2 W... jullie-weet-wel formatie, zoo doet rillebibberen, maar dat voor mij je ware blijft, open spel, recht uit, vooruit, op de goal aan, niet met klemmen en vier halfs en al dat gedoe meer. Het ouderwetsche, prachtige voetbal van eerlijke aan- vals-tactiek, moedig, open, long en short, al naar de tegen stander staat te waken of te droomen, verrassend, kortom: voetbal, dat je doet genieten en waar de hersens bovenaan gaan en niet het klem-vast-systeem, van ons z.g. moderne voetbal. Het merkwaardige van het spel van de Urugueezen is de ongelooflijk snelle verandering van tactiek, waarbij wel de gelijk bleek, dat, als ze er plezier in hebben, de tegenpartij eens even uit haar spel te spelen met andere vormen van aanval, zij ook het moderne systeem kennen en dat gerust niet verwaarloozen. Doch in groote lijnen speelde Uruguay dezen middag hetzelfde spel, dat hen in de Olympische Spelen het wereldkampioenschap heeft bezorgd. Misschien zegt dit velen, die alleen gelooven zalig te kunnen worden met „nieuwe formatie-speelvormen" althans iets. Met 60 ging Chile ten onder, doch dat was eigenlijk niet belangrijk. Belangrijk was de wijze, waarop deze overwinning op een waarlijk behoorlijken, zij het ook veel minder sterke ren tegenstander, tot stand kwam. Namelijk door ten eerste een onafgebroken variatie van aanvalsmethoden en ten tweede door een voorhoede, zooals ik ons Ajax er nog eens een toewensch! De middenvoor was ongetwijfeld een wereld wonder, die drie van de zes goals alléén maakte, nadat zijn vleugels hem in een vrije positie hadden gemanoeuvreerd! Zeker van vijftig meter snelde dit heerschap alléén op het doel af, dwars door en langs de volkomen uit positie getrok ken halfs, waarbij dan de slot-acte, vóór het dramatische oogenblik van scoren, een omspelen van de backs te zien gaf, zooals ik het nimmer in mijn leven aanschouwde. Het gaat zoo snel, men ziet het aankomen, gelooft toch niet dat het kan, en dan is juist op het oogenblik, dat men de situatie denkt te kunnen overzien, de doelverdediger aan de beurt, die in laatste instantie uitloopt, op den bal stormt, moedig, bijna gevaarlijk, maar de bal ligt al achter hem.... diepe stilte in het Estadión Nacional de Santiago. Mooi werk. De Chilenen (profs) spelen (zooals ik ze vanmiddag zag) geen hoogstaande partij, doch ik geloof, dat ze volkomen uit hun doen waren door de stijlwisseling in het Urugueesche spel. Want Colo Colo is een sterke, favoriete club, volgens de rang lijst. Het elftal heeft een pracht van een back, die mij sterk aan Otten deed denken, een lange, slanke speler, met een prachtigen stijl en muurvast in het trappen. Hij heeft een dêbacle voorkomen. VAN ONS EERSTE ELFTAL. D.W.S.—Ajax. Wij herinneren het ons, als was het gisteren gebeurd. Jaren geleden stonden wij op een Zondagmorgen, op onze oude velden aan de Kruislaan, naar een adspirantenwedstrijd te kijken. Plotseling stond hij naast ons, groette en zei, na een paar losse opmerkingen: „Vanmiddag krijg ik dan mijn kans voor het eerste, het zal niet meevallen". Wij wisten, wat wij aan hem hadden, waren met hem opgetrokken van adspirant tot senior, kenden hem van haver tot gort, begrepen zijn gemoedstoestand en gaven onze meening over zijn debuut te kennen. Staken hem een hart onder den riem. Na afloop van „zijn" wedstrijd hebben wij elkander eens aangekeken, hij lachte, kon dat doen, want het was goed gegaan. Vele wed strijden heeft hij nog voor het eerste gespeeld, doch een vaste plaats was niet voor hem weggelegd en op zekeren dag is hij met stille trom vertrokken. Gedesillusionneerd? Mogelijk! Vandaag bij D.W.S.Ajax hebben wij hem weer eens in actie gezien. Met den ex-Ajacied Keiler, een speler, die slechts een paar jaar lid van onze club is geweest, vormde De Argentijnen zijn een stuk sterker dan de Chilenen (is mijn indruk) en ik geloof, dat het tusschen Argentinië en Uruguay heet zal toegaan, als straks de Atlantique-champio- naat-spelen aan de orde komen. Ik heb echter het gevoel, dat de Urugueezen, die fijnheid van spel tegenover de kracht uitdrukking van het Argentijnsche voetbal moeten stellen, evengoed de winnaars kunnen zijn als de Argentinos, wier spel mijn bewondering nog steeds in hooge mate heeft, doch waarvan ik den opbouw niet altijd kan bewondëren. Misschien vertel ik in een volgenden brief nog meer van het Urugueesche voetbal, want binnen enkele dagen zal ik voor een verblijf van een paar weken te Montevideo zijn. Santiago de Chile, 12 Oktober 1946. „Vlokkie" (4e van rechts, le rij), op de eeretribune, Estadion Nacional,Santiago de Chile.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 2