Iets over den oorsprong en de ontwikkeling van het voetbalspel. Ajax VII - Abim II 6-2 Het zevende heeft deze keer eens laten zien, dat de nederlaag van de vorige week een vergissing moet zijn geweest. Hoewel het spel niet schit terend was, hebben onze jongens toch een goede zes-twee overwinning behaald. Had onze voorhoede echter niet aan te kort spel en slecht schie ten gelaboreerd, dan had het doelpunten geregend. Het moet evenwel worden gezegd, dat liefst acht maal tegen paal en lat geschoten is. Over den wedstrijd het volgende: Aanvoerder Lobberegt won de toss en zoo trapte Abim (met tien man spelend) af. Alras kwamen er goede aanvallen op het Abim-doel, maar daar men steeds over of naast schoot, gingen de mooiste kansen verloren. Na een halfuur spelen schoot Urk eindelijk eens tegen den onderkant van de lat en via den rug van den doelman verdween de bal in het net. Abim (nu met negen man spelend) liet dit er niet bij en dank zij een misgreep van Schalm was het even later 11. Toen bovendien eenige minuten later Lobberegt buitengewoon mooi wilde doen en natuurlijk den bal miste, was de rechtsbuiten der tegenpartij er als de kippen bij om deze fout af te straffen. Zoo was het Abim gelukt met 21 voor te komen (Schande jongens, Red.) met welken stand de rust inging. In de kleedkamer is den jongens het één en ander verteld en.... het heeft geholpen. Het trio ter Beek, Lobberegt, Schalm, begreep elkander nu goed en met den steun van spil de Jong werd Abim het verdere scoren belet. De voorhoede, flink bijgestaan door de halfspelers Rol en Wolff, liet nu ook beter spel zien en geleidelijk kwam Ajax in de meerderheid. Moos zorgde voor den gelijkmaker en Meyer en Bloem brachten den stand op 62. En nu heeren in 't vervolg geen kort spel meer en beter schieten en ook Ajax 7 kan kampioen worden. DEMPSY. Door bemiddeling van den heer Elzenga, kwamen wij in het bezit van „The Football Association Coaching Manual", welwillend in bruikleen afgestaan door ons lid, Dr. A. Keesing, en waaruit wij onder staand artikel, vrij vertaald, laten volgen. De oorsprong van het voetbal spel ligt verborgen in het mysterie der oudheid. Niettemin is door een Engelschen schrijver uit de twaalf de eeuw gezinspeeld op een spel, hetwelk zonder eenigen twijfel voetbal geweest moet zijn. Het spel, dat in dien tijd opgeld deed, werd nu niet bepaald door de „upper ten" beoefend, hetgeen blijkt uit de benaming die er in dat tijdperk aan gegeven werd, n.l. gepeupel- of volksvoetbal. Het genoot echter een geweldige populariteit en waar dan ook een groote bijeenkomst plaats vond, zooals b.v. bij kermissen en feestdagen (speciaal den dag vóór de Vasten) werd er lustig op los geknald. Ofschoon het spel door de zeer ruwe speelwijze, zoowel in Engeland als in Schotland door de wetgevende macht sterk werd beteugeld, nam het in de dertiende- en de daarop volgende eeuwen een geweldige vlucht. Dat men het in dien tijd ook niet zoo nauw met de wettelijke voorschriften nam, blijkt wel uit het feit, dat er meer inbreuk op gemaakt werd, dan dat zij werden nageleefd. Niettegen staande de onderdrukking bleef het spel echter in leven en het is 57

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 17