Afdrukken van indrukken. WAAROM DOEN WE AAN SPORT? Sport is vanzelfsprekend heel onbelangrijk als men het vergelijkt met het huidige wereldgebeuren. Toch zouden we onze sport niet willen mis sen; voor ons sportlui is het een stevige houvast. In dezen tijd waarin alles schijnt te moeten veranderen, is de sport zich zelve gelijk gebleven. Bovenal is de stemming in het sportleven een sporadische uitzondering moge hier den regel bevestigen gelijk gebleven aan vroeger en dat is het wat ons bovenal aantrekt. Groo.te beteekenis valt nu vooral te hechten aan de club, aan het clubleven. Leden van een sportclub hebben zóó vele gemeenschappelijke interessen, dat zij als vrienden zich één gaan gevoelen. Zoo kan een club en zeker een club als Ajax, die haar leden ontzaglijk veel biedt! de vriendschap bevorderen en niet alleen voor de lichamelijke, doch tevens voor de geestelijke vorming zeer nuttig werk verrichten. Er is zoo ontzaglijk veel dat ons met innig leed, veelal met ontzetting vervult. Maar onze sport en onze club, ons sportief amusement en onze vriendschap zijn gebleven en zij vormen thans, meer dan ooit een zeer begeerlijk tegenwicht voor dl dat andere. Laten de sportlui dus bovenal goed beseffen dat zij alles moeten doen dat tot het instand houden van hun sport leidt, en alles moeten vermijden, dat thans hun sport in gevaar brengt, resp. brengen kan. Wij moeten bovenal zorgen dat we de politiek volkomen buiten het sportleven hou den. Dat is in clubs als Ajax altijd gedaan en dat moet ook zoo blijven, nu eerst recht. Wat de leden der club buiten het sportveld in politiek of religieus opzicht doen of denken, moeten we als sportlui niet beoordeelen. Als clubgenooten moet men zich één gevoelen, dat is de gebiedende eisch en als men zich daar thans stipt aan houdt, dan zal men daar per soonlijk wel bij varen en de club eerst recht. HET GESLOTEN SEIZOEN. Ineens is de voetballerij stopgezet en is met uitzondering van enkele resteerende bondswedstrijden van het seizoen '40'41 elk wedstrijd- gedoe tot 1 September verboden. Waarom het zóó moest gaan, waarom hier niet tijdig de maatregelen aangekondigd zijn, zoodat een ieder zich tevoren er naar richten kon, is ons niet duidelijk, doch het beginsel van een gesloten seizoen, van een onderbreking in den zomer van het toch al lang gerekte voetbal-seizoen, dat juichen we toe. Trouwens dienaan gaande behoeven we slechts te verwijzen naar vele publicaties in een lange reeks van jaren van onze hand. We gelooven trouwens, dat er al wel een groote meerderheid vóór een gesloten seizoen was, doch dat de N.V.B. tot dusverre in gebreke bleef hier een bindend initiatief te nemen. Laat men zoo iets over aan een algemeene bondsvergadering, dan ontstaan er onzuivere stemmingen. Dan stemde een contingent tegen dat Juni „voetballoos" houden wilde en een ander contingent dat Juli, wéér een ander, dat Augustus vrij houden wilde. Wéér anderen wilden wel een zomerreces, doch mèt behoud van Zilveren Bal, Arol-beker enz. En wéér anderen wilden 's avonds vrijheid van handelen behouden. Zoo waren er legio lieden die bezwaren hadden, doch die tóch voor een gesloten seizoen zijn. Ik overdrijf niet als ik verzeker, dat 90% er vóór zijn, doch van die 90% toch de helft tegen een officieel gesloten seizoen stemmen zou. En daar 2/3 van een bondsvergadering vóór stemmen moet, zou 't er misschien nooit van gekomen zijn, als we thans niet een andere wetgeving ook voor verschillende sportzaken van boven af gedecreteerd gekregen hadden. Men ziet dat daar ook iets goeds uit voortvloeien kan en zelfs véél goeds. Maar ik vertrouw wel op een goed geregeld gesloten seizoen 28

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1941 | | pagina 28