voor de toekomst, zóó, dat het ook algemeen is, tevens zóó dat alle clubs en alle voetballers -geruimen tijd tevoren weten waar zij aan toe zijn. Persoonlijk acht ik een gesloten seizoen van 1 of van 15 Juni tot 15 Augustus de juiste oplossing en dan begin der competities op den len Zondag in September. Er kome dan nog gelegenheid tot oefenwedstrijden vóór het officieele seizoen. Het wegvallen van de gelegenheid tot die oefenwedstrijden acht ik niet juist. Men moet in één opzicht ook niet overdrijven: te warm voor voetbal kan het zijn, doch dan is het eveneens te warm voor athletiek, honkbal, tennis en nog diverse andere sporten. Neen, dat argument is niet steek houdend, doch van de grootste beteekenis is, dat men eenigen tijd niet voetbalt, opdat men met volle ambitie weer aari den slag kan gaan. Dat is in 't belang van de voetballers zelve en van de voetbalsport eveneens. Men moet weer naar voetbal verlangen tegen 't najaar en bovendien moet de voetballer ruimschoots gelegenheid hebben zich een paar maanden aan de heerlijke zomersporten te wijden, aan zwemmen en zeilen en tennis en cricket, roeien en athletiek en wat men verder verkiest. Het is wel opvallend, hoe weinigen van het toch zeer groote contingent voetballers op ander gebied van sport wat presteeren. Om dit aan te toonen wil ik eens een vergelijking tusschen voetbal en hockey maken. Het aantal voetballers is zeker het tienvoud, eerder zelfs het twintigvoud van het aantal hockeyers. Desondanks presteeren hockeyers qualitatief en quantitatief op 't gebied van de zomersporten speciaal cricket, tennis, zeilen en roeien véél meer dan de groote schare voetballers. Nu is het waar dat de omstandigheden voor de beoefening van sport over het algemeen voor hockeyers gunstiger zijn dan voor voetballers, doch de hoofdoorzaak schuilt toch in 't feit dat de voetballers vrijwel 't geheele jaar min of meer intensief voetballen en te eenzijdig worden als sportlui. Daarom alleen reeds is een gesloten seizoen in het belang van de voetballers en de voetbalsport in het algemeen. A propos, wat die eenzijdigheid betreft, treft Ajax geen verwijt. Een club die zooals Ajax voetbal, honkbal, cricket, athletiek, schaatsenrijden en nog meer sporten beoefent, is op weg het oude ideaal van veelzijdigheid (ik denk aan mijn oude club Z.A.C., die in dat opzicht destijds een toon beeld van een all-round sportclub wasl) te verwezenlijken. Hoe we de zaak ook bekijken, met een gesloten seizoen zijn we allen gebaat. SPORTBEOEFENING EN VOEDINGSTOESTAND. We missen, toch een duidelijke leiddraad in verband met de voedsel- schaarschte voor vele voetballers. Het had op den weg gelegen van den N.V.B. dienaangaande duidelijke adviezen te verstrekken op grond van medische voorlichting. Dat met de gewijzigde omstandigheden, die in het komend winterseizoen misschien nog verergeren zullen, rekening gehouden moet worden bij de sportbeoefening, wordt door alle artsen grif toegegeven. Thans eerst recht wordt medische sportkeuring een gebiedende eisch. De N.V.B. be- pale, dat zonder een attest van een medicus niet aan bondswedstrijden mag worden deel genomen. Als men de clubs opdraagt uitsluitend spelers in elftallen te kiezen die zulk een attest bezitten (natuurijk is dan van tijd tot tijd herkeuring vereischt) dan behoeft men de bondsadministratie niet al te zeer te belasten en dan ontneemt men ook het dwangachtige aan de maatregelen. Dwang vindt iedere Nederlander nu eenmaal iets ellen digs. Dwang is in strijd met het Nederlandsch karakter en gevoel. Maar wél heeft men hier voldoende begrip voor verstandige maat regelen in het algemeen belang, zooals er in dezen tijd al enkele genomen zijn. Het gaat om de manier waarop! J. HOVEN. 29

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1941 | | pagina 29