Vlokkie" ziet voetbal in Zuid-Amerika. Clubblad van de Amsterdamsche Football - Club Ajaxx Defensor (Uruguay) - Colo-Colo (Chile). Ter attentie van de systemen- aanhangers. REDACTIE: J. DE BOER Jr. - J. L. MELCHERS F. H. W. DE BRUIJN REDACTIE-ADRES: F. H. W. DE,BRUIJN, Molenkade 9 Duivendrecht Verschijnt 1 x per maand November 1946 - No. 11 1JAX.IIEIWS Sportbeoefening heeft in de oorlogsjaren, in de Latijnsch- Amerikaansche landen, grooten vooruitgang geboekt. Er is meer en meer belangstelling ontstaan voor athletiek en ook het cyclisme is in een verder stadium van ontwikkeling. De herdenkingsdag van de ontdekking van Amerika door Colum bus (Christobal Colón, zooals de Spaansche naam van den grooten ontdekker luidt) op 12 October, is gewoonlijk een aanleiding tot internationale ontmoetingen, want deze memo rie-dag geldt voor alle landen van Latijnsch-Amerika. Voor Santiago de Chile stonden wielerwedstrijden, athletiekwedstrij- den etc. op het programma, doch in het middelpunt stond de voetbalmatch tusschen Colo Colo, Santiago en het populaire Urugueesche prof-team Defensor (dat talrijke internationals telt en een keeper van groote Zuid-Amerikaansche faam) en we besloten dan ook, ons een plaats te verzekeren in het fraaie en in moderne stijl gebouwde Estadión Nacional, al waar de big match plaats zou vinden. De aanblik van dit stadion, voor dezen dag vroolijk gepavoiseerd met de natio nale vlag „de bandera", wit en rood en een blauwe ster in het witte veld, is overweldigend. Het is een slag grooter dan ons Olympisch stadion doch het is fraaier van lijn, de tribunes zijn meer achteruit gebouwd en daarbij hooger. Een prachtig bouwwerk. Internationale voetbalwedstrijden plegen hier vooraf te gaan door een symbolieke uitbeelding van de vriendschaps banden tusschen de twee naties, die in het krijt treden en zoo komen de Urugueezen in fraai-paarse yersies gekleed op het terrein, terwijl zij de vlag van Chile ronddragen, het geheele veld rond, een vertooning, die de Chilenen in dave rende vivas" en „arribas" (leve! hoog!) doet uitbarsten. De wedstrijd is twee minuten oud, als ik het al gezien heb: hier is een elftal in het veld, dat les gaat geven in techniek en balbeheersching. Er is geen Chileen, die een voet aan den bal krijgt en de midvoor van Uruguay lost zulk een krankzinnig hard schot, onverwachts, vlak na een dribbel, zoo ongeveer in den vorm van het getal 8, voor- en achteruit in enkele on deelbare seconden.... dat de bovenlat trilt en de verbijs terde Chilenen, in het veld en op de tribune, muisstil doen. 'n Mooi staaltje van overdonderen en „recht-op-de-goal", want de dribbel was maar „galerij-spel", dat kon een kind zien. De Urugueezen spelen het voetbalspel naar mijn hart, het old nice football, dat de geweldige hartstochtelingen van de Santiago de Chile: Estadion Nacional. - Hoek van het Speelveldlet op de keurige bewakers van de orde rond het terrein. De paarshem- den (Uruguay) hebben juist een vergeefsche aanval ge daan.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 1