Onze voetbalsport. Het belang der INDOOR-TRAINING voor onze spelers. Nu de verduisteringsbepalingen de veldtraining onmogelijk hebben gemaakt, heeft het Bestuur, ondanks vele moeilijkheden, de indoor- training hiervoor in de plaats weten te stellen. De lessen welke reeds enkele weken aan den gang zijn, hebben, de ongunstige tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, geen gebrek aan belangstelling, maar toch is de opkomst in verhouding tot het aantal Ajacieden nog gering te noemen. Daarom wil ik eens een paar woorden wijden aan het nut dat de indoor-training afwerpt, in de hoop, dat daardoor meerdere leden hun gang 's Woensdagsavonds naar den Amsteldijk zullen richten. Een groot aantal deelnemers schenkt n.l. niet alleen meer bevrediging aan het Bestuur en aan den leider, maar ook aan de beoefenaren zelve, want het: „hoe meer zielen hoe meer vreugd" geldt zeker voor het werken in de zaal. Ik wil hiermede natuurlijk niet zeggen dat deze training het vreugde-element als doel stelt, maar wel heeft het werken met plezier een gunstigen invloed op het te bereiken resultaat. In het kort gezegd is het doel der indoor-training: het in conditie bren gen of houden van het lichaam. De voetbaltraining als zoodanig is daar niet op ingesteld en daarom dient de indoor-training (door de heeren wel eens als een noodzakelijk kwaad bestempeld) aan de voetbaltraining gepaard te blijven. De voetbaltraining beperkt zich n.l. tot prestatievorming. De duurloop, de snelloop e.d. worden enkel als zoodanig beoefend, met het gevolg, dat de stijve spieren en gewrichten in dezelfde slechte conditie blijven. Een snelle, soepele start is dus uitgesloten. Daarom zullen dan ook, om een prestatie te kunnen verrichten, en dit is bij het voetbalspel op velerlei gebied, eerst de spieren losgemaakt moeten worden. Dit geldt niet alleen voor aankomende spelers, maar in dezelfde mate voor vol leerden, want gok zij zullen hun aanleg nog niet ten volle hebben uitgebuit, indien hun lichaamsbewegingen (vrijwel altijd onbewustl) ge wend worden door mindere of meerdere lichamelijke stijfheid. Met deze spierstijfheid is zonder uitzondering iedereen behebt, die zich niet regelmatig en intensief traint door de z.g. vrije oefeningen toe te passen, want de dagelijksche bewegingen, welke nooit het uiterste van een gewricht vergen, doen de bewegingsmogelijkheid snel verminderen, terwijl bovendien de prestatievorming zelf de mindere soepelheid der spieren in de hand werkt. Lenigheidsoefeningen vormen dan ook de hoofdschotel bij de conditie training, maar verder wordt ook doelbewust ingewerkt op het versterken van bepaalde spiergroepen en op het evenwichtsgevoel, het bewegings gevoel e.d. kwaliteiten. De waarde ook hiervan is zeer groot, maar het zou te ver voeren hier dieper op in te gaan. Ik haal het echter slechts even aan om duidelijk te maken, dat indoar-training niet alleen uit hard- loopen en rekkingsoefeningen bestaat, zooals al te vaak wordt veronder steld. De bovenomschreven lichaamsontwikkeling, welke de eerste eisch is die aan deze training gesteld moet worden, dient nu als gezonde basis voor de prestatievorming. De waarde der indoor-training is hiermede echter nog niet geheel omschreven, want ook voor de prestatievorming zelve wordt een deel der les gebruikt. Hoewel het lange-afstand loopen in de zaal uiteraard ondoenlijk is, kan niettemin het uithoudingsvermogen door velë andere oefeningen, wel voor de zaal geschikt, onderhouden en verbeterd worden. Evenzoo is het met het starten en de snelloop. Ook hiervoor zijn vele voor de zaal geëigende oefeningsvormen. Uit ervaring is zelfs gebleken, dat de waarde hiervan niet onderdoet voor de oefeningen op het veld, 104

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 16