behoort te zijn. De linksback moet den bal plaatsen naar zijn rechts binnen en omgekeerd, de rechtsback naar zijn linksbinnen. Hij moet alleen koppen, wanneer hij zijn voeten niet kan gebruiken,- dat zal gewoonlijk in den doelmond zijn. Wanneer het voorkomt, dan moet hij trachten den bal zoo ver mogelijk weg te koppen. Bij een goed onderling begrijpen tusschen backs en halfbacks kan verdedigen snel veranderd worden in aanvallen. Inplaats van een harde- of wilde trap het veld in, kan een goed gerichte pass langs den grond naar de halfback, deze in staat stellen, om een productieven aanval op touw te zetten. Zelfs wanneer een back den bal heeft weggewerkt, moet hij niet stil blijven staan, maar hij behoort dan zoo vlug mogelijk weer positie te kiezen. Verder moet hij zijn doelverdediger zooveel mogelijk van dienst zijn. Dat kan hij doen door: speciaal bij free-kicks, hem het uitzicht niet te belemmeren.door: op de doellijn plaats te nemen, bij een hoekschop en wanneer de keeper genoodzaakt is geworden, om het doel te verlaten. Een back moet krachtig maar eerlijk zijn, dat boezemt de tegen partij een zekere eerbied in. Hij moet trachten in het begin van het spel te ontdekken, hoe de buitenspeler der tegenpartij speelt, hoe snel of hij is en zich dienovereenkomstig aanpassen. Wenken voor Backs: le. Bij wegwerken (opruimen) altijd naar de vleugelspelers plaatsen. 2e. Neem alle vrije schoppen op Uw helft van het veld. 3e. Dribbel nooit, werk zoo spoedig mogelijk weg. 4e. Oefen steeds met beide voeten. Se. Speel terug op den doelman als U met Uw gezicht naar Uw eigen goal staat. óe. Dring een buitenspeler altijd naar de lijn, geef hem geen gelegen heid, om zich naar binnen te werken. 7e. Wanneer de keeper om den bal roept, dan zult U op hem terug moeten spelen, hij staat in een betere positie om te beoordeelen. 8e. Aarzel nooit; hij die aarzelt is verloren. 9e. Eén der backs moet op de doellijn gaan staan als de goalkee per een vrije schop neemt. 10e. Trap nooit te hoog. 11e. Een back moet bezitten: a. Snelheid. b. Kalmte. c. Onbevreesdheid. Nadruk verboden, behoudens goedkeuring van den schrijver. 270

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 22