HONKBAL. Ditmaal begin ik mijn overzicht eens met de verrichtingen van de jeugd, want daar bestaat alle reden toé. De juniores gingen voort op den weg, die naar het kampioenschap leidt. De niet volledige ploeg van T.I.W. moest met 322 het loodje leggen. V.V.G.A. bood meer tegenstand, doch had toch een 91 nederlaag in ontvangst te nemen. Ons jongste negental staat nu met 4 overwinningen aan het hoofd van de ranglijst. Het is te betreuren, dat clubs als A.B.C., Blauw-Wit en D.W.S. ditmaal niet met een jeugdnegental aan de competitie deelnemen; anders zou de strijd ongetwijfeld aantrekkelijker zijn geweest. Het Zondag 30 Juni j.l. gehouden jeugdtournooi van R.C.H. was voor de onzen dan ook een welkome gelegenheid hun krachten eens met andere negentallen te meten. Dat Ajax over een behoorlijk stel juniores beschikt, blijkt uit het feit, dat zij op overtuigende wijze den Adri-Blokkerbeker veroverde. Wel is waar werd één wedstrijd verloren, doch Rood-Wit was toen al zeker van een plaats in den eindstrijd. Bovendien achtte de leider het, gezien het lijvige pro gramma, niet verantwoord steeds met dezelfde en dus sterkste opstelling het veld in te gaan. In de finale tegen T.Y.B.B., welke ploeg in Haarlem de leiding heeft, toonden Leeser c.s. inderdaad de beste ploeg te hebben. De aanvoerder gaf zelf het goede voor beeld met 2 home-runs. Wim Weppner was als werper in uitste kenden vorm. De keurige aangooien van Schimscheiner toonden aan, dat er uit hem een goede honkballer kan groeien. Nu nog eens extra op slaan oefenen, Joop! Verder bewaakte De Vlieger Jr. de honken zeer goed. Maar ook de niet genoemden wensch ik geluk met het prachtige resultaat. Ter herinnering kregen zij allen een diploma. De uitslagen waren tegen R.C.H. 130, E.D.O. 51, V.V.G.A. 84, E.H.S. 3—4, T.Y.B.B. 12—1. De organiseerende vereeniging had veel eer van haar werk. Slechts zou ik haar in overweging willen geven, het volgende jaar de clubs zoodanig in te deelen, dat het programma niet overladen wordt. Bovendien was het veel later geworden, dan in de be doeling lag. Overigens niets dan lof, blauw-zwarten! Indien zulks niet op technische bezwaren stuit, zal het bekende Ajax—V.V.G.A.-tournooi alsnog op korten termijn worden gehouden. Ajax I had met het zwakkë zusje Quick geen moeite. Ondanks het ontbreken van Beumer en Van Lobberegt werd de eindstand 80. Het was echter een verblijdend teeken, dat Neerlands oudste honkbalclub er eindelijk toe was overgegaan haar negental te ver jongen. Het tweede negental haalde het stoute stukje uit, A.B.C. op eigen veld beide punten af te snoepen. Aanvankelijk had Ajax een rui men voorsprong, doch the Reds gaven zich niet voetstoots gewonnen. Ten slotte verlieten de onzen met een kostbare 108 zege opge togen het terrein. Dat was fraai werk, lui! De wedstrijd AjaxH.H.C. heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Oorspronkelijk zou de ontmoeting Zondag 30 Juni te Haar lem plaats hebben, doch met het oog op de voetbalmatch Ajax Heerenveen verklaarde H.H.C. zich op ons verzoek bereid een dag eerder te 4 uur op ons veld te spelen. Toen het aanvangsuur van genoemden voetbalkamp echter vervroegd werd, moesten weer nieuwe wegen worden bewandeld. Het slot van het lied was, dat Ajax en H.H.C. elkaar 's Zondags om 2 uur op het Voorland-terrein bestreden. Laat ik maar meteen met de deur in huis vallen: het is voor Ajax een drama geworden. Ik geloof niet, dat het zoo'n vaart had geloopen als vanger Ter Heide die te elfder ure naar het Friesche Haagje moest van de partij was geweest. Uiteraard kon Beumer geheel onvoorbereid zijn aanvoerder niet doen vergeten. Hieraan moet het worden toege schreven, dat het spel van Geestman die in de vorige wedstrijden waarlijk niet slecht gegooid had thans onder de maat bleef en dat Wim later door Van Lobberegt moest worden vervangen. Doch afgezien daarvan is het toch uitermate teleurstellend, dat onze ploeg, die bij de zesde slagbeurt nota bene met 113 leidde, ten slotte met 1511 het onderspit moest delven. Voor Kok, die twee home-runs op zijn naam bracht, was het wel bijzonder zuur. Ik meen, dat ik den spijker op zijn kop sla als ik zeg, dat het ons eerste negental op kritieke oogenblikken aan den noodigen strijdlust ont breekt. Tijdens den wedstrijd tegen E.D.O. viel dit ook reeds waar te nemen. Waar blijven de aanmoedigingskreten als Ajax aan slag is? Daar waren wij vroeger heel sterk in. Met gestadig oefenen en meer enthousiasme kunnen wij het zeker verder brengen. Welnu, de kans is nog niet verkeken. Intusschen schijnen de roodbroeken, die lang niet zoo zwak zijn als hun plaats op de ranglijst doet vermoeden, er een gewoonte van te maken Ajax als slachtoffer uit te kiezen. Dit kunnen wij niet langer over onzen kant laten gaan, mannen! Rest mij nog een woord van dank aan het bestuur van de sympa thieke Haarlemmers voor zijn medewerking. Na de kranige prestatie tegen de bewoners van den Zuidelijken Wandelweg was het gelijke spel (2—2) tegen E.D.O. 2 min of meer een tegenvaller. De verhindering van werper Wapstra kan hier niet als verontschuldiging gelden, want Hoogendijk heeft zich keurig van zijn taak gekweten. De oorzaak van dit gedeeltelijk falen was vooral het zwakke hönkloopen. Zelfs de oude rotten lieten zich in de luren leggen. Ofschoon onze reserves tweemaal een achterstand hadden in te loopen, hebben zij verreweg de beste kansen gehad. Na een rustig partijtje tegen S.C. Haarlem, waarbij de zege slechts in de laatste innings even in gevaar kwam, keerde Ajax twee pun ten rijker (35) uit de Spaarnestad terug. Ik kan mij niet aan den indruk onttrekken, dat Ter Heide en vooral Beumer hun hoofd meer bij voetbal dan bij honkbal hadden. Moge het gesloten seizoen vol gend jaar uitkomst brengen! Kok ontpopt zich meer en meer als een eerste-honkman van klasse. Ook thans wist hij menigen onzuiver aangegooiden bal op de hem eigen wijze te verwerken. Nu nog eens geducht oefenen op honk loopen, Rud! Voorts zou ik den spelers willen aanraden zich steeds van de spelsituatie te vergewissen voordat de bal naar den slagman wordt geworpen. Het gebeurt nog maar al te vaak, dat zij niet dadelijk weten, wat hun te doen staat als de bal in hun richting komt. Tegen D.O.S. keerde Ajax II op het goede pad terug. In het veld deden de Stichtenaren het niet kwaad, doch hun slaan en honk loopen was onvoldoende. Hieraan zal het dan ook wel liggen, dat zij de roode lantaarn dragen. Hordijk deed een tweetal fraaie vangen en stelde de kanaries in de gelegenheid de eer te redden (51). Kan men bewondering hebben voor de wijze, waarop de spelers van Quick steeds weer hun nederlaag weten te dragen, een feit is dat zij niet meer in de eerste klasse thuishooren. Slechts de pogingen dertig runs te maken en de tegenpartij het scoren te beletten, hiel den er bij Ajax tot het einde den, gang in. Heel veel valt er over dezen eenzij digen wedstrijd niet te zeggen. Bij de thuisclub deed de veteraan Vonk in het buitenveld goed werk. Onze eerste-honkman Kok bracht het wederom tot een home-run. Geestman was ditmaal aan slag bijzonder vaardig. Hij gaf niet minder dan 5 veilige honk- slagen. Zijn gemiddelde was 0,71. Eindstand: 028! Nadat de wedstrijd Ajax 2O.V.V.O. Zaterdag 8 Juni j.l. wegens den regen moest worden gestaakt, ontmoetten deze negentallen elkaar Zaterdag 6 Juli opnieuw, doch ook nu is de kans groot, dat dit treffen ongeldig wordt verklaard, daar aanvoerder Stam een tweetal protesten heeft ingediend. Dat De Koning na een veilige home-run nog werd uitgegeven, was voor Ajax en voor Bob spijtig, doch tegen de feitelijke beslissing van den veldscheidsrechter is niets in te brengen. Onze clubgenoot zou namelijk een der honken niet hebben aangeraakt, waarop de tegenpartij hem prompt uittikte. Volgens veler meening had ge noemde looper wel degelijk aan dezen plicht voldaan. In de volgende gevallen ging de leiding buiten haar boekje. De looper Losekoot werd op het tweede honk door een aangooi van den vanger geraakt, waarna de bal verder rolde. Onmiddellijk kondigde de scheidsrechter „doode.bal" af. Op aanraden van den helper, die den uitroep van den arbiter niet gehoord had, liep Tom verder, doch hij was volkomen van zijn stuk gebracht, anders zou hij stellig het thuishonk hebben gestolen. Nu werd hij door zijn aarzelend optreden uitgemaakt. De beslissing „doode bal" was hier volkomen misplaatst, doch toen de scheidsrechter dit eenmaal geroepen had, had hij het spel ook inderdaad „dood" moeten verklaren. Voorts sloeg een speler van Ajax, terwijl er twee man uit en het tweede en, derde honk bezet waren, den bal in het slagperk tegen zijn voet, waarna het ronde voorwerp in het veld belandde. Een O.V.V.O.-er snelde toe en tikte den Ajacied uit. Art. 31 der spelregels vermeldt echter, dat een slag o.a. fout is, als de bal op of boven den grond buiten de foutlijnen den scheidsrechter of een speler raakt. De uitspraak van de Protestcommissie kan dan ook met ver trouwen tegemoet worden gezien. Ofschoon de zomersporten danig in de verdrukking zijn gekomen, staan ons buiten de competitie nog heel wat belangwekkende honkbalgebeurtenissen te wachten. Eind Juli zal een Amerikaansch vlooteskader ons land bezoeken. De commandant heeft reeds pogingen in het werk gesteld gedurende het verblijf te Amsterdam wedstrijden te organiseeren in verschil lende takken van sport, doch „first of all baseball!" Zondag 28 Juli a.s. zal het Nederlandsche negental in het Ajax-stadion tegen een zeer sterk team uit het land van stars and stripes uitkomen. Fijn proevers zullen deze gelegenheid niet laten voorbijgaan. In het kader van de uitwisseling van sportbeoefenaren zal het hoofdstedelijke negental waarschijnlijk Maandag 5 Augustus a.s. een honkbalwedstrijd te Liverpool spelen. Naar verluidt, kan het spel der Engelschen de vergelijking met Amerikaansche amateurs wel doorstaan. Het is al weer heel wat jaren geleden, dat een Neder landsche honkbalploeg de grenzen overtrok. Daarom is deze ont moeting van groote beteekenis. Het staat reeds vast, dat eenige Ajacieden voor dezen tocht zullen worden uitgenoodigd. Zaterdag 10 Augustus a.s. zal in het Ajax-stadion de jaarlijksche steden wedstrijd AmsterdamHaarlem worden gespeeld. Zullen onze stadgenooten er deZen keer in slagen aan de Haarlemsche suprematie een einde te maken? Den volgenden dag zal Blauw-Wit haar traditioneel tournooi hou den. Dit sportevenement zal een feestelijk karakter dragen, daar de Stadionclub reeds 25 jaar aan de honkbalcompetitie deelneemt. Het is voor een secretaris nooit prettig als zijn vereeniging boete wordt opgelegd, vooral niet als hij hieraan part noch deel heeft. Ik reken er dan ook op, dat de spelers steeds op tijd aanwezig zijn. In den vervolge zal elke geldstraf wegens te laat beginnen op de betrokkenen worden verhaald. Last but not least! Reeds lang had onze vereeniging behoefte aan een scoringbord. Door bemiddeling van den heer J. G. A. Losekoot kan Ajax zich nu over het bezit van een dergelijk bord verheugen. Het ziet er buiten gewoon verzorgd uit. Uit naam van de honkbalafdeeling betuig ik den heer Losekoot en den vervaardigers hiervoor mijn warmen dank. Wij hopen er nog vele jaren gebruik van te maken. E. H. VAN TUIJL. OP DE TRIBUNE. Hè, hè, de eerste kampioenswedstrijd zit er weer op. En zooals de geachte sportjournalisten dit plegen te noemen, we zijn weer eens voor de zooveelste maal met onze hakken over de sloot gekomen. En tochik zie ons zwaar gehavend team nog veel liever met de hakken over die beruchte sloot komen, dan met een hele beenlengte. Mijn lieve, dat geeft veel meer spanning en emotie! De vreugde dansen op de tribune zijn er des te doller dan én de gezichten des te rooder. De indianen van Winnetou hebben vast niet krijgshaftiger gebruld, na het opgraven van de strijdbijl, dan de scharen opge wonden supporters. 's Avonds hoorde ik het verslag van dezen emotioneelen strijd over de radio. De reporter „versloeg" de laatste 10 minuten, het meest spannende deel. Zijn woorden werden voortdurend begeleid door het geloei en het gehuil van het publiek, waarvan ieder afzon derlijk echter zal beweren, dat hij altijd rustig en volkomen neutraal de wedstrijden bijwoont, hij windt zich nooit op. Hoe komt U erbij! De sterkste moet winnen! Et voila, c'est tout! Gelooft U het? Ik niet! Maar om weer op den wedstrijd terug te komen. Hij was rijkelijk fors. En er gebeurden wel eenige „rare dingen". Niet raar was, dat^ Gerrit die penalty stopteDat was O.K.! En heelemaal niet raar was, dat het eindsignaal weerklonk. Toen werden we weer zoo langzamerhand normale menschen en liepen we weer spoedig te kankeren over de „vlugge, snelle en veilige zuivering" in ons vlakke landje. Wel jammer, dat we de returnmatch verloren. Maar daarom niet getreurd, wanneer onze ploeg to make the best of it, er van wil maken, dan worden we nog landskampioen. Wédden? Haarlem—Ajax ook gezien. Helaas, dit was de tweede nederlaag in successie en alweer niet bepaald de verhouding in het veld. Doch

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 9