Om het voetbalkampioenschap van Nederland. Ajax - N. A. C. 4-2. N.A.C. -Ajax 1-3. AJAX-HAARLEM Doelman Kluit zuivert zijn terrein. Zoo is dan de strijd om het voetbalkampioenschap van Nederland geëindigd in het voordeel van „Haarlem" en moest onze club zich tevreden stellen met de z.g. pervolle tweede plaats. Wij hebben het in den loop der jaren wel met minder moeten doen, maar toch, als wij de gespeelde wedstrijden om de „gouden" plak nog eens in gedachten de revue laten passeeren, het spel onzer tegenstrevers onder de loupe nemen, dan komen wij tot de conclusie, dat die tweede plaats toch zeker niet noodig is geweest. Er zijn eenige punten verloren gegaan, die geheel buiten onze begrooting vielen en nu weten wij wel, dat nakaarten geen zin heeft, maar de oorzaak nagaan van een in den mist verdwenen illusie, kan o.i. toch nooit geen kwaad. Toen het bekend was, welke clubs met ons zouden strijden om den eere-titel, hadden wij en wij niet alleen zoo'n idee, dat N.E.C. en N.A.C. uit, voor ons weieens puntenverlies zou kunnen beteekenen. Tegen Heeren veen en Limburgia, och, dat zouden wij vermoedelijk wel redden en Haarlem, tja. dat was een moeilijker te beant woorden vraag. Door de jaren heen waren de roodbroeken nooit te vertrouwen geweest, was het tegen de Haarlemmers dan ook immer en altijd oppassen geblazen, zoodat het ook nu wel weer bij rood-blauw alles of niets zou zijn. Het is echter niet bepaald geloopen als wij het ons hadden gedacht. De nederlagen tegen Limburgia en Heerenveen waren ge weldige tegenvallers? doch daar stonden de overwinningen in Nijmegen en Breda tegenover, zoodat oppervlakkig be- beschouwd, verlies door winst werd genivelleerd. Oppervlakkig beschouwd, maar in wezen was èn de nederlaag tegen Heeren veen èn de nederlaag tegen de roodbroeken zelf, de zweepslag, of zoo men wil het stimulans, voor de Haarlemmers om ver beten door te zetten en den verkregen voorsprong te hand haven. Drie punten stonden de jongens van Van Balen Blanken voor en toen Limburgia er vijf van maakte, kon zelfs spelerspech de Haarlemmers niet meer tegenhouden. Nu kun nen wij er nog lang en breed over praten, doch dat heeft natuurlijk geen zin, maar iets wijzer zijn wij door deze knóck-out competitie toch wel geworden. Op de eerste plaats weten wij nu, dat Heerenveen zich tot een tegenstandster heeft ontwikkeld, waar in het vervolg ernstig rekening mee gehouden zal moeten worden, op de tweede plaats, dat tegen clubs met geringe technische capaciteiten, het voetbalwapen, dat naar den naam „enthousiasme" luistert, een stevig woord meespreekt en op de derde plaats en dat is voor ons wel het kardinale punt dat onze techniek nog lang niet vol maakt is. Dat eene centimetertje, die fractie van een seconde, die ons in feite „hors concours" had moeten maken, ontbrak nu aan onze techniek en snelheid van handelen en deed ons achtste nationale kampioenschap in den Haarlemschen rook verdwijnen. Dit centimetertje, die fractie van een seconde, er afvijlen, zal de taak zijn voor het nieuwe seizoen en als deze opgave is gelukt, dan om het eens duidelijk en popu lair te zeggen laat dan de kat maar komen. AjaxN.A.C. We zullen kort zijn, het is alweer zoo lang geleden, maar AjaxN.A.C. werd de beste match op ons veld van deze serie van vijf om den nationalen titel. Er werd sportief, snel en spectaculair gespeeld, de doelpunten waren van prima kwaliteit, zoodat de ruim twintig duizend toeschou-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 4