an- ®g OUDE DOOS Sic transit gloria Alweer een club, die in de laatste decennia een rol heeft gespeeld in ons kleine, maar druk bevolkte voetbalwereldje, schijnt gedoemd, in beteekenis naar buiten, een verdieping te zakken. Degradatie van de eerste klasse naar de tweede staat voor Qo Ahead voor de deur! Tiet onvergankelijke is niet van dit aardknobbeitje, waar groote machten en kleine machten, reuzen en dwergjes, elkaar dag in dag uit bestrijden, in het groot, in het klein, met altijd dit resultaat: één legt het loodje. Ik vind het jammer voor Qo Ahead. Tiet is niet, dat ik ooit Qo Ahead's speelvorm erg heb kunnen bewonderen. Verre van dat. Jk ben er in ons clubblad meer dan eens heftig tegen te keer gegaan. Joen we in een competitie om het kampioenschap van Nederland (het was in i92i) Qo Ahead in de Meer te gast hadden, liep het de spuigaten uit. Jk zie wijlen Eymers, die eminente fluitist, nog het karrewei opknappen, de bepaald woeste, on doordachte speelwijze van Qo Ahead, met alle gemis aan techniek, in toom te houden. Eymers kon dat als geen ander scheidsrechter uit die dagen. Jn dien be- ivusten kamp, die we natuurlijk glansrijk wonnen, speelden twee spelers uit het "beroemde team" een hunner beste games. Dat waren "Hordijk en Brokmann,- die twee waren zóó volkomen immuun voor ruw spel, dat de Xoekstedelingen zóó hard op den man spelen konden ,als ze beliefden.- Hordijk bleef op de beenen en Jheo Brokmann zette de backs volledig voor schandaal. Qo Ahead was een club, die altijd kracht stelde boven techniek, in dien tijd tenminste. Maar toch dwong deze Deventer club jarenlang bewondering af voor haar taai heid. "We willen daarom in dit ,,Oude Doosje" vooral niets kwaads zeggen van Qo Ahead: integendeel.' We willen deze club op de juiste waarde schatten en eerlijk bekennen, dat we het betreuren, in haar alweer een oude garde-lid (willen we hopen voorloopiguit de eerste klasse te zien verdwijnen. De rij van af zakkers wordt grooter en grooter. Hoe lang zijn de elegante H.7.C., de robuste H.V.V., het altijd onberekenbare Quick enz. enz. al verdwenen in de massale tweede klasse, om niet te spreken van zoovele andere, kleinere goden, die de eerste klasse voor een paar seizoenen hebben bevolkt! Sic transit gloria One man's death, is another man's breath! En het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat we in de plaats van Qo Ahead in het Oosten een club terugkrijgen, die rechtens historie er in behoort: Vitesse, Arnhem! De club, die den besten doelman opleverde, welke ooit voor een nationaal team onder de lat heeft gestaan. Een club ook, die de onverdeelde sympathie heeft van al wat voetbalt, een oud-gardist van de bovenste plank! Hoe hard de struggle is voor een club, om zich weer op te werken, toont Vitesse in alle schakeeringen. Jk voor mij, ik ben overtuigd, dat het staan en vallen van clubs afhangt van de organistie. Het bestuur van een club heeft twee dingen te doen: de boel bij elkaar houden en de leden mentaal te trainen, als hoofdopgave. En voorts den wind te houden onder de technische, onafgebroken activiteit. Maar verreweg het voornaamste is de geestelijke band, het clubleven naar binnen. De club, die dat heeft, een bestuur, dat dit begrijpt, wint. 284

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1941 | | pagina 12