Basketball-demonstratie Zaterdag 10 November a.s. in ons Stadion, aanvang 3 uur n.m. De kampioenen van beide afdeelingen bestrijden elkaar in de World's series. Het team, dat dan het eerst 4 overwinningen boekt, heeft het „wereldkampioenscchap" behaald. Zooals u waarschijnlijk weet, hebben de Detroit Tigers dit seizoen gezegevierd. Degradatiewedstrijden' houdt men er in de Nieuwe Wereld niet op na. Het baseball-seizoen begint 17 April en eindigt 30 September. Iedere club speelt met slechts één negental. Nieuwe spelers put zij uit een club, die vaak in een geheel ander gedeelte van de Vereenigde Staten in een of andere Minor League uitkomt. Er "bestaat ook een levendige handel in spelers. Voor de training heeft elk team een zgn. farm, waar ook wel jonge spelers worden opgeleid. Over het algemeen worden de clubs door een millionnair geëxploiteerd. Zoo is de naam van Wrigley aan de Chicago Cubs verbonden. Ook Joe Louis, de wereldkampioen boksen, is of was eigenaar van een baseball-team. Als zakelijk leider en trainer treedt de manager op. Deze man is de spil waar alles om draait. Hij koopt spelers, stelt het negental samen, brengt gedurende den wedstrijd wijzigingen aan, enz. De meesten van hen zitten echter niet lang op hun troon. Uit „The Sporting News" van 5 Juli 1945 citeer ik: „Het ontslag van Freddie Fitzsimmons als manager van de Phillies op 29 Juni j.l. beteekende het derde geval in twee jaar tijd, waarin de Cardinals een dergelijken functionaris zijn baantje deden ver liezen. De verandering te Philadelphia werd bekendgemaakt nadat de Cardinals, de Phillies voor de derde achtereenvolgende maal hadden geklopt. Fitzsimmons was 27 Juli 1943 bij de Phillies in dienst getreden. Het merkwaardigste geval, dat een manager zijn betrekking kostte, was Babe Ruth in 1919. Deze legendarische figuur kwam aan slag terwijl alle honken bezet waren. Lee Fohl, de manager van Cleve land, liet toen zijn rechtschen werper door den left-hander Fritz Coumbe vervangen. Babe sloeg den bal over de tribune en 's avonds kreeg Fohl zijn congé." De clubs beschikken over 1020 werpers, 36 vangers, 612 binnen velders en 610 buitenvelders. De,gemiddelde leeftijd dezer beroeps sportlieden is 30 jaar. De manager maakt naar hartelust gebruik van de gelegenheid, dat een speler steeds door een versche kracht mag worden vervangen. Het behoort niet tot de zeldzaamheden, dat 25 spelers van één partij aan een baseball-match deelnemen. Degene, die uitvalt, mag echter niet meer het strijdperk betreden. De prestaties dezer cracks worden nauwkeurig opgeteekend. In Nederland doet men zulks ook wel eens voor het uitrekenen van het slaggemiddelde. Over den grooten haringvijver is alles tot in bijzonderheden uitgewerkt. Ten slotte nog iets omtrent een speler, die het bewijs leverde, dat men het met wilskracht ver kan brengen. Peter Gray zal het volgende seizoen de meest besproken speler in Amerika zijn, want hij mist een arm. De St. Louis Browns kochten hem voor 20.000. Reeds vele jaren is deze invalide een uitblinker in de Minor League; vooral den laatsten tijd in Memphis, waar hij een groote pulariteit geniet, was hij geweldig op dreef. In 1943 had Gray een slaggemiddelde van 0,289; een jaar later deed hij er nog een schepje op en stond met 0,333 en 60 binnen- geslagen runs in 129 wedstrijden op de eerste plaats. Zijn linkschen handschoen heeft Billy Evans speciaal voor hem ontworpen. Bij het vangen wipt Gray den bal iets op terwijl hij zijn handschoen laat vallen. Onmiddellijk grijpt hij den bal weer en gooit dezen sneller terug dan menige tweehandige buitenvelder. Eens mislukte deze manipulatie, toen hij zich van zijn handschoen ont deed. De tegenpartij speelde toen alsof de bal niet gevangen was, doch de scheidsrechter oordeelde anders. Als honklooper wordt genoemde Amerikaan met een gazelle ver geleken. Hij was de primus met 60 gestolen honken. A. M. HORDIJK. DE BOERENACTIE. Onlangs heeft de hoofdstad zich van haar goede zijde doen kennen door groote hoeveelheden huishoudelijke artikelen ter beschikking van de zwaar bezochte Arnhemmers te stellen. In de vorige Bestuursmededeelingen deden wij op alle Ajacieden een beroep ten behoeve van de ingezetenen der Gelrestad een goed boek af te staan. Tot onze verwondering heeft deze opwekking niet dat resultaat opgeleverd, wat wij er van verwacht hadden. Zeker, verscheiden aanhangers van Rood-Wit boden terstond een fraai boekwerk aan. Verder hebben sommigen na een gesprek onder vier oogen aan ons verzoek voldaan, maar dat is toch eigenlijk de bedoeling niet. Wij zouden gaarne zien, dat u allen spontaan aan dit mooie doel medewerkt. O.i. is ftiet de onwil, doch de traagheid van vele club- genooten oorzaak, dat onze boekenvoorraad nog niet overweldi gend is. Leden en donateurs, laat Ajax ook in dit opzicht een goed figuur slaan en verblijdt ons met een behoorlijk exemplaar! Mogen wij u nu de winter in aantocht is verzoeken eenigen spoed te be trachten Namens de Arnhemmers onzen hartelijken dank. De volgende heeren nemen uw gave gaarne in ontvangst: M. J. Koolhaas, Oranje Nassaulaan 81; J. Elzenga, 3e Helmersstraat 47 B; C. de Vlieger, Middenweg 61; E. H. van Tuijl, Fahrenheitsingel 50 en voorts in het Ajax-stadion of Vrijdags tijdens den clubavond in „Suisse". AJAX-LIMMERICKS. We are able to win and we shall, Jack, Please point out again what our teams lack. Press spoke of your skill, Capacities, will. Three cheers, since at last you have come back! (Vertaling: Wij zijn in staat te winnen en wij zullen winnen, Jack. Wijs er alsjeblieft weer op, wat onze elftallen missen. De pers sprak van je vaardigheid, bekwaamheden en wilskracht. Driemaal hoera, nu je eindelijk bent teruggekeerd). Vriend Reynolds, de zoolang ontbeerde, In rood-wit milieu wederkeerde. Nu is alles weer „kits", Bereikt Ajax de spits, Met toepassing van het geleerde. Copernicusstraat opgetogen, Suisse-club in haar sas-ongelogen-, Het clubblad in stijl Roept vivat (geen heil!!!) En bouwt-slechts in inkt-eerebogen. „STARING". LEZING VOOR JUNIORES EN ADSPIRANTEN. Zaterdag 27 October j.l. vond in de bovenzaal van ons stadion een lezing voor Juniores en Adspiranten plaats. Sprekers waren de Heeren Dr. W. Posthuma, H. Delsen en W. Volkers. Nadat vice- voorzitter J. Schoevaart de bijeenkomst had geopend en bovenge- noemden Heeren had dank gezegd voor hun bereidwilligheid om aan de roepstem der jeugdcommissie gehoor te geven, verkreeg Dr. Posthuma het woord. Dokter begon op vlotte en populaire wijze te vertellen, wat iedere jongen, van opstaan tot naar bed gaan, behoort te doen, om een gezonde body te krijgen en/of te behouden. Hij liet een waar schuwende stem hooren, hetgeen later door de andere sprekers werd onderstreept om toch vooral studie als nummer één te beschouwen en sport op het tweede plan te laten komen. Sigaretten rooken raadde hij ten sterkste af en ook alcohol is voor een sports man taboe. Verder zette de dokter nog uiteen, welke verwondingen men op het voetbalveld kan oploopen en op welke wijze deze be handeld moeten worden. Het, zooals Dr. Posthuma het uitdrukte „pompen" van voetballers, die b.v. een bal tegen den maag hebben gekregen, noemde hij dwaas en onzinnig, daar deze manupulatie eerder schadelijk dan voordeelig voor het slachtoffer kan zijn. Af blijven en de getroffene het zelf even laten uitvechten is het parool en in ernstige gevallen een dokter of „eerste hulp" erbij halen. Ook de beleefdheid van de hedendaagsche jeugd werd nog even onder de loupe genomen en de dokter gaf den jongens den raad zoowel op als buiten het veld beleefd te zijn en zich tegenover den scheidsrechter en tegenstanders altijd correct te gedragen. In grove lijnen hebben wij hiermede weergeven hetgeen Dr. Post huma. zelf oud-voetballer uit de Noordelijke eerste klasse, aan onze jeugd had te vertellen. Met de belofte om gaarne nog eens voor de Ajax-hope een medisch-babbeltje te houden, besloot de dokter zijn causerie, waarvoor hij door de aanwezigen met een daverend applaus werd beloond. „Kunt U ons iets vertellen over het ontstaan van het voetbalspel" was de vraag, die de Heer Koomen, als spreker van de jeugd commissie, tot den Heer Volkers richtte. Wim vertelde op zijn be kende wijze hoe in den oertijd door Grieken en Romeinen een balletje werd getrapt en dat zij het geweest moeten zijn, die het spel in Engeland hebben geïmporteerd. De Heer Delsen gaf zijn meening te kennen over hetgeen een speler in een elftal beteekenen moet. Wat hij te doen en te laten heeft, hoe hij zich moet opstellen en dat het meeste werk gedaan moet worden door den bal. Wie de Heer Delsen kent, weet dat zoo'n praatje voor de jeugd hem best is toevertrouwd en dat de jongens met aandacht naar hem luisterden behoeft geen betoog. De Heer Volkéts vertelde vervolgens het een en ander over trainen. Hij zette uiteen waarvoor en waarom men moet trainen en welke voordeelen een goed getrainde speler heeft boven een voet baller, die niet aan training doet. Het ontstaan en de toepassing van de spelregels nam de Heer Delsen voor zijn rekening en tot slot vertelden beide Heeren het een en ander uit hun voetbalioopbaan. Wim Volkers liet de jongens genieten van zijn internationale voetbal-carrière en de Heer Delsen vertelde van de Ajax-trips, die hij heeft medegemaakt. Vooral het verhaal van den „vliegenvreter" viel in den smaak en ook het voor beeld van „de man, die terugkwam" sloeg in (een speler degradeerde van het eerste- naar het derde elftal, kankerde niet, trainde, dat de stukken er afvlogen en werd uiteindelijk nog rechtshalf in het Nederlandsche elftal.) De middag was om voor wij het wisten en is er door gebrek aan tijd van de basketball-demonstratie niet veel terecht gekomen, doch deze vindt nu op een anderen datum plaats. De Heer Schoevaart dankte namens Ajax de sprekers voor den aangenamen en nuttigen middag, dien zij onzen jongens hebben bezorgd en hoopte als wij nog eens een beroep op hen mochten doen, zij zich weer beschikbaar zullen stellen. BROWN. JEUGDVOETBAL-FLITSEN. Zoo is dan op Zondag 21 October j.l. onder ideale weersgesteld heid het raderwerk, dat jeugdvoetbal heet, weer aan het draaien gegaan en heeft op de velden rondom onze stad de Amsterdamsche voetbaljeugd elkander verwoed partij gegeven. Vele Zondagen heeft de bal reeds gerold, doch nu gaat het om de zoo fel begeerde punten en dat is toch per slot van rekening het alleen zalig makende, of het summum van voetbalgenot.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1945 | | pagina 3