Technische Wenken. DE BEIDE VERDEDIGERS: Ten eerste en in hoofdzaak moeten zij in staat zijn ver te kunnen trappen en ten tweede de meening toegedaan zijn, dat ze immer en altijd moeten opruimen. Er staan nog altijd spelers op de backplaats bij Ajax, die door hun kort, peuterig spel hun medespelers en in hoofdzaak hun eigen doel- verdediger benauwde oogenblikken bezorgen, waardoor al menig doel punt door de tegenpartij werd gemaakt. Mijns inziens zal de beste doelverdediger op zulke achterspelers geen kijk kunnen krijgen. Vaak lag de oorzaak, dat een wedstrijd verloren ging, bij deze spelers. „Wien de schoen past enz In 't vervolg moeten zij probeeren uit een ander vaatje te tappen. Het zou heusch een verbetering beteekenen, daar alles wat zij met pingelen en kort spel willen bereiken, niets anders is dan egoisme en om eventueel een applausje van Jan Publiek in ontvangst te kunnen nemen. Maar met dit al benadeelen ze hun eigen team, waarover ik al reeds eerder heb geschreven. Er moet worden gevoetbald in team-verband, en niet alleen. Dit moet iedere speler goed onthouden, want daardoor zullen veel betere resultaten bereikt kunnen worden. De achterspeler mag den bal nooit voor den goalkeeper laten loopen, wanneer deze niet gewaarschuwd heeft. Het komt ook voor, dat een back op het laatste moment, wanneer hij den bal mist of door gebrek aan snelheid den bal niet kan bereiken, nog roept: „keeper"! Op zulke ballen kan de doelman moeilijk reageeren en buitendien is het werk van roepen voor den keeper zelf en niet voor den achterspeler, daar eerstgenoemde heel goed kan zien, wat er vóór hem gebeurt, en de achterspeler nooit kan weten, hoe de keeper achter hem staat opgesteld. Daarom is het goed, dat een back alléén dan den bal voor den keeper laat loopen, wanneer hij overtuigd is, dat deze op de juiste plaats staat om den bal op te kunnen vangen. Het terugspelen van den bal mag alleen naast het doel gebeuren, daar aan een op het doel teruggespeelden bal altijd het gevaar van een doelpunt verbonden is. Een naast het doel teruggespeelde bal kan om één of andere reden voor den keeper onbereikbaar zijn, doch dan zal hoogstens zoo'n bal een corner beteekenen. Zou dit echter het geval zijn met een bal, welke op het doel wordt teruggespeeld, dan is dat een doelpunt door eigen schuld. Daarom nooit op het doel terug spelenl De achterspelers mogen ook nooit op één rij staan (wat bij Ajax bijna altijd het geval is), doch ze moeten zich zóó opstellen, dat de één den ander dekt en wanneer de situatie zich zou voordoen, dat de ééne back gepasseerd is, dan moet de andere onmiddellijk kunnen ingrijpen. Natuurlijk zal daardoor een heele plaatsverwisseling ontstaan, maar dat is niets anders dan een aanvulling van spelers. Ze moeten nooit denken: „Ik heb mijn plaats en met mijn buurman heb ik niets te maken." Wanneer wij op deze wijze door zouden blijven voetballen, dan zouden wij nooit goede resultaten kunnen bereiken. Mijn beste sportvrienden! Ik zou zoo dolgraag het beste van het beste willen bereiken, maar dan zal beter aangepakt moeten worden. Wanneer jullie de geschiedenis van Ajax nagaat, dan moeten jullie constateeren, dat het anders kan. Jongens, wij moeten met elkaar daarvoor zorgen. Ajax moet dezelfde 97

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 9