al is het dan ook een beetje zwart, en waar hij graag zou willen wonen. Op sportterrein zijn de resultaten voor de massa nu een maal tastbaarder dan op ander gebied, maar als onze voet ballers, onze korfballers, onze boksers, onze athleten, enz. het, wars van hongerwinter, gebrek aan sportmateriaal en trai- ingsmogelijkheden, zoo verduveld goed opknappen, zou het verder dan ook niet goed kunnen gaan? Als ik nu nog over stakingen e.d. ging schrijven, dan zou ik mijn taak van clubbladredacteur een beetje erg voorbij loopen, daarom stop ik maar voor heden. JAMES. SUCCESSEN VAN HET EERSTE JUNIORES-ELFTAL. Als dit blad verschijnt, is het grootste gedeelte van de jeugd- tournooien, waaraan onze Juniores I deelnemen, alweer achter den rug en dat onze jongens meer dan behoorlijke resultaten heb ben behaald, moge blijken uit hetgeen hieronder volgt. Bij R.C.H. te Haarlem werd de eerste prijs in de wacht ge sleept en het deed ons genoe gen uit den mond van R.C.H.'s voorzitter te mogen hoor,en, dat ons team het voor-oorlogsche peil het dichtst benaderde. Vijf matches moesten worden gt speeld, om eigenaar van den eersten prijs te worden en Bab Fritz en zijn vrienden vol brachten deze taak zonder een punt te verspelen. Laakkwar tier, R.C.H. b en Bloemendaal moesten er in de voorronde aan gelooven en R.C.H. en H.F.C. leg den het in de demi- en de finale tegen onze jongens af. Tien goals voor en één doelpunt tegen was het tastbare resultaat van deze vijf bliksem wedstrijden. Vrijdag 24 Mei j.l. trokken wij, uitgeleide gedaan door Jan Elzenga, actief als altijd, naar het donkere Zuiden, om te trachten bij „Bleyer- heide" een prijs weg te sleepen. Als je met voetballers, hetzij oud of jong, op stap gaat, dan zit er altijd direct stemming in, en komt er dra een vacantiegevoel over je. Je zit wel over den trein ver deeld, maar bij elk tusschenstation heb je weer even contact met elkander en gedurende de reis hoor je gezang en flarden mondorgel- muziek uit coupé-vensters ruischen. Als dan in Utrecht blijkt, dat de boys van Feyenoord en Laakkwartier ook aansluiting met de Zuider-express hebben, is het spul volmaakt. In Heerlen wordt Feyenoorder, Hagenees en Ajacied gelijk de Hollandsche Nieuwe in de tram gestouwd en ondernemen wij broederlijk vereend de laatste etappe naar Kerkrade. Eenige officials nemen ons daar in ontvangst en onder nieuwsgierige blikken van Bleyerheider-jeugdige-schoonen gaat de bloem van het Westersche jeugd-voetbal in optocht naar het clublokaal. Het begint daar al goed. Verfrisschende dranken het bier is goed en zoet worden uitgereikt en een vla-koffie-tafel staat gereed, om gedemonteerd te worden. ,,Ik val aanvolg mij," behoeft geen twee keer geblazen te worden en zienderoogen slinkt de voorraad liquide- en vaste stoffen. Rinus Michels is spoedig de favoriet van de schalen-aandragende jongedames en hij verzet bergen werk. Tegen zeven uur komen de pleegouders en zoo langzamerhand verdwijnen de Westerlingen on der geleide naar hun kwartieren. Het donkere Zuiden! Praat ons er niet van. Het is een land van zon waar het knap kan regenen en zoo nu en dan een lief donder- buitje wordt afgestoken met lachende, levenslustige menschen. Als wij, Hollanders, 50 °/o van de Zuidelijke gulheid en gastvrijheid bezaten, dan was het hier een schoon land, manneke! In die vier dagen hebben wij het intieme leven van den Zuiderling leeren kennen en waardeeren. Het leven van den mijnwerker van heel dichtbij meegemaakt en ons stil en bewonderend gerealiseerd wat deze menschen presteeren en onder welke omstandigheden deze zwart-goud-delvers hun leven maken en breken. Bedenk, koele, critiseerende Westerling, als gij 's winters Uw kolenkit in Uw vuur vreter ledig smijt, wat aan dien gulpenden stroom zwart goud vastzit. Zweetdruppels, bloed en tranen verdwijnen tegelijkertijd in Uw haard, die zoo gezellig knettert Eén week, één mijnéén doode, één hand afgekneld, één been afgezet. Nuchtere cijfers een wereld van leed! Stoflongen, weet U, wat dat beteekent? 't Donkere Zuiden! Praat ons er niet meer van! Het Zonnige Zuiden! Land van hartelijke, gulle menschenland van grim- en glimlach! 's Avonds, na een overvloedig maal, besloten met vla in alle kleu ren, maten, grootten en gewichten, hebben wij met pleegouders, officials en tegenstanders, wat muziek gemaakt en onzen kennis senkring belangrijk uitgebreid. Met het oog op den strijd van den volgenden dag, moestgn de knapen vroeg naar bed en.-... de rest volgde spoedig. Zaterdagmorgen 9 uur verzamelen en en masse naar Rolduc. Hier het seminarium van binnen en van buiten bewonderd en van de prachtige omgéving genoten. Met Volewyckers, Laakkwartierders, Feyenoorders en Bleyerheidenaren, voetbalpraatjes hoe is het mogelijk gehouden en het Zuidelijke voetbal in alle klanken hooren bezingen. Toen was het weer aantreden voor den middagdisch en al zat je ervoor, het was onmogelijk om te weigeren. U kent het schoone voetballied van-: één nul is niets etczoo ging het daar ook, alleen de woorden waren anders, n.l. één stuk (half pond) vla is nietstot tien nul toeen weigeren was onbeleefd. Koffiepot, van hetzelfde laken een pot. Wij hebben in vier dagen meer koffie gedronken ,dan anders in een maand. Om vier uur onze wed strijd begon om vijf uur tegen den honger als entremet, vla (stukken a 1 pond) met koffie. Na het tweede stuk zijn wij een sitdown staking begonnen, die, na gezamenlijk overleg en terwille van den vrede, met opname van nog een stuk vla werd opgeheven. Toen zijn we gaan voetballen en klopten B.V.V. in een zeer be hoorlijken wedstrijd met 2—1 Cor van 't Hart werd in deze match de held van het tournooi, door van ca. veertig meter afstand met een legendarisch hard schot de eerste goal van dit voetbalfestijn te scoren. Dit doelpunt zal in de harten der Bleyerheider-voetbal- schare voort blijven leven, daar een ieder er den volgenden dag nog met diep respect over sprak. Voor de rust maakte B.V.V onhoud baar gelijk en alhoewel onze jongens technisch beter waren, hadden zij toch moeite genoeg zich de fanatieke Bosschenaren van het lijf te houden, Na half time waren wij uitgesproken sterker en Rinus maakte er dan ook spoedig 2—1 van, zoodat spelers en leider met een gerust geweten naar de verrichtingen van onze tegenstanders van morgen konden gaan kijken. BleyerheideLonga, was het eerste nummer, dat ons voorgezet werd en aan de hand van het vertoonde spel, gaven wij ons team tegen Bleyerheide een beste kans. Feyenoord—Laakkwartier was een aardige match, die door de Rotterdammers verdiend met 1—0 werd gewonnen. Volewyckers verloor, alhoewel technisch beter dan Kerk rade met 01, doch had minstens een gelijk spel verdiend. Hiermede was het programma voor dien dag afgewerkt en werd de avond in Bleyerheider voetbal- en familiekring gezellig doorgebracht. De Zondagmorgen kon naar eigen goeddunken worden besteed en velen maakten een wandeling in de mooie omgeving van Kerkrade. Om één uur was het weer aantreden voor Mr. Football en gingen B.V.V. en Kerkrade in een fiksche regen bui elkander te lijf. Na tien minuten hield het op met zachtjes regenen en onder begeleiding van donderslagen werd de hemel-waterkraan wijd open gezet. Het veld veranderde in een meer met hier en daar een eilandje, maar dat mocht h'm de pet niet kreuken. Feyenoord, Vo lewyckers, enfin 'n ieder op zijn beurt, werd het water ingestuurd en toen alle spelers drijfnat waren, hielden de spuit gasten er mee op. Punt! Wij waren sterker geweest dan Bleyer heide, doch konden het net piet vinden en aangezien onze gastheeren dat wel eenmaal deden, was onze kans op den eersten prijs in de vla ge draaid. Onze jongens voelden zich geroepen om wraak te nemen en Laakkwartier werd hier het slachtoffer van. Michels, Pieters Graaf land, Krist en Huis (2 X) scoorden binnen 2 X 15 minuten vijf doel punten, welk kunststukje Kerkrade later op den dag ook uithaalde. Onze laatste partij ging tegen ,,De Volewyckers" welke match werd aangekondigd, als de Amsterdamsche derby! Pieters Graafland (2 X) en Michels zorgden ervoor, dat wij twee doelpunten op de groen- witten voor bleven, zoodat door een 3—1 overwinning op den derden prijs beslag werd gelegd. Men was het er vrijwel overeens, zelfs de Heer Barendrecht van Feyenoord was die meening toegedaan, dat ons team het beste voetbal had gespeeld, zoodat onze boys daar in Bleyerheide een goede beurt hebben gemaakt. De einduitslag werd: Feyenoord 1, Kerkrade 2, Ajax 3 en Bleyerheide 4. 's Avonds werden onder groote belangstelling de prijzen uitgereikt en boden wij als dank voor de genoten gastvrijheid een vaantje in de clubkleuren van Bleyerheide en onze vereeniging aan, een geste, die zeer op prijs werd gesteld. Na afloop is er gezamenlijk braaf feest gevierd en 'n ieder, die in Limburg bekend is, weet wel hoe dat gaat. 't Slot was een Feyenoord, B.V.V., Bleyerheide, Laakkwartier, Volewyckers en Ajax-verbroedering enkortom, er was leut. Den volgenden dag hebben wij noode van al onze nieuwe vrienden afscheid genomen en met Rotterdammers, Hagenaars en Over 't IJ- ers de terugreis aanvaard. Van deze plaats willen wij bestuur, com missieleden, pleegouders en allen, die, daar in Limburg, zooveel voor ons hebben gedaan, zoo uitermate gul en gastvrij voor alle deel nemers zijn geweest, nogmaals hartelijk dank zeggen. Bleyerheide naren het was reusachtig en wij zullen het nimmer vergeten. In de competitie werden we kampioen, Ook in tournooien geven we 'm „van katoen", 't Jeugdvoetbal in Holland is niet fijn, Als er geen Ajax-juniores zijn, 't Staat overal in de krant, Wij zijn de besten van het land. Wijze: „Lilly Marleen" Woorden: Schuring. Dat was het laatste wat wij nog hoorden nagalmen en toen was de Limburgsche reis met vla, verleden tijd. Hemelvaartsdag sleepten onze jon gens bij Zeeburgia den beker weg, maar dat is een „other/ story" en komen wij later op terug. Van onze reserves en het verdere jeugdvoetbal valt niet veel meer te vertellen en verwijzen wij naar de uitslagen. Tot wederlezens! BROWN. R.C.H.-TOURNOOI TE HEEMSTEDE. Met onze Juniores 1 trokken wij naar Heemstede om deel te nemen aan het R.C.H.-tournooi. Onze jongens waren vol goeden moed en wilden absoluut No. 1 worden. De le wedstrijd tegen Laakkwartier werd met 10 gewon nen. Ook R.C.H. b werd met 1—0 verslagen, terwijl de 3e wedstrijd tegen Bloemendaal ons een 40 overwinning bracht, waardoor wij geplaatst worden voor de demi-finale. De demi-finale tegen R.C.H. a werd met 21 en de finale tegen H.F.C. met 20 gewonnen en kwam de beker voor 1 jaar in ons bezit. Rest mij nog te vermelden, dat ons lid Schuring den jongens bloe men aanbood met het behaalde kampioenschap. Dat Paul van Jaaren het niet eens was met de Jeugd-commissie, dat hij 1 wedstrijd niet mede mocht doen, daar ook reserve's medewaren, welke wij in tournooien zooveel mogelijk ook een wedstrijd mede laten spelen, doch Paul was zoo sportief om zijn fout in te zien en onmiddellijk excuus te vragen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 10