Onze Voetbalsport. Haar waarde en doel. Zoolang wij deel uitmaken van de redactie van het Ajax-Nieuwsis het ons streven geweesten zal het steeds ons streven blijven om zoo veel mogelijk Ajacieden te bewegen, hun pen welversneden of nietin dienst te stellen van ons orgaan. Wij weten uit ervaring, dat het moeilijk, zelfs heel moeilijk is, om van een „redactie-slachtoffer" een stukje los te krijgen, maar toch zullen wij tot onze „laatste-redactioneele-pennestreek" op dit aambeeld blijven hameren. Weliswaar zijn wijen zullen wijnog vaak worden teleurgesteld, maar zoo nu en dan hebben wij het geluk om beslag te leggen op een nieuwen Ajax-journalist. Onze laatste „vondst", of liever, de nieuwste Ajax-scribent, is ons lid jan Distelbrink, leer aar NI.O. Lich. Opvoeding, die met een serie artikelen onder den titel „Onze Voetbal sport" aan ons blad meer kleur en fleur zal geven. Jan, namens de redactie onzen hartelijken dank. Dat de beoefening van de voetbalsport hoe langer hoe meer in omvang toeneemt, is een zeer verheugend verschijnsel, want zoowel de hygiënische- als sociale, paedagogische- en practische waarden van het partijspel zijn niet te onderschatten. Het doorbrengen van den vrijen tijd wordt door de sportbeoefening meer en meer verplaatst van recreatielokalen naar het open veld, waar het oefenen en spelen in de frissche lucht een zeer gunstige invloed heeft op het menschelijk organisme. Hier wordt de natuur lijke drang naar beweging, activiteit, vrijheid en sensatie naar be hoefte bevredigd en worden, onder invloed van de jeugdleiders, ka raktereigenschappen als gemeenschapszin, opoffering, moed, zelfver trouwen, eerlijkheid, royaliteit en zelfbeheersching aangekweekt en slechte eigenschappen als bandeloosheid en egoïsme onderdrukt. De inspannende physieke arbeid die het spel vereischt, oefent een zeer gunstigen invloed uit op de ademhalingsorganen, de bloedcircu latie, de lymphestroom, de stofwisseling en andere lichaamsfuncties, terwijl bovendien de vele coördinatie-, reactie-, snelheids- en duur- oefeningen die het spel en de training inhouden, de practische bruik baarheid van het lichaam zullen verhoogen. Hoe belangrijk de bovenomschreven waarden ook voor den sport beoefenaar zijn, toch is het doel dat hij nastreeft een geheel ander, en wel de verbetering van zijn prestatie. Om dit doel echter te kunnen bereiken is, buiten een zekeren aan leg, de beoefening en bestudeering van de onderdeelen van het spel, met name: de techniek, de tactiek en de spelregels, noodzakelijk. Onder techniek wordt verstaan: het zoo doeltreffend mogelijk uit voeren van de bewegingsvormen. Vereischt het voor velen al intensieve oefening om den spel- en duurloop, de schijnbewegingen, het vallen, opstaan en springen eco nomisch te doen verloopen, indien deze lichaamsbewegingen betrek king op den bal hebben, zal dit nog grootere moeilijkheden opleveren. Bezit de speler echter niet voldoende snelheid en uithoudingsvermo gen of wordt de bal door hem niet goed geplaatst, gestopt of gekopt, dan zal .deze meestal een prooi der tegenstanders zijn. Om een goed voetballer te worden of te blijven, is oefening in lichamelijke vaar digheid en balcontröle dan ook een eerste vereischte. Een speler die over een goede spelbedrevenheid beschikt, zal tevens zelfvertrouwen verkrijgen, bij geen enkele balbehandeling het veld uit het oog be hoeven te verliezen, daardoor zijn aandeel in het spel voor de volle 100 pCt. zelf kunnen verrichten, resp. dat der medespelers niet be hoeven te verzwaren. Wanneer allen goed zijn geschoold, kan ook 34

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 10