8 SPORTIVITEIT. JEUGDVOETBAL-FLITSEN. Vaak hebben wij gefulmineerd over en tegen voetballers, die er een spelopvatting op na houden, die met voetbal niets te maken heeft. In ons vorige clubblad gaven wij eenige richtlijnen aan, die o.i. er toe kunnen bijdragen om eenigszins uit de impasse te ger raken en, alhoewel wij er van overtuigd zijn, dat onze stem, die eens verlorenen in den ijzigen Poolstreek is, zullen wij toch op dit aambeeld blijven haméren. Geregeld ontvangen wij van onze zustervereenigingen (een dikke zestig) clubbladen, waaruit, met betrekking tot dit punt, voor den aandachtigen lezer het een en ander te genieten valt. Wij schrijven: te genieten, doch beter is; te ergeren valt. Ook in dag- en sport bladen staat over „Sportiviteit" zoo nu en dan iets interessants te lezen. Men oordeele: Unfair spel te Deventer. In den wedstrijd Go Ahead—A.G.O.V.V. werd meermalen unfair gespeeld. Reeds vele jaren gaat het in deze ontmoetingen hard toe, doch ditmaal was het wel heel erg. Reeds spoedig na den aanvang moest de Apeldoornsche middenvoor, Peters, wegens natrappen uit het veld worden gezonden. Vlak voor het einde werd de linksbuiten van A.G.O.V.V. zóó ernstig gewond, dat hij van het veld moest worden gedragen. (Weekblad „Sport", 4 Nov. '46). Ons eerste elftal speelt nu gedurende deze 5 jaren in een bijna onveranderde opstelling, uitvallers door verwondingen kwamen prac- tisch niet voor en nu in 4 promotiewedstrijden naar de eerste klasse, hebben wij de volgende slachtoffers: Gerrit Vos, loopt reeds eenige weken op een kruk tengevolge van een ernstige enkelblessure; Sander Hesterman ligt nog steeds in het ziekenhuis met een ge broken been; Cock v. d. Sluys heeft een ernstige hersenschudding; Piet Karssemeijer, een sieraad van sportiviteit op alle voetbalvelden, voorloopig door een knieblessure uitgeschakeld, („de T.O.G.-er", clubblad T.O.G., September '46). Zes man het veld uit bij AIc. VictrixHollandia. Twee spelers konden het niet goed vinden met elkaar en mochten de kleedkamers opzoeken, onmiddellijk gevolgd door nog een tweede speler van Hollandia, die zich eveneens uit het veld gestuurd zag. Hierna raakten nog drie spelers geblesseerd en. zij konden den strijd ook niet voortzetten, zoodat zes spelers in de tweede helft in de kleedkamer terecht kwamen. (Krantenbericht, 4 Nov. '46). Ieder, die veel voetbalwedstrijden bezoekt, zal moeten toegeven, dat het begrip sportiviteit door een steeds kleiner aantal voet ballers in practijk wordt gebracht. Dit is een bedenkelijk ver schijnsel. („Sportclubnieuws" van Sportclub Enschedé, October 1946). Wij beleefden een periode, waarvan gezegd kon worden, dat in vrijwel alle afdeelingen prettig en fair gevoetbald werd. Steekt het onsportiviteitsduiveltje thans weer zijn neus om den hoek van de voetbaldeur? Wanneer men in 't laatste deel van den wedstrijd tegen Fortuna de helft van onze spelers kreupel over 't veld zag strompelen, zou men zeggen van ja en wanneer men verneemt, dat heetgebakerde spelers als messenheld wenschen op te treden en tegenstanders een langdurige rustkuur in een ziekenhuis toe- wenschen, kan over sportiviteit niet gejubeld worden. („Cantecler", Officieel orgaan van de H.V.V. „Quick", Nov. '46). Tegen S.V.V. 2 uit, ging het weer als van ouds. De Spartanen lieten zich niet door het harde spel van de S.V.V.-ers van de wijs brengen, ook niet door de schandalige opmerkingen van het publiek. („De Spartaan", clubblad „Sparta", Rotterdam, November '46). Zoo kunnen wij nog wel even doorgaan, maar voorloopig genoeg hierover. Alleen nog een paar vragen: Wanneer wordt er nu eens afdoende ingegrepen? Wanneer wordt de fatsoenlijke voetballer nu voor goed beschermd tegen „Jan Rabauw"? BROWN. EXTRA BERICHT!! EXTRA BERICHT!! ZATERDAGMIDDAG 7 DECEMBER A.S. KOMEN SINT NICOLAAS EN PIETERMANKNECHT NAAR HET AJAX-STADION. Alle juniores en adspiranten worden hiermede uitgenoodigd, dien dag, des namiddags om 2 uur aanwezig te zijn, dan zullen wij met gejuich en een liedje (denk erom, geen „ouwe taaie") gezamenlijk den goeden Sint en zijn knecht een waardige ont vangst bereiden. Jeugdige Ajacieden, die iets op hun voetbalgeweten hebben, behoeven niet bang te zijn, daar Pieterman bericht zond, dat de Sint in een sportvliegtuig arriveert en geen plaats heeft voor jongelui, die weieens vergeten af te schrijven, etc. etc. Vóór en na het bezoek van Sint Nicolaas zullen eenige films worden vertoond en staan er nog verschillende smakelijke ver rassingen op het programma. Dus alle juniores en adspiranten op Zaterdag 7 December a.s. naar het Ajax-stadion. DE JEUGD COMMISSIE. Juniores 1. Door 2 nederlagen, 1 gelijk spel en 1 overwinning, zijn onze jongens leelijk afgezakt. Na de nederlaag tegen A.F.C. is het misgegaan. Tegen Z.S.G.O. werd gelijk gespeeld (2—2), Blauw-Wit versloeg ons team met liefst 51 en D.W.S. bleef met 21 in de meerderheid. De Volewijckers konden het op Voorland echter niet bolwerken en werden met 31 verslagen. Het gelijke spel tegen Z.S.G.O. was een tegenvaller, doch de nederlaag op het stadion was erg. Wel misten wij drie van de beste spelers, maar dat is een zwak excuus voor zoo'n zware nederlaag. De overwinning op De Volewijckers was meer geluk dan wijsheid, daar de groen-witten veel sterker waren. Zij hielden echter krampachtig vast aan het stopperspilsysteem en dat werd hun nederlaag. Vanaf het begin van den strijd zaten de Over-IJers voor ons doel, doch met veel geluk en goed verdedigen van Geelhuizen, Saarloos en De Boer, waarbij Neefjes, Behrens en Velder uitstekend assisteerden, bleven doel punten uit. Bij een der weinige Ajax aanvallen wist Leeser ons <de leiding te geven en dat gaf onzen jongens moed. Uit een goeden aanval van Pieters Graafland werd het zelfs 20, hetgeen in feite de overwinning beteekende. Wel had ons elftal verder weinig te vertellen, maar door met hand en tand te verdedigen kregen De Volewijckers geen kans hun meerderheid in doelpunten uit te druk ken. Eenmaal slaagden zij erin den bal achter onzen doelman, De Boer, te krijgen, doch zoowaar gelukte het onze voorhoede nog maals te scoren, zoodat De Volewijckers met een zeer onverdiende nederlaag konden verdwijnen. Onze achterhoede, middenlinie en vleugelspelers een pluim voor het goede werk in dezen wedstrijd verricht. Juniores 2 wonnen, na met 20 te hebben achtergestaan, met 32 van O.V.V.O., hetgeen meer was dan onzen jongens toekwam. Tegen De Volewijckers 2, een rommeligen wedstrijd, werd gelijk gespeeld (5—5) en van Blauw-Wit 2 met 52 verloren. Een aanvechtbare penalty leverde tegen D.W.S. 2 nog een gelijk spel (2—2) op, doch verdiend was het niet. Schimscheimer, Pieters Graafland en Cramer zijn in dit elftal de spelers, die redden wat er te redden valt, Frits du Mee, ons doelmannetje, draagt ook zijn steenen bij, maar de rest is zeer zwak. Trainen, jongens, iederen Woensdagavond kunnen jullie terecht. Adspiranten 1 doen het prachtig. Onder aanvoering van Jan Looyen, die een beste partijspil speelt en iets belooft voor de toe komst, stevenen onze boys regelrecht op het kampioenschap af. Men oordeele: De Volewijckers uit (4—0), Blauw-Wit uit (5—1), D.W.V. thuis (30), D.W.S. uit (50) en Blauw-Wit thuis (1—1). Tegen Blauw- Wit hebben wij onze boys aan het werk gezien en al werd dan het eerste punt verspeeld, wij hebben genoten van een heel goede match. Uitstekend verdedigen van Boskamp en Klopper gaf de fanatiek vechtende Blauw-Witters geen kans en het was jammer voor deze knapen, dat Kees de Vlieger, zich door den gladden bal liet ver rassen, waardoor Blauw-Wit goedkoop aan een doelpunt kwam. Met uitstekend samenspel, steeds opgestuwd door Weppner, Looyen en Ras, trokken onze aanvallers naar het Blauw-Wit doel, doch door hardnekkig verdedigen, waarbij één der backs opviel, wisten de jongens van Drilling doelpunten te voorkomen. Hierbij waren de Blauw-Witters niet onfortuinlijk, daar verschillende schoten van Busing, Kuypers, Blom en Van Dijk juist naast of over het doel vlogen. Door het gladde veld werden bovendien nog eenige ge makkelijke kansen gemist, waarbij Bartels zich onderscheidde. Na de rust, toen het Blauw-Wit gelukte, door een fout van De Vlieger, de leiding te nemen, begon het er donker voor onze jongens uit te zien, temeer, daar hun tegenstanders nog fanatieker op den bal zaten. Jan Looyen zette zich echter schrap en dirigeerde steeds den bal naar het Blauw-Wit-doel. Een van zijn lange passes kwam bij Kuipers terecht, Jan speelde den bal snel naar Busing en met een hard schot was de stand gelijk. Verwoed hebben onze jongens toen nog voor de overwinning gestreden, doch niettegenstaande een ware belegering van de Blauw-Wit-veste, waarbij wij een prachtig schot, buiten bereik van den doelman, doch net langs den paal, niet onver meld willen laten, bleef het gelijk. Een beste wedstrijd, jongens, en al hebben wij dan het eerste punt verspeeld, als jullie zoo blijven spelen als wij het dien Zondag hebben gezien, dan is het kampioen schap in de bus. Adspiranten 2 houden, naar het ons voorkomt, van variatie. Van D.W.S. 2 en T.O.G. werd verloren met resp. 1—3 en 1—0. Dat vonden deze knapen schijnbaar te gek en klopten achtereenvolgens A.F.C. 2 met 82, D.W.V. 2 met 71 en Amstel met 20. Als jullie de doel punten wat beter verdeelen, boys, zit er misschien nog een kampioen schap in. Jullie hebben een aardig elftal, hierbij denken wij aan .spelertjes als, Petram, v. d. Zwaag, Klok, Metzger, Michels e.a., zoodat wij vertrouwen, nog vele overwinningen te kunnen vermelden. Volhouden, boys! Adspiranten 3 doen het ook niet slecht. T.O.G. 2 verloor met 14, O.D.I.V. liefst met 09, maar D.E.C. 1 was te sterk en klopte onze boys met 31. Kampioen zullen jullie niet worden, jongens, maar de tweede plaats ligt binnen ons bereik, dus wij rekenen op jullie. Adspiranten 4 zijn nog geen punt kwijt en staan ongeslagen boven aan. Zeeburgia (5—0), D.V.A.V. 3(4—0), D.E.C. 2 (4—0) waren de slachtoffers. Zeven en twintig doelpunten voor en slechts één goal tegen is het resultaat. Prachtig, boys, en een compliment voor de geheele ploeg. Adspiranten 5 en 6 zullen wij maar in één adem noemen. Allemaal overwinningen, met uitslagen van 150, 72, 100, 130 en nog meer van die astronomische cijfers. Beide elftallen wedijveren om den hoogsten score, waarbij het zesde elftal de leiding heeft. Het vijfde maakte de meeste doelpunten, doch heeft een wedstrijd meer gespeeld. Adspiranten 5: 6 gesp., 6 gew., 56 voor en 6 tegen Adspiranten 6: 5 gesp., 5 gew., 52 voor en 3 tegen Goed zoo, knapen, het gaat fijn en wij hebben zoo'n idee, dat

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 8