langzamerhand wel wat anders is geworden. We herinneren ons enkele jaren terug, dat we eens tegen een zakenvriend hoog-op gaven van de voetbalvreugde, die we beleefd hadden in Buenos Aires bij een wedstrijd. stomverbaasde blikken van onzen man. wat. U gaat naar voetbalwedstrijden! Beste kerel, vertel dat niet verder, het kost je reputatie!!! Maar die tijd is wel voorbij nu. Zoo erg is het niet meer. We zien zelfs al dames op de officieele tribunes verschijnen, ofschoon sporadisch, want de Zuid-Amerikanen hebben hun vrouwen zóó lief, dat ze ze thuis laten. Keeren we terug tot den wedstrijd! Daar komt River Plate in het veld! Een orkaan dreigt los te barsten. Los milionarios, de millionairs, zoo heeten in Buenos Aires deze voetballers, want ze zouden er finantieel het beste voorstaan. Men ziet de tribune aan den overkant, waar de River Plate aanhang zich heeft genesteld, tot een delirium van begroetingskreeten komenhet elftal drib belt in gesloten rij het middenveld op, stelt zich met het front naar de juichende menigte, die enorme doeken in de clubkleuren voor zich hebben uitgespreidhet elftal be groet met handwuivingen hun supportersnieuw ge brul Dan wenden de spelers zich steeds in gesloten rij naar andere deelen van het veld, naar andere tribunes, om op een zeker oogenblik met een fluitorkest van je welste te worden begroet. dat zijn de Boca aanhangers. Geen ver gissing mogelijk. Het is een grappig gezicht eigenlijk, deze gebruikelijke be groeting hier en de orkaan begint pas goed, als even later Boca in het veld komt. Hetzelfde begroetings-élan in omge keerde appreciatie-omvang. Dit keer is het de beurt van de Boca-menschen om te juichen en voor de River Plate- aanhangers om te sissen van afkeer. Leuk, zoo'n begin. Tusschen alles door wandelt de „onfeilbare", in zijn onbe rispelijk tennis-costuum hét veld op en dan volgt de toss. Drie minuten later is alles in spanning. We zitten tusschen de River Platelingen, dat hebben we al gemerkt aan de heeren naast en achter ons, die begonnen zijn met ons in den arm te nemen (letterlijk) van de vreugde, hun „jongens" te zien. We kennen dat en laten ons rustig plat-malen, we zullen nog wel wat beleven, straks. Men moet er toch wat voor over hebben!! (Wordt vervolgd in het volgend nummer). D. KNEGT. AJAX 4—H.F.C. 2 4—1. In een prettig gespeelden wedstrijd namen we revanche voor de destijds in Haarlem geleden nederlaag. Ondanks de vele verande ringen het vierde lijkt zoo langzamerhand wel het vreemdelingen legioen werd behoorlijk voetbal gespeeld. Onze voorhoede, welke zooals steeds goed door de halflinie werd gesteund, was veel gevaarlijker dan verleden week en wel in het bijzonder door het doorzetten van den goedspelenden nieuweling Bruins, terwijl „big" Van Stoffelen zich eveneens behoorlijk deed gelden. Na een voortreffelijk doelpunt van den H.F.C.-linkshalf, maakte Bruins vanaf den aftrap direct gelijk om ons even later de leiding te verschaffen, die wij niet meer afstonden. Volkomen verdiend ging de rust met 41 in; Bruins 3 x en uit een fraai genomen corner van Arie maakte Frans het vierde doelpunt. Na de pauze waren de bordjes verhangen en waren de H.F.C.-ers regelmatig in den aanval, zonder nochtans gevaarlijk te worden, daar zij het spel te kort hielden en tevens door goed verdedigen van Jaap Janse, tefwijl ook Keeper en Zon zich behoorlijk weerde. Met een verdiende, doch geflatteerde overwinning kwam het einde. Bij H.F.C. speelde de rechtsbuiten een prima partijtje; onbegrijpelijk, dat een dergelijk voetballer niet in het eerste speelt. AJAX 4—ALCM. VICTRIC 2 2—3. De voor ons uitermate belangrijke wedstrijd tegen de Alkmaarders werd door ons, na een voorsprong van 20 tot ver in de tweede helft, verloren en wel in hoofdzaak doordat de ruggegraat van ons elftal de middenlinie was gebroken. Ondanks behoorlijk spel van Nico Lobberegt slaagde zij er niet in het zoo hoognoodige contact tusschen de linies tot stand te brengen. Verwondering behoeft dit niet te baren, daar wij respectievelijk links- en rechtshalf aan het derde en spil aan het tweede moesten afstaan, terwijl tot overmaat van ramp Bruins, onze nieuwe aanwinst van de vorige week, eveneens voor het tweede was opgesteld. Een en ander leidde tot zooveel wijzigingen, dat het elftal als geheel niet voldeed. Van Stoffelen, vorige week als linksbinnen ruim voldoende, zakte thans als rechtshalf; dit is vrij logisch, aangezien deze plaatsen wel zoodanig van karakter ver schillen, dat alleen zeer goede spelers beide functies in bevredigende mate zullen kunnen vervullen. Niettegenstaande de wijzigingen en tekortkomingen hadden wij, bij een beter gebruik van de vrij eenvoudige kansen, die zich voor deden, nochtans den wedstrijd in ons voordeel kunnen beslissen. Het steeds en steeds maar weer spelen met een sterk gewijzigd elftal, waardoor de kampioenskansen ongetwijfeld in rook zullen opgaan, mag betreurd worden. Na elf wedstrijden kwamen reeds 28 spelers voor ons uit, zoodoende het record van het eerste 25 spelers in 30 wedstrijden wel eenigszins brekend. Opgemei'kt dient nog te worden, dat Frans Timp de maker van onze doelpunten was. St.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1947 | | pagina 10