Over Techniek en Tactiek Met spel der voorhoede. De opstelling der voorhoede heeft den vorm van de letter W en iedere aanval moet zooveel mogelijk in deze formatie worden ondernomen. De voornaamste taak der binnenspelers is als schakel te fungeeren tusschen de middenlinie en de drie resteerenden voorhoedespelers. Zij moeten den bal ophalen, hem doorzenden naar voren, zóóveel mogelijk hun halfspelers in het spel betrekken en vooral, als zij met hun gezicht naar eigen doel staan, met laatstgenoemden samenspelen. Het is de veel voorkomende fout van vele spelers, om als zij met den rug naar het vijandelijke doel staan, den bal blindelings over hun hoofd te trappen, in de hoop, dat hij bij één der clubgenooten terecht zal komen. Het ligt voor de hand, dat het veel beter is om even op een half- of fullback terug te spelen en dan, in afwachting van den bal, een vrije positie in te nemen. Waar men op het moment, dat de bal Foto: Archief uitgaat ook staat, nooit denken, „nu eerst even uitblazen". Hiervan kan en mag geen sprake zijn en het parool luidt dan ook, eerst positie kiezen en misschien is er dan even gelegen heid om op adem te komen. Het is onnoodig, dat binnenspelers zich ver naar voren wagen; laat dit werk aan de overige drie voorhoedespelers over. Men zal zich ver moedelijk afvragen, waarom de binnenspelers niet in de voorste linie? Binnenspelers moeten steeds trachten hun spel te varieeren en niet immer dezelfde bewegingen of trucs uit voeren. Ook moeten zij er geen ge woonte van maken om den bal naar den dichtsbijzijnden buitenspeler te plaatsen; een lange zuivere pass naar den speler op den anderen vleugel kan soms zeer verrassend werken en houdt tegelijkertijd het spel open. Speel niet te veel „short passing" daar op een gegeven oogenblik een tegenstander den bal dan onderschept. Ga bij een aanval nooit te dicht bij den midden voor staan; geef hem ruimte om zijn werk goed te kunnen doen. Men voor komt dan dat middenvoor en één der binnenspelers op één en denzelfden bal toeloopen, wat niet anders dan verwarring geeft. Blijf steeds een wei nig achter den centreforward, maar tracht toch zooveel mogelijk vrij te staan en komt er een kans, dan alle vrees over boord.... en schiet. Als de bal over de uitlijn is gegaan, zoo dat een doelschop genomen moet wor den, dan moeten de binnenspelers on middellijk naar het midden van het veld terugrennen. Wacht geen moment, maar zorgt ervoor positie gekozen te hebben, voordat de doelverdediger den bal heeft uitgetrapt. Trainer HALPERN schrijver van de serie artikelen „Over techniek en tactiek". 183

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1941 | | pagina 15