Van onzen Engelschen correspondent. Ik vraag me wel eens af, of het nog zin heeft om U in deze veel bewogen tijd over voetbal te schrijven. Er zijn toch zoo veel ernstiger dingen aan bod; dingen, die U meer zullen interesseeren dan b.v. de nieuwe formatie, die West Ham United heeft uitgevonden. Ik ben er mij terdege van bewust, dat U om maar eens iets te noemen veel liever van mij zoudt willen hooren: hoe het nu eigenlijk precies met Narvik staat; of wij (de Engelschen) of wel de Duitschers de neutraliteit van die belangrijke Noorsche havenstad in ..bescher ming" hebben genomen. Maar, helaas, ben ik niet in staat Uw weet gierigheid in dit opzicht te bevredigen, vermits het mij ten eenen- male verboden is om leger- en vlootgeheimen aan de openbaarheid prijs te geven. Laat het dus voor U een „verrassing" blijven en houden wij ons dan toch maar bij voetbalnieuws, dat nog steeds in onbeperkte hoeveelheden mag worden uitgevoerd. U herinnert zich nog wel, dat ik in een vorigen brief de kansen van West Ham United niet zóó hoog aansloeg, omdat deze club nog moeilijke wedstrijden voor den boeg had. West Ham heeft sindsdien gespeeld tegen no. 2 van den ranglijst (Tottenham Hotspur) en tegen no. 3 (Arsenal) en beide wedstrijden gewonnen, resp. met 62 en 21, zoodat de Hammers na deze formidabele successen het kampioen schap voor het grijpen hebben. Merkwaardig, die plotselinge op komst en die constante vorm. De wedstrijd tegen Tottenham Hotspur was wel de mooiste, die we in dit seizoen hebben gezien. Beide partijen hebben prachtig gespeeld, waardoor het éclatante succes van West Ham nóg fraaier uitkomt. De overwinning op Arsenal was niet zoo overtuigend. U moet echter in aanmerking nemen, dat West Ham vier invallers had en dat, desondanks, de zege niet onverdiend genoemd kan worden. West Ham heeft momenteel een voortreffelijk elftal, waarvan vooral de voorhoede zeer sterk is. De nieuwe formatie, waarover ik het al eerder had, komt op het volgende neer. De spil neemt een zeer terug getrokken positie in en staat vrijwel steeds achter de backs. Het gat, dat daardoor in het middenveld ontstaat, wordt opgevuld door een voorhoedespeler, die zich weer achter de kanthalfs opstelt. Men krijgt dan a.h.w. twee achter elkaar spelende spillen. De midvoor en de beide buitenspelers opereeren op één lijn, terwijl de resteerende voorhoedespeler „zwerft". Dit systeem, op volmaakte wijze uitge voerd, verklaart grootendeels het succes van de ploeg. Het spreekt vanzelf, dat de voetbalstrateeg, die dit systeem heeft ontworpen, gebruik heeft gemaakt van de uitzonderlijke kwaliteiten van de beschikbare spelers en, dat overneming van deze methode, door welke andere club dan ook, onherroepelijk tot een fiasco moet lei den. Dit laatste moge als een waarschuwing gelden voor clubs in het vaderland, die aangemoedigd door de daverende resultaten van West Ham de dubbele-spil-formatie willen imiteeren. Zaterdag j.l. zijn we weer met de cupwedstrijden begonnen. Voor de eerste ronde startte alleen de derde divisie. Er moet aardig ge speeld zijn en de belangstelling was veelbelovend. Zaterdag a.s. ko men ook de eerste en de tweede divisie in het strijdperk. Van de 32 wedstrijden, die op het programma staan, noem ik U slechts: West Ham—Chelsea en Arsenal—Notts County. Dat Chelsea tegen den a.s. kampioen een schijn van kans maakt, zou ik niet durven bewe ren. maar niettemin bestaat de mogelijkheid, dat Chelsea het uiterste 256

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 8