Clubblad van de Amsterdamsche Football - Club Ajax Verschijnt 1 x per maand Mei 1946 No. 5 A JAX- NIEUWS REDACTIE: J. DE BOER Jr. - J. L. MELCHERS F. H. W. DE BRUIJN REDACTIE-ADRES: F. H. W. DE BRUIJN, Molenkade 9 Duivendrecht VAN HET EERSTE ELFTAL. Ajax—De Volewyckers. Hallo! Amicehoe staat het leven? Moeder en de kinders goed, ja? Prachtig zeg! A propos, het gaat jullie weer geweldig voor den wind. Ja, dank je, maarwat bedoel je eigenlijk? Nou zeg, die is goed, jij bent ook een gijnmakerwat bedoel je eigenlijk! Met je clubmet Ajax natuurlijk! O, zei ik (a la Huizinga) Dat kan Zondag een fantastische partij worden, zeg! De twee beste teams van Nederland en daarbij, als pikant tintje, de strijd om de hegemonie van Groot Mokum. 't Kan luizig worden zeg, enne vier „overdekte tribune" is voor jou een peuleschilletje. Ik kom ze van de week wel even bij je aanhalen. Saluut, het beste en bij voorbaat bedankt. Zeg „Brown", wij zijn op kantoor met vijf man, allemaal voetbal liefhebbers. We weten wel, dat het lastig is, maar jij kunt wel voor vijf „open tribune" zorgen Hé, ouwe jongen, dat treft, in langen tijd niet gezien. Alles goed ja? Prachtig! Zondag AjaxDe Volewyckers hé? Doe jij me een lol enne Hé kerelJa, houdt maar op, ik weet het al. Je vindt me een reuze kerel, bij me thuis is alles in ordeje hebt vier collega's.. Zondag is het AjaxDe Volewyckers en je moet kaarten hebben. AjuHo, stop! Loop nu niet weg, luister even! Houdt je vrouw van .chocolade, eieren, koek, ouwe klareeen gratis abonnement voor perkament wave, of hoe heet zoo'n krulgevalsteek een sigaar op, het is nog een goeieDeurwaarder, volgende zaak. AjaxDe VolewyckersAmsterdam en ver daarbuiten is foot- ball-crazy. Ajax-bestuur plus aanhangsel en aanhang wordt crazy van de crazy voetbal- en Ajax-aanhangers. Een koninkrijk voor een kaartje. Tien jaar van een menschenleven voor een ticket. Zijn we getroubleerd of zijn we het niet? AjaxDe Volewyckers! Laten we spontaan zijn en ronduit be- en erkennen, dat het een sof-wedstrijd is geweest. Een sof-wedstrijd, uit voetbal-technisch oogpunt bekeken dan. Wel spannend, doch armetierig voetbal. Van onzen kant, vooral na halftime, bar slecht en wat „De Volewyckers" betreft, drie spelers, n.l. Kamstra, v.d. Steen en Bruist, die een beste partij speelden. De geblesseerde Daan de Jongh had eenige goede momenten, doch bracht er overigens weinig van terecht en de resthuis, tuin en keuken uit een midden standers-buurt. Neen, als deze twee en twintig spelers de roomlaag uit de Nederlandsche voetbal-melkpan vormen, dan is het toch wel bedroevend met ons voetbal wereldje gesteld. Van de andere distric ten is ons weinig bekend, maar aangenomen, dat er in het Westen nog steeds het beste wordt gevoetbald, dan zullen wij het wel met elkandér eens zijn, dat de voetballerij in ons landje „huilen met de lamp aan" is. En het Nederlandsche elftal dan, zult U zeggen! Kunst, zestig eerste klassers, dat is een dikke zeshonderd spelers en daaruit een elftal bij elkaar te harken, dat in staat is tegen buitenlanders succes te boeken, zegt ons niets. Als wij bedenken, dat de T.C. moet zoeken en tasten, om uit ca. zeshonderd spelers een dragelijk elftal samen te stellen, dan zegt dat alleen, dat onze visie op het huidige Hol- landsche voetbal juist is. In het treffen tusschen rood- en groen-wit hebben wij slechts enkele staaltjes „bekeken" voetbal gezien, doch vrijwel anderhalf uur naar individueele pogingen en afbraak gekeken. Het beroemde „stopperspilsysteem" van „De Volewyckers" bleek een zoekplaatje en Joop Stoffelen, die Daan de Jongh niet vertrouwde, dacht het lek te hebben gevonden, door tusschen onze backs zijn tenten op te slaan. Volgens boekje en schriftuur heet dat dan „stopperspil" en win je de match. Want, nietwaar, bij het voetbalspel is het toch op de allereerste plaats de bedoeling, dat de tegenpartij geen doelpunten maakt (laatste theorie, speciaal voor clubs met rood-achterlicht- aspiraties). Als je daar nu maar voor zorgt en de voorhoede pikt zoo nu en dan een goal, dan zit je zoo in de tweede klasse, pardon, dan ben je zoo kampioen. Kijk maar naar K.F.C., West-Frisia, Z.F.C. e.a. beproefde stopperspilclubs. Eén seizoen boven op den troon en het volgendetja broeder, je moet er de spelers voor hebben en.. die hebben we niet meer, want die zijn leeggespeeld. Wat een pech, hè! Laten wij ons er in godesnaam nooit en te nimmer aan bezondigen, doch bij ons beproefde systeem blijven. Ruim dertig jaren spelen we reeds het op techniek bebaseerde specifieke Ajax-spel en zijn er wel bij gevaren. Laat anderen het, doorja, door welke bekende voetbalgrootheid eigenlijkgepropageerde z.g. moderne voetbal plegen, laten wij zorgen, dat weer minstens negentien spelers vech ten voor een plaats in ons eerste elftal. Momenteel hebben wij er twaalf dertien, dat is dus lang niet genoeg, doch het volgende seizoen komen er eenige candidaten bij en kunnen wij misschien weer komen tot een team, dat de kenners weet mee te sleepen Dan krijgen wij weer onderlinge oefenpartijtjes, waar de vonken af vliegen en waarmede onze club groot werd. Ajax—De Volewyckerswe hadden ons er veel van voorgesteld, doch zijn bedrogen uitgekomen. Geen oogenblik wisten de twee en twintig matadors tot een spel te komen, dat je warm maakt. Het deed je niets. Je zat er naar te kijken, zonder dat in je binnenste, dat ondefinieerbare vonkje opspatte, waardoor voetbal zoo aan trekkelijk Wordt. Het .was „dood-water" en hoe er gespeeld is? (Zie vervolg op pagina 5) Ajax-De Volewijckers (1-1) Tevergeefs grijpt Bruist naar den bal, dien Drager met het hoofd in het Yolewijckers-doel jaagt. Cliché: Sport''

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1946 | | pagina 1