geboekstaafd, dat in de zestiende eeuw „King Soccer" populair bij de massa was, als nooit te voren. Het partijtje voetbal, dat in den tijd van Koningin Elizabeth ten beste werd gegeven, staat beschreven als gevaarlijk voor ledematen, eigendommen en leven en gaf boven dien vaak aanleiding tot ordeverstoringen. Het aantal deelnemers aan de matches was ongelimiteerd en over 't algemeen was het speelveld, de openbare weg, oftewel de straat. Spelregels waren er vrijwel niet en wat de lengte van het veld betrof, keek men niet op een paar hon derd meter. Er is evenwel zeer weinig overeenkomst tusschen dezen ouden vorm van voetbal en het moderne Association Football, daar de voorouders van Jack Reynolds schijnbaar den bal meer met de hand bewerkten en/of onder hun armen namen, dan dat zij er tegen schopten. Het hoofddoel was.... bezit, en de haakpartijtjes en wor stelingen om het bruine vod, waren meer dan ruw. Gedurende de achttiende eeuw geraakte het spel geleidelijk in dis- crediet, verminderde sterk in aanzien en vele toespelingen werden door scribenten uit dien tijd op voetbal gemaakt. In 1800 was voetbal, met uitzondering van enkele streken waar de jaarlijksche Vastendagen-volkswedstrijden in eere werden gehouden, vrijwel geheel afgeschaft. In het begin der vorige eeuw echter, occu peerden de leerlingen van een aantal openbare scholen zich met een spel, dat zich langs de lijnen, die de school-speelplaatsen schikten, ontwikkelde en het is zeer waarschijnlijk, dat uit deze bron het dribbel en trap-spel van modern Association Football is voortgevloeid. In latere jaren verspreide deze moderne vorm van voetbal zich snel over het geheele land en heeft sedert die dagen een opmerkelijken groei gehad. Ofschoon van tijd tot tijd de spelregels zijn gewijzigd, is, over 't algemeen genomen, het spel hetzelfde gebleven. Zeventig jaren heeft de F.A. een leidende- en controleerende hand over het spel in Engeland gehad en moge dan in het verleden de speelwijze en spelopvatting meer dan barbaarsch zijn geweest, het spel en de tijden zijn gelukkig veranderd en Association Football neemt nu een voorname plaats in, in het nationale leven der Engelschen. Niet tegenstaande dat, hebben in dit land de jonge spelers nooit meer behoefte aan leiding gehad dan thans. In andere landen, waar het spel geïntroduceerd werd, heeft het oefenen en lichamelijk geschikt maken van spelers heel wat tijd en nadenken gekost. De Engelschen echter, vatten, over het geheel genomen, de training niet zoo ernstig op en zijn dikwijls geneigd hun sport ietwat zorgeloos te nemen. Natuurlijk valt er iets voor te zeggen om de training niet tot een corvée te maken, maar er mag toch wel op gewezen worden, dat een speler veel meer genoegen van het spel beleeft, indien hij het goed speelt en dat wordt alleen bereikt door serieus leven en trainen. Ten slotte heeft men dan ook de groote waarde van systematische-, intensieve- en vooruitstrevende training ingezien, niet alleen ter wille van den maatstaf van geschiktheid der spelers, maar ook ter wille van de toenemende belangstelling en vreugde, die aan goed spel wordt beleefd. BROWN. 58

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 18