Onze Juniores brachten het er op dezen eersten officieëlen voet baldag zeer behoorlijk af, doch de adspiranten, met uitzondering van het vijfde- en het zesde elftal, konden het niet tot een overwinning brengen. Het eerste t.m. het vierde adspiranten elftal gaan o.i. een moeilijk seizoen tegemoet, daar wij geen sterke elftallen op de been kunnen brengen. Met een beetje goeden wil en flink trainen zal het eerste adspiranten team zeer zeker een behoorlijke plaats op de competitie ladder kunnen bereiken en wij vertrouwen er dan ook op, dat onze boys hun uiterste best zullen doen, om de Ajax- kleuren hoog te houden. Dit geldt natuurlijk ook voor de andere knapen en wij zien met belangstelling hun verdere verrichtingen tegemoet. Juniores I, waarvan de kern sinds 1940 samenspeelt en die reeds eenige adspiranten kampioenschappen op haar naam heeft, speelden den eersten wedstrijd tegen de Zeeburgia-juniores. Zooals wij had den verwacht, behaalden onze jongens de overwinning, doch Zee- burgia gaf zoo goed partij, dat het tot ver in de tweede helft duurde, eer de beslissing was gevallen. Vanaf den aanvang was Ajax sterker, doch door een tactische fout, n.l. insluiten van de tegenpartij, bleven doelpunten uit. Steeds zat de halflinie vlak achter onze voorhoede, met gevolg een groot gat tusschen aanval en verdediging, waarvan de middenvoor der Zeeburgianen profiteerde om zijn club zelfs een 10 voorsprong te bezorgen. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd, doch spoedig na de hervatting zorgden Wenderholt en Michels voor een 21 voor sprong. Uit een vrijen schop werd het 22, maar hiermede had Zee- burgia haar kruit verschoten en konden Michels en Schijf den score tot 4—2 opvoeren. Tegen Z.S.G.O. kwam onze doelman, die den wapenrok heeft aan getrokken, niet opdagen en waren wij genoodzaakt met een geïm- proviseerden goalie het veld in te gaan. Tot even na de rust ging alles goed en kwamen wij voor te staan met 40. Onze achterhoede, met den doelman aan het hoofd, raakte toen de kluts kwijt en re duceerde Z.S.G.O. den achterstand tot 4—3. Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, om aan een gelijk spel of nederlaag te ontkomen, maar met veel geluk zijn onze jongens hierin toch nog geslaagd. Het is voor aanvoerder Fritz en Paul van Jaaren een goede les geweest en laten wij hopen, dat zij voortaan hiermede hun voordeel zullen doen. Meer zullen wij van deze story maar niet vertellen. De T.O.G.-juniores, die met 7—1 op hun voetbalpantalon kregen, waren te zwak voor ons elftal. Zij kregen geen voet aan den grond en dat de stand met halftime nog 11 was, lag hoofd zakelijk aan onze voorhoede, die vele kansen onbenut liet. Na de rust was er echter geen houden meer aan en door toedoen van Michels (4), Schijf (2) en van Jaaren 1, werd de score tot 71 op gevoerd. Cor Hart, Peter Nieuwenburg en Gerrit Krist waren o.i. de beste spelers van onze ploeg. Helaas moet Peter geopereerd worden en zullen wij hem eenige weken moeten missen. Onze beste wen- schen Peter en een spoedig herstel. Ook Bakker uit het eerste juni- oreselftal, die al eenige weken ziek is en naar wij vernamen goed vooruit gaat, hopen wij spoedig weer geheel hersteld in ons midden te zien. Juniores 2. overtreffen tot nu toe onze verwachtingen. Van Water graafsmeer werd gewonnen met 50. Volewyckers 2 uit werd een gelijkspel (22) en aan Zeeburgia 2 werd met 30 een voetballesje gegeven. Watergraafsmeer had niet veel in de melk te brokkelen, doch tegen de /Vclewyckers hebben onze jongens ïiet erg moeilV- gehad. Tien minuten voor het einde stond ons team nog met 20 achter, doch een geweldige eindspurt bracht ons een verdeeling der punten. Pieters Graafland, Michels, Keyser en Huis waren in dezen wedstrijd de uitblinkers. Tegen Zeeburgia speelden onze jongens een prima partij en behoorde bovengenoemd viertal met Neefjes weer tot de besten van onze ploeg. Neefjes, Huis en Keyser scoorden ieder eenmaal. Gaat zoo door vrienden! Juniores 3 kwamen Zondag j.l. voor het eerst in het veld en het was meteen raak ook. Met 12—0 werd van Y-boys gewonnen. Wel was de tegenpartij zeer zwak, maar wij hebben een zeer behoorlijk derde juniores-elftal, zoodat wij nog vele successen verwachten. Saarloos scoorde de meeste doelpunten, doch ook Kees v. d. Schee en Eising hebben zich niet onbetuigd gelaten. Sjouke Kamp en Geel- huyzen gaven de voorhoede der Y-boys niet veel kans, zoodat Jaap van Raay een rustigen ochtend tusschen de palen heeft gehad. Adspiranten l verloren van Blauw-Wit met 10, hetgeen geen slecht resultaat is geweest. De Blauw-Witters zijn physiek veel ster ker (vriendschappelijk verloren wij eenige weken geleden met 16), zoodat deze eervolle nederlaag ons hoop geeft voor de toekomst. Uitblinkers waren Boskamp en doelman de Vlieger. Adspiranten 2 verloren van A.F.C. 2 met 0—2, maar wisten T.O.G. met 3—0 er onder te houden, hetgeen op verbetering wijst. Vol houden boys! Adspiranten 3 speelden een zeer slechten wedstrijd tegen Rapiditas in Weesp en moesten met 13 het onderspit delven. Adspiranten 4 lieten zeer slecht spel zien tegen D.V.A.V. in Die- men en kregen met 04 klop. Adspiranten 5 begonnen met een overwinning op D.W.V. 5 (3—2) en klopten Zondag j.l. zoowaar Blauw-Wit 5 op eigen veld met 2—1. Goed gedaan jongens, een volgende keer komen wij bij julie eens een kijkje nemen. Adspiranten 6; het elftal van de Gebroeders Schep, won met 3—2 van T.O.G. 3 en versloeg D.W.V. 6 op eigen terrein met 6—1. Dat is best werk geweest boys en wij hebben zoo'n idee, dat jullui een goeden gooi naar het kampioenschap doen. Dus volhouden! Voor de tegen Z.F.C., Zeeburgia en D.W.V. gespeelde vriend schappelijke wedstrijden die op één na in Ajax-overwinningen ein digend, verwijzen wij naar de in dit nummer gepubliceerde uit slagen. BROWN. HONKBAL. Door de tijdelijke scheiding van de Amsterdamsche en Haarlemsche vereenigingen en de indeeling der overgangsklassers bij de eerste klassers, stonden de wedstrijden in de afgeloopen honkbalcompetitie meestentijds op een laag peil. Niettemin hadden sommige groote clubs tegenover de mindere goden wel wat meer strijdlust aan den dag mogen leggen. Dit zou de honkbalsport in het algemeen en den overgangsklassers in het bijzonder ten goede zijn gekomen. De verschillende ontmoetingen met de Canadeezen vormden een welkome compensatie. Om echter in deze reeks van wedstrijden eenige afwisseling te brengen, werd onzen bevrijders ruimschoots de gelegenheid gegeven het door hen meer beoefende soft-ball te demonstreeren. Van de diverse teams, die op dit gebied hun kunnen toonden, heeft dat van de 30th Battery Bombers wel den besten indruk achtergelaten. Deze ploeg, die zich kampioene van het Canadeesche Leger mocht noemen, stapelde overwinning op overwinning. Een lid van deze legergroep vertrouwde mij toe, dat zijn mannen, indien het hun na 99 wedstrijden mocht gelukken ongeslagen te blijven, het op prijs zouden stellen nogmaals in ons stadion te spelen, ten einde de 100e zege in successie te kunnen behalen. Zoover is het echter niet gekomen, want zij moesten tweemaal achter elkaar de eer aan de tegenstanders laten. De meeste spelers van dit show-team hadden hun hart niet alleen aan soft-ball verpand. Behalve op hard-ball ons honkbal legden zij zich op lacrosse toe. De zwaargewicht-achtervanger, die met den knuppel behoorlijk overweg kon, was een der beste rugby-spelers van zijn land. Daar steekt de eenzijdigheid van vele Ajacieden wel sterk bij af! Van verschillende zijden is mij gevraagd, hoe mijn oordeel over soft-ball ten opzichte van honkbal luidt. Zooals de naam aangeeft, wordt bij soft-ball een zachte, luchtledige bal gebezigd. Deze is van een grooteren omvang dan onzen honkbal. Daar de kans op verwondingen hierdoor minder groot is, spelen alleen de vanger en de eerste honkman met een handschoen. Voorts zijn bij deze specifieke Canadeesche sport de afmetingen van het binnenveld veel kleiner dan die, welke wij toepassen. Bij soft-ball mag een honklooper pas een poging doen een volgend honk te stelen als de bal in de handen van den vanger is, of wanneer de slagman den bal in het speelveld doet belanden. Verder is- er een groot verschil in de wijze van werpen. Bij dit voor ons nieuwe spel wordt de bal niet bovenhands, zooals te onzent gebruikelijk is, doch onderhands geworpen, waarbij de pitcher het ronde voorwerp onder zijn heup moet loslaten. Indien er slechts een klein terrein, bv. ter grootte van een half voetbalveld, ter beschikking staat, is er voor soft-ball wel iets te zeggen. Aangezien echter de meeste bij den N.H.B. aangesloten vereeni gingen ook aan de voetbalcompetitie deelnemen, kunnen zij alle op een behoorlijk groot veld bogen. Vervolgens valt de kwestie der spelbenoodigdheden ten gunste van de in ons stadion gedemonstreerde sport uit. Vooral in dezen tijd van schaarschte is dat ontegenzeglijk van belang. Door de grootere aantrekkelijkheid, die er van honkbal uitgaat, wordt m.i. dit nadeel hetwelk dus uitsluitend een geldelijke aan gelegenheid is opgeheven. Bij dezen tak van sport staan de spelers in het binnenveld niet zoo dicht op elkaar, waardoor het geheel veel overzichtelijker wordt. Het voornaamste is echter wel, dat, mits de bal in het spel is, een honklooper altüd een poging mag doen een volgend honk te stelen, en dat is juist wat de honkbal liefhebbers zoo bekoort. Daarom geef ik aan onze zomersport de voorkeur. Zaterdag 13 October j.l. was het 12H jaar geleden, dat de Haarlem sche Honkbalclub ,,E.D.O." werd opgericht. In al die jaren heeft deze vereeniging zich een geducht tegen standster getoond en zij mag dan ook zeer zeker een steunpilaar van den Bond worden genoemd. Aan slag was zij steeds een der sterkte ploegen. Ook in het veld waren haar verrichtingen zeer goed. Menig E.D.O.-er werd voor een vertegenwoordigend negental geko. ~r Daarom verwondert het velen, dat de club van Van der Putten er nog nimmer in geslaagd is het kampioenschap van Neder land te behalen. Als de spelers het „Eendracht Doet Overwinnen" goed voor oogen houden, kan het niet anders, of ook voor hen zal eerlang de lands titel zün weggelegd. Rood-zwarten, namens Ajax mijn hartelijke gelukwenschen bü dit koperen jubileum. De eerstvolgende Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Honkbalbond zal Zaterdag 1 December a.s. worden gehouden. E. H. VAN TUIJL, Secretaris. Fahrenheitsingel 50. VAN HET SECRETARIAAT ELFTALLEN-COMMISSIE. Uitslagen vanaf 7 October 1945. 7 October 1945: Ajax 4—Z.F.C. 4 5—4; Ajax 5—Z.F.C. 5 1—3; Ajax 6—Z.F.C. 6 2—3. Juniores: Ajax 1—Z.F.C. 1 3—1; Ajax 2—Z.F.C. 2 6—1; Ajax 3— Zeeburgia 3 42. Adspiranten: Ajax 2—Zeeburgia 2 21; Ajax 3 Zeeburgia 3 40; Ajax 6Zeeburgia 4 50. 6 October 1945: Ajax Veteranen—V.V.G.A. 1—3. Woensdag 10 October 1945: Ajax 2Amerikanen 63. 14 October 1945: Ajax—D.W.V. (Beker) 4—0; Ajax 3—O.S.V. 2 3—1; Ajax 4—O.S.V. 3 7—3; Ajax 5Zeeburgia 4 (competitie) 31. Juniores: Ajax 1D.W.V. 1 7—2; Ajax 2—D.W.V. 2 2—0; Ajax 3—D.W.V. 3 8—0.Adspiranten: Ajax 1 —D.W.V. 1 4—5; Ajax 2—D.W.V. 2 2—1; Ajax 5—D.W.V. 5 3—2; Ajax 6 —D.W.V. 6 10—0. 13 October 1945: Ajax Veteranen—Rijksvervoer Inspectie 12—3. 21 October 1945: W.F.C.—Ajax (Beker) 1—1; Ajax 2—Leerdam 5—0; Fit 2—Ajax 5 0—4; Ajax 6—T.W.M. 2 6—1; Ajax 7—Centrum 2 1—5; Ajax 8—D.W.G. 2 65; K.F.C. Vet.Ajax Vet. 23. Juniores: ZeeburgiaAjax 1 24; Ajax 2Watergraafsmeer 50. Adspiranten: Blauw-WitAjax 1 1—0; Ajax 2—A.F.C. 2 0—2; Rapiditas—Ajax 3 3—1; D.V.A.V.—Ajax 4 4—0; Ajax 5—D.W.V. 3—2; T.O.G. 3—Ajax 6 2—3. 25 October 1945: AjaxEindhoven 11; SchotenAjax 2 53; Ajax Combinatie Rhodi 6—1; De Eland 2—Ajax 6 1—8; Ajax 7—Wilskracht 2 3—1; S.V.O. —Ajax 8 5—1. Juniores: Ajax 1—Z.S.G.O. 4—3; De Volewijckers 2— Ajax 2 2—2. 4 November 1945: Ajax—Hermes D.V.S. 6—2; Ajax 3—W.F.C. 2 3—2; D.W.V. 3—Ajax 4 4—3; Ajax 5—D.V.A.V. 2 9—2; Ajax 6—Rivalen 2 6—0; Madjoe 2— Ajax 7 3—1; Ajax 8—C.D.W. 2 4—2. Juniores: T.O.G.—Ajax 1 1—7; Ajax 2—Zeeburgia 2 3—0; Ajax 3—IJboys 12—0. Adspiranten: Ajax 2— T.O.G. 3—0; Blauw-Wit 5—Ajax 5 1—2; D.W.V. 6—Ajax 6 1—6.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1945 | | pagina 4