Gerrit en Jan; als knapen van een jaar of 13—14 zijn ze bij je ge komen ter beoordeeling, of ze voor het Ajax-shirt geschikt waren. Je hebt hun voetbalwederwaardigheden van adspirant tot junior en van junior tot werkend lid van heel dichtbij, om zoo te zeggen „met je neus er bovenop" medegemaakt en ook, als was het dan meer uit de verte, hun verdere verrichtingen in de lagere senior-elftallen gadegeslagen. Je hebt ze zien schitteren aan het honkbal-firmament en uiteindelijk Gerrit als rechtshalf van ons eerste elftal het voetbal- Walhalla zien binnenwandelen. Kijk, zoo'n sportcarrière, zegt en doet je iets. Daar heb je persoonlijk, populair gezegd, „lol van." Het is het levende bewijs, dat de tijd en de moeite aan het Ajax- jeugdvoetbal besteed niet voor niets is geweest en dat schenkt je voldoening en tevens de stimulans om het werk voort te zetten. Vooral als er zulke fijne sportkerels en real-Ajacieden als Jan en Gerrit uit voortvloeien. Zie zoo, jongens, pardon, „mannen" het moest er even uit en het staat er. Ontvang van schrijver dezer regelen de hartelijke felicitaties (dat geldt natuurlijk ook voor jullie „betere ik") en verder veel geluk op de levenszee. BROWN. JACK REYNOLDS. In een der Londensche bladen komt o.m. het volgende bericht voor: EX-FOOTBALLER DIES IN NAZI PRISON CAMP. „Mr. Jack Reynolds, who played outside-right for Gillingham Football Club before the last war, and had been coach to the Ajax Football Club, Amsterdam, for the past 20 years, is reported to have died in a German concentration camp. He was taken prisoner when the Germans invaded Holland. Mr. Reynolds, who also ran a cigar shop in Amsterdam, coached several Ajax teams to win the Dutch championship." Tot ons zeer groote genoegen kunnen wij onzen lezers mededeelen, dat de Heer Reynolds springlevend is en uit Duitschland in Enge land is aangekomen. Blijkens onlangs door ons van hem ontvangen bericht is „Old Jack" van plan, ons weer te komen opzoeken. Op een hartelijke ontvangst kan hij rekenen! Ingezonden door den Heer J. Exmann, waarvoor onzen dank. (Red.) HONKBAL. Nu mij wat meer plaatsruimte ter beschikking staat, wil ik niet nalaten de eindstanden in 1944 voor zoover deze nog niet gepubli ceerd werden en 1945 bekend te maken. Ie klasse: Blauw-Wit E.D.O H.H.C A j ax Schoten S.C. Haarlem V.V.G.A Quick 14 10 14 9 13 9 14 9 14 9 14 3 13 3 14 1 1944 Overgangsklasse A 1 3 21 Hilversum 14 12 2 24 1 4 19 A.F.C14 11 1 2 23 4 18 Spartaan 14 8 2 4 18 5 18 Ajax 2 14 7 1 6 15 5 18 Zeeburgia 14 6 8 12 1 10 7 D.O.S14 5 9 *8 10 *4 O.V.V.014 3 11 6 1 12 3 Blauw-Wit 2 14 2 12 4 D.O.S. 2 verl.ptn. w.n.o. 6 3 2 1 16 2 12 5 6 6 4 7 2 V.V.G.A. 2 verl. ptn. w.n.o. 3e klasse A: Ajax 3 Watergr.m. 2 A.P.G.S. 2 Spartaan 2 V.V.G.A. 2 Om het algemeen kampioenschap der 3e klasse: Ajax 3—W.O.L4—8 W.O.L.—Ajax 3 De beslissingswedstrijd werd wegens den oorlogstoestand gespeeld. 1945 Afd. B: 16 13 10 10 9 7 3 5—16 niet Afd. A: Blauw-Wit Spartaan A.B.C V.V.G.A. Ajax D.W.S O.V.V.O. Quick Zeeburgia 8 1 Ajax 2 7 8 1—72 Watergr.m. Blauw-Wit 2 Kanaries D.W.V Catchers Shell V.V.G.A. 2 13 11 10 10 4 3 3 2 In de Haarlemsche competitie heeft het geducht gespannen. Na een beslissingswedstrijd tegen H.H.C. eindigde plaats. De eindresultaten waren hier: Schoten op de eerste Schoten H.H.C E.D.O HFC Haarlem H.C.K R.C.H SC Haarlem T.Y.B.B Ofschoon twee der beste spelers van Blauw-Wit ontbraken, heeft Ajax 1 September j.l. een flinke nederlaag geleden. Daar Geestman niet geheel fit was, fungeerde Van Lobber egt als werper. Hoewel Nico niet onverdienstelijk gooide, werd de achterstand steeds grooter, voornamelijk doordat zijn buitènvelders hem in den steek lieten. Rotgans, vroeger een onzer beste velders, stelde wel het meest teleur. Later nam Geestman den bal nog ter hand, doch toen was het pleit reeds beslecht. Dat de aanvoerder der tegenpartij, die mij nota bene had uitgenoo- digd als scheidsrechter op te treden terwijl toch andere bonds- scheidsrechters aanwezig waren, mijn onpartijdigheid in twijfel trok, heeft mij zeer gegriefd. Intusschen is wel gebleken, dat het met het scheidsrechterswezen nog niet al te best gesteld is. Zeker, het scheidsrechterscorps vraagt dringt om uitbreiding, doch ook de Bond i.e. de Scheidsrechters- commissie, gaat te dezer zake niet geheel vrijuit. Wat te zeggen van het feit, dat er doorgaans maar één scheidsrechter per wedstrijd werd benoemd? Op de Ajax-tribune werden echter geregeld recht sprekers aangetroffen, die vrijaf hadden. Sommigen kregen 's Zater dags én 's Zondags een wedstrijd te leiden, doch er waren er ook, die het geheele seizoen geen aanschrijving ontvingen. Voor Zaterdag 1 September j.l. waren er zegge en schrijve twee wedstrijden vastgesteld, n.l. A.B.C.Quick en Ajax—Blauw-Wit. Het was dus waarlijk niet onmogelijk voor deze ontmoetingen een vol doend aantal scheidsrechters beschikbaar te stellen. Niettemin was er voor laatstgenoemden wedstrijd slechts één arbiter verschenen. Mij zijn scheidsrechters bekend, die in 1944 hun medewerking ver leenden, doch dit jaar niet werden aangeschreven, omdat zij niet op de scheidsrechterslijst voorkwamen! Dat dit vraagstuk niet van recenten datum is, blijkt uit het feit, dat het o.a. in „Honkbal- nieuws" dd. 11 Juni 1941 werd aangeroerd. Had het niet op den weg van de Honkbal-Propaganda-Vereeniging „De Kieviten" gelegen, al was het maar door middel van de Bestuursmededeelingen van den N.H.B., de vereenigingen aan te sporen haar spelers tot het leiden van wedstrijden te bewegen? De jeugd is dit jaar toch nog een keer in het veld gekomen. Door dat Tante Pos haar oude snelheid nog niet terug had, ontving menig speler zijn aanschrijving toen de wedstrijd reeds tot het verleden behoorde. Gelukkig werd het euvel nog juist op tijd ontdekt, waar door eenige in de buurt wonende juniores konden worden opge roepen. Met Kraan op de plaat wist Ajax de iets oudere combinatie van 't Gooi een 83 nederlaag toe te brengen. Het zeer onbevredigende besluit van den N.H.B., dat elke ver- eeniging met ten hoogste 2 negentallen voor de noodcompetities mocht inschrijven, heeft ten gevolge gehad, dat verscheiden honk ballers dit seizoen tot werkeloos toezien gedoemd waren. Ver moedelijk verkeerde genoemd lichaam in de meening, dat er voor dezulken niet voldoende honkbalmateriaal voorhanden was. Zou te dien aanzien een enquête onder de vereenigingen niet beter zijn geweest? In Haarlem hebben verschillende clubs met 3 seniores- negentallen en 1 juniores-team aan de competities deelgenomen. Waarom in Amsterdam dan zooveel beoefenaars van de mooie honk- balsport gedupeerd? Reismoeilijkheden en het hierboven geschetste besluit waren oor zaak, dat het Ajax/V.V.G.A.-tournooi ditmaal niet kon doorgaan. Ajax II speelde nog een vriendschappelijken wedstrijd tegen den overgangsklasser O.V.V.O., die dit jaar bij de eerste klassers was ondergebracht. Beide negentallen telden eenige invallers. De kam pioenen versloegen de roodbroeken met niet minder dan 141. De vereeniging Watergraafsmeer, de groote concurrente van het tweede negental, wenschte ons schriftelijk geluk met het kampioen schap. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseerde de ener gieke H. C. Kinheim, meer bekend onder den naam H.C.K., Zondag 26 Augustus j.l. een honkbaltournooi, waarvoor alle sterke Haar lemsche- en Amsterdamsche eerste klassers waren uitgenoodigd. Om dat het meerendeel onzer spelers in voetbalwedstrijden moest uit komen, kon onze vereeniging tot haar spijt de invitatie niet aannemen. De competitieleider en 2e secretaris van den Nederlandschen Honkbalbond, de heer I. Notebaard, dien de meesten onzer beter als scheidsrechter kennen, heeft ons land verlaten om mede te werken aan den wederopbouw van N.O.-Indië. Acht jaar trad hij op als competitieleider, in welke functie zijn ijver en nauwkeurigheid niet onopgemerkt zijn gebleven. Namens Ajax wensch ik hem een voor spoedige reis en hoop, dat hij na volbrenging van zijn taak gezond en wel in zijn gezin zal terugkeeren en dat hij dan tevens weer zijn gewaardeerde medewerking aan de sport zal verleenen. Zaterdag 25 Augustus vierden vanger Jan ter Heide en Mara Zweet hun verlovingsfeest. Gerrit Beumer, de man van het le honk en Bep v. d. Molen gingen nog een stap verder en traden Woensdag 19 September j.l. in het huwelijk. Aan dit sportieve viertal nogmaals mijn hartelijke gelukwenschen. Dat in den traditioneelen wedstrijd tusschen de groote honkbal centra een behoorlijk aantal Blauw-Witters de hoofdstedelijke kleu ren zou verdedigen, stond bij voorbaat vast. Verder lag het in de lijn der verwachtingen, dat er, gezien de teleurstellende resultaten van ons eerste negental, weinig Ajacieden zouden worden gekozen. Dat de eenige uitverkoren clubgenoot onze derde-honkman Bloem was, was nog min of meer een verrassing, want hij kon zijn vroegeren vorm niet evenaren. Dat spelers als Beumer, Ter Heide en Van Lobberegt echter niet eens als reserve in aanmerking kwamen, heeft wel eenige bevreemding gewekt. Thans waren uitsluitend spelers van vereenigingen uit de overgangsklasse als zoodanig aangesteld. Het is verheugend, dat ook zij hun kans krijgen, doch m.i. hadden, met uitzondering van werper Disselkoen (A.B.C.), de reeds genoemde Ajacieden, die meer routine hebben en stuk voor stuk altijd nog tot een behoorlijken slag in staat zijn, de voorkeur verdiend. Dat de tweede werper van A.B.C. tot „vanger" werd benoemd, geeft wel eenigszins te denken, ook al heeft hij zich behoorlijk van zijn taak gekweten. Daar het bestuur van Blauw-Wit met betrekking tot den A.R.O.L.- beker zijn spelers Wilders, P. Altink en Tolmeyer verboden had in dezen stedenwedstrijd, het hoogtepunt van het honkbalseizoen, uit te komen, en Disselkoen waarschijnlijk om dezelfde reden verstek moest laten gaan, kostte het den representanten van de Spaarnestad niet veel moeite de achtste zege in successie te behalen. Schijvenaar en de zijnen kraakten de gehavende ploeg onzer stadgenooten met 131! Neen, dit kan geen propaganda voor de honkbalsport zijn geweest! Reeds in een vorige vergadering heeft Ajax zich er tegen verzet, dat iemand, die zelf voor verkiezing in een vertegenwoordigend negental in aanmerking komt, in een Negentalcommissie zitting heeft. Het Bondsbestuur heeft hier blijkbaar geen aandacht aan ge schonken. Niet de persoon, doch het feit zelf is hier in het geding. In de clubs kan het bezwaar, dat actieve spelers deel van een Honkbalcommissie uitmaken, niet altijd worden ondervangen, doch in den groeienden Honkbalbond behoeft men toch heusch niet met een kaarsje naar een ander deskundig commissielid te zoeken. Dat aan den wedstrijd tusschen den Amsterdamschen- en den Haarlemschen kampioen der plaatselijke noodcompetities, Blauw-Wit en Schoten, officieel in plaats van officieus den titel van kampioen van Nederland was verbonden, acht ik reglementair onjuist. In de eerste plaats vermeldt art. 43 van het Reglement van Wedstrijden, dat de winnaar der „eerste-klasse competitie" kampioen van Neder land is. Dit jaar was van een dergelijke competitie geen sprake, daar

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1945 | | pagina 2