Ajacieden beoefent de Zomersporten! We hebben dezer dagen allen in de dagbladen kunnen lezen, dat het nu meenens wordt met de journalistiek: journalist wordt een officiéél ambt, met rechten en plichten. Ik ben blij, dat wij, redacteur van het Ajax-blaadje niet au serieux genomen worden en dat men ons in ons eigen orgaantje nog de vrije hand laat. Maar ook nu reeds drukt de plichtl Na mijn ontboezeming in ons vorige nummer, meende ik wel even op mijn lauweren te kunnen gaan rusten, doch nu heeft onze vriend en confrater De Bruyn het ongeluk ziek te worden, waardoor Melchers een S.O.S.-sein gaf. Alsof ik de copy maar zóó uit mijn mouw schudden kan, alsaf het maar zoo'n baggetelletje is voor het forum der critische Ajacieden te verschijnen. Intusschen. ik poog mijn plicht te doen. Spoedige beterschap De Bruyn! Je ziet nu eens, welk een onmisbare figuur je in onzen Ajax-kring bent, want dat je objectieve leiding van ons clubblad alom zeer gewaar deerd wordt, moge hier toch even met erkentelijkheid gezegd worden. Dit was dan de journalistische afdwaling van den amateur-journalist (dus géén journalist!) die iets vertellen wou over de beteekenis van de zomersporten voor onze vereeniging. Men onderschatte die beteekenis vooral niet, omdat zij tweeledig is. Heel het jaar voetbal met de beenen en met de hersenen is óók niet goed. Ik waardeer vooral daarom beoefening der zomersporten zoo zeer, omdat zij ons behoedt voor eenzijdigheid. Wij moeten in den zomer onze physieke concentratie doch ook onze gedachten eenigen tijd in het geheel niet meer op voetbal richten. De ware sportman is, al naar zijn aanleg, min of meer „all round"; wie uitsluitend voetbalt en heel zijn sportief denken op de voetbalsport gericht heeft, die wordt een maniak, voor zoo iemand dreigen er meer gevaren van vreugde en voordeelen van de voetbalsport. Typisch is trouwens, dat de beste voetballers door alle tijden heen all round sportlui waren. Maar misschien treedt het physieke voor deel van zomersport-beoefening nog op den achtergrond tegenover het feit, dat athletiek, cricket, honkbal, doch óók zwemmen, zeilen, roeien, fietsen enz. ons er eens heelemaal uithalen, zóó zeer, dat we dan einde Augustus meer hartelijk naar voetbal verlangen, en we dan den waren „honger naar den bal" hebben, die tot daden in staat stelt. Want alleen dan als men het seizoen frisch en opgewekt begint, kan een goed en prettig voetbal-seizoen verwacht worden. Onlangs hebben we een interessanten middag gehad op ons kasteel, een athletiek-middag. Daar hebben de bekende athletiekers, de heeren Moerman en Van Beveren ons de voordeelen en de bekoring van de athletiek op zeer onderhoudende wijze geschilderd en hun woorden wer den nog door fraaie lichtbeelden onderstreept. Ten slotte heeft daar de bekende athletiek-veteraan nog steeds een kranig afstandlooper de heer Jan Zeegers een Olympiade-filmpje vertoond, dat eveneens zeer in den smaak viel. Met groote belangstelling hebben we deze athletiek- propagandisten beluisterd en de aanwezigen zullen wel ten volle over tuigd zijn van het nut der athletiek. Nu moeten wij als voetballers en president Koolhaas stelde dit op dien middag nog eens helder in het licht athletiek en zomersport in het algemeen, anders bekijken dan de athleet dat doet. De athleet zweert bij zijn sport, voor hem is elke andere 255

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1941 | | pagina 7