JACK REYNOLDS WEER THUIS. Maandag 22 October j.l. kregen wij van den Heer C. de Vlieger een brief van Jack Reynolds ter inzage, waarin Jack schreef, dat hij hoopte in den loop van November naar Holland te komen. Dat was een prettig bericht, maar men kan zich onze verbazing voorstellen toen ons twee dagen later werd medegedeeld, dat de „Indrapoera" in Rotterdam werd verwacht metJack aan boord en dat Jan de Boer en Cor hem gingen afhalen. Vroeg in den middag waren Mevrouw Reynolds, Jan en Cor aan de kade der Rotterdamsche Llyod en het duurde niet lang of Jan zag „smiling Jack" aan de railing staan. Eenige gierende schreeuwen van Janeen blik van herkenning, een breede lach enwij laten aan Uw fantasie over, wat er toen volgde. Het duurde tot half acht eer Jack zijn bagage bij elkander had (vooral het zoeken naar zijn fiets, waarvan hij, gedachtig aan „Safety first" heel leep de pedalen in zijn zak had gestoken, had veel tijd gekost) en kon de reis naar Amsterdam worden ondernomen. Om negen uur arriveerde het gezelschap in de versierde Copernicus- straat en mocht Jack, na een afwezigheid van 514 jaar, in het licht van een schijnwerper, onder toejuichingen en felicitaties van de buurtbewoners zijn „home sweet home" eindelijk weer betreden. Den volgenden dag hebben wij good old Jack opgezocht en onder het genot van een pijp mixture en een pot gerstenat naar zijn wederwaardigheden geluisterd. Jack vertelde van zijn gevangen neming, zijn transport naar diverse kampen en zijn belevenissen achter het prikkeldraad. Hij vertelde van het aanleggen van een cricketveld, voetballen onder bewaking der moffen, het eten en schrikt nietvan 100 sigaretten en een ons tabak in de week. Zei U iets? De dagen werden doorgebracht met lezen, muziek en veel sport. Cricket en voetbal vormden natuurlijk, daar zijn het nu eenmaal Engelschen voor, de hoofdschotel van het sport-menu en Jack heeft zich niet onbetuigd gelaten. Hij heeft Interland- matches gespeeld tegen Ierland, Schotland, België, Frankrijk en andere landen, en had, daar hij de Duitsche taal machtig is, in het kamp de sportleiding. Op de eerste plaats heeft Jack er voor gezorgd, dat hij door touwtjespringen en lichaamsoefeningen in prima conditie bleef en dat is hem dan ook wel aan te zien. Zijn beroerdste uren tijdens zijn gevangenschap warenZondag- s middags tusschen 2 en 4 uur, want dan werd zijn verlangen naar zijn vrouw en zijn Ajax hem wel eens te machtig. Jack vertrouwt ons toe: „dan was ik niet te genaken en konden ze beter uit mijn buurt blijven," hetgeen wij dan ook gaarne willen aannemen. Zoo hebben wij nog een uurtje gebabbeld, oude herinneringen opgehaald en ondertusschen werden er steeds maar bloemen en bloemstukken binnengebracht. De A.V.B., Ajax, het eerste elftal, Blauw-Wit, etc. vertolkten met bloemen wat zij van Jack's terug keer dachten en dat heeft onzen trainer veel goed gedaan. Wel voelt en voelde Jack er nooit iets voor om voor feestvarken te fungeeren, doch deze keer is er geen ontkomen aan en ondergaat hij glunderend de gevolgen van zijn populariteit. Dat Jack populair is, is op den clubavond nog eens duidelijk onderstreept. Voorzitter Koolhaas feliciteerde hem in een lange en hartelijke speech met zijn behouden terugkomst en bood namens Ajax een prachtige fruitmand aan. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat niet onze trainer, maar onze vriend Reynolds nog jaren in ons midden mag blijven en t.z.t. df- training van onze spelers weer ter hand zal nemen. Gerrit Keyzer sprak en feliciteerde namens het eerste elftal en hoopte, na Dolf van Kol voor het trainen van onze spelers hulde te hebben gebracht, dat Jack de specifieke Ajax-stijl weer aalh onze elftallen zou mogen bijbrengen. Vervolgens voerde nog Wim Volkers het woord namens de oud- eerste elftalspelers. Ook hij sprak zijn blijdschap uit over Jack's comeback en bracht hem onder warme bewoording onder het oog wat hij voor onze vereeniging heeft beteekend en naar hij hoopte weer beteekenen zal. Geroerd dankte Jack voor de ontvangst, de fruitmand, de bloemen en alles wat Ajax voor zijn vrouw en hem heeft gedaan en be loofde, als hij daarvoor in de gelegenheid wordt gesteld, zijn en ons Ajax weer aan de uiterste spits van het Nederlandsche voetbal te brengen. Eenige honderden Ajacieden hebben Jack toen nog een meer of - mindere stevige hand gegeven en behoorde de hernieuwde kennis making met vriend Reynolds tot het verleden. (Bij hem thuis heeft Jack ons met tintelende oogen en vol enthou siasme gezegd: „ik ga een team opbouwen als nooit te voren, daar kun je van opaan enwij zijn daarvan overtuigd.) BROWN. VOETBAL. Door een 4—0 overwinning op D.W.V. en een gelijkspel (11) tegen W.F.C. beëindigde ons eerste elftal het vóór-tournooi voor den K.N.V.B.-beker als nummer één van zijn afdeeling. Deze wedstrijden zijn voor de tweede klassers misschien wel heel aardig of zelfs zeer leerzaam, maar o.i. is er voor de eerste klassers niet veel eer aan te behalen. Wat te zeggen van een wedstrijd zooals b.v. tegen D.W.V. De D.W.V.-ers hadden schijnbaar besloten ons een beentje te lichten, hetgeen natuurlijk hun goed recht was, en alleen een dwaas hun kwalijk zou kunnen nemen. Nu viel het zoo uit, dat de geel-zwarten geen voet aan den grond kregen en kansloos met 40 werden verslagen. Verliezen is nooit prettig en zeer zeker niet als je een overwinning in je gedachten hebt, die niet verwezenlijkt wordt. Inplaats van als goede sportsmen de nederlaag te accep teeren, gingen eenige D.W.V.-ers zich aan zéér onsportief gedoe te buiten, met natuurlijk gevolg een heel slechte beurt voor hun vereeniging. Later lazen wij in een sportrubriek, dat het bestuur van D.W.V. deze spelers had geschorst, maat dat neemt toch niet weg, dat dergelijke wedstrijden niet bevorderlijk zijn om deelname aan competities van dit kaliber te animeeren. De wedstrijd tegen W.F.C. in Wormerveer, waarmede wij in feite niets te winnen hadden, was ook al zoo'n partijtje waar je als eerste klasser nooit en te nimmer plezier van kan beleven. Win je de match nu ja, daar zijn het eerste klassers voor en verlies je de partij nu ja, geeft U zelf maar het antwoord! Neen, wat ons betreft kan men deze wedstrijden cadeau krijgen en komt het ons voor, dat „De Volewyckers" het nog zoo gek niet hebben bekeken, door maar af te seinen. De groen-witten speelden liever vriendschappelijke wedstrijden en nu weten wij wel, dat daar nooit zoo'n spannend element in kan zitten als in een beker- of competitie match, maar er zijn toch tallooze voorbeelden van friendly-games, die spannender verliepen dan vele competitie-wedstrijden. Een prachtig voorbeeld hiervan was Ajax—Eindhoven. De Zuiderlingen speelden met een geestdrift, die weldadig aandeed en zoo kon het gebeuren, dat wij een tweede helft te aanschouwen kregen, zoo spannend en zoo spectaculair, dat niemand spijt van zijn weer duur geworden geld zal hebben gehad. Ajax had de leiding genomen, hetgeen net zoogoed Eindhoven had kunnen overkomen, daar beide elftallen bitter weinig voor el kander onderdeden. Wel waren wij gehandicapt door een nieuwen centreforward, die net zoo goed thuis had kunnen blijven, daar hij door zenuwen of het vreemde milieu, of hoe dan ook er géén spat van terecht bracht en was ook Korndorffer nergens, maar daar staat tegenover, dat de Eindhovenaren slechte schutters bleken te zijn en lag de balans dus dan ook zoo ongeveer in evenwicht. Door erg hardhandig optreden van Henk v. d. Linden, die zich ontpopt als een prima back, doch nog wat „gepolijst" moet worden, kwam Eindhoven, middels een penalty aan een gelijkspel. Door een tweede strafschop, weggegeven door Potharst, gingen de blauw-witten nog haast met een overwinning naar huis. Gerrit maakte zich nu echter kwaad en stopte, wat wij in langen tijd niet van hem hebben gezien, den gloeienden kogel van den Eindhovendoelman. Deze moest nu loopen als een haas om weer in zijn doel te komen, daar Gerrit meteen weer den bal het veld had ingetrapt. Als de weerlicht ging Fischer er vandoor doch zijn verre schot ging rakelings over het verlaten doel en eindigde deze stevige- en spannende wedstrijd met De eerste competitie wedstrijd is een, wat de cijfers betreft, da verend succes geworden. Met 6—2 werd H.D.V.S. verslagen, maar als het een 3—3 uitslag was geworden, hadden wij o.i. meer dan tevreden mogen zijn. Deze overwinning hebben wij volgens onze meening te danken aan Keizer, Potharst, v.d. Linden en onze vleugelspelers, Fischer en DrSger. Ook de doelman van H.D.V.S. heeft een groot aandeel in onze zege gehad, daar Pil zijn doel zeer zwak heeft verdedigd. De zeer fair spelende Schiedammers be gonnen met een serie aanvallen, die ons het ergste deden vreezen en daar het linksbuiten Borani al spoedig gelukte zijn club de leiding te geven en ons binnentrio er weinig of niets van terecht bracht, zag de toekomst er niet al te rooskleurig uit. Gé van Dijk bracht er iets, maar Joop Korndorffer heelemaal niets van terecht en het is dan ook een groot geluk voor ons geweest, dat Drager in onge- kenden vorm was en Gerrit Fischer zijn doodelijke schot had mee gebracht. Na een pijlsnellen ren schoot Gerrit hard in en Pil deed de rest door over den bal heen te vallen. Guus zorgde voor num mer twee, zoodat wij met meer moed de gebeurtenissen der tweede acte konden afwachten. Na de thee lag spoedig de gelijkmaker achter Gerrit en leefde de hoop in 't Hermes kamp weer op. Doch men had buiten Fischer gerekend en weer was het Gerrit, die Pil pas seerde. Tweemaal scoorden de Schiedammers tegen, doch beide goals werden door den Heer Vermeer afgekeurd, waarvan de an nuleering van het laatste doelpunt ons niet duidelijk was. Drager maakte hierna aan alle Schiedamsche illusies een einde door num mer vier voor zijn rekening te nemen. Fischer solo-rende en kogelde nummer vijf langs Pil, waarna Theo Brokmann het halve dozijn vol maakte. Zooals reeds gezegd, speelde Korndorffer een zeer zwakke partij, precies geteld, heeft hij tweemaal den bal goed gespeeld en beide malen kwam er toevallig een doelpunt uit. Brokmann pikte een verren pass van hem op, gaf, den bal meteen prachtig door naar Fischer, die nummer één scoorde en na de rust speelde Joop den bal weer zuiver naar Gerrit waaruit weer een doelpunt ge boren werd. Daar er dus van links- en rechtbinnen hoegenaamd niets uitging had Theo op de middenvoor plaats een ondankbare taak waarvan hij zich nog behoorlijk heeft gekweten. Ook het plaatsen van Joop Stoffelen, was wederom opvallend slecht en ook Leemhuis is op dat punt geen matador. Gerrit Beumer deed niettegenstaande hij den sterksten vleugel der Schiedammers tegenover zich vond en door het falen van zijn binnenspeler voor de gekste situaties kwam te staan, nog het beste werk van onze halflinie. Wij voor ons hebben dan ook het gevoel, dat deze halflinie niet de sterkste is, die wij in het veld kunnen brengen en lijkt ons dat probleem nog niet opgelost. Zondag a.s. gaan wij naar Xerxes en zal er heel wat beter door sommige spelers moeten worden gespeeld, willen wij zonder punten verlies uit Rotterdam weerkeeren. Gerrit en Guus wij rekenen weer op jullie doelpuntenhonger en Jan, Gerrit en Henkals rotsen in de branding?? Plaatsgebrek is de oorzaak, dat wij van de andere elftallen geen overzicht kunnen geven, doch het volgende clubblad zullen wij ook deze teams de revue laten passeeren. De tot nu toe behaalde resul taten zijn weer zeer behoorlijk doch moeten wij nu volstaan met verwijzen naar de uitslagen. BROWN. IETS OVER AMERIKAANSCH HONKBAL. Door bemiddeling van den heer P. Paternotte kwam onze ver eeniging in het bezit van het „Baseball Year Book 1945", waaraan ik de volgende gegevens ontleen. In Amerika worden de baseball-clubs in verschillende leagues ondergebracht. De hoogste klasse is de Major League, bestaande uit de American League en de National League, waarvan hieronder sprake zal zijn. Van de Minor League zijn de International League, American Association en Coast League wel de bekendste. In iedere league zijn 8 clubs ingedeeld, n.l.: National League: Boston (Braves), Brooklyn (Dodgers), New-York (Giants), Phila delphia (Phillies), Pittsburg (Pirates), Cincinnati (Reds), Chicago (Cubs), St. Louis (Cardinals). American League: Chicago (White Sox), St. Louis (Browns), Detroit (Tigers), Cleve land (Indians), Washington (Senators), Philadelphia (Athletics), New-York (Yankees), Boston (Red Sox). Elke ploeg komt 22 maal tegen dezelfde tegenpartij in het veld, n.l. elf keer thuis en elf keer uit. In totaal speelt zij dus 154 compe- titiewedstrij den. In de American League 1945 speelde b.v. St. Louis in eigen home tegen Detroit op 17, 18, 19 April, 22, 23, 24, 24 Juni, 28, 29 Augustus, 29, 30 September: te Detroit 4, 5, 6 Mei, 12, 13, 14 Juni, 31 Juli, 1, 2, Augustus, 22, 23 September.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1945 | | pagina 2